Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sernik na zimno

Sernik na zimno

Wspaniały i najprostszy do zrobienia sernik na zimno z serków homogenizowanych. Mój przepis nie zawiera dodatkowej żelatyny. Tylko kilka najważniejszych składników. To pomysł na super deser, ale i na tort!

- tylko kilka składników
- sernik na zimno z serków waniliowych
- można użyć dowolnych galaretek i owoców

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas tężenia sernika: 4 godziny
Liczba porcji: tortownica 24 cm

Kaloryczność kcal: 170 w 100 g sernika

Składniki na spód

  • 200 g ciasteczek owsianych typu digestive
  • 50-70 g masła

Składniki na masę z serków waniliowych

  • 800 g serka homogenizowanego waniliowego - 4 x 200 g kubełek
  • 2 galaretki cytrynowe lub przezroczyste
  • 400 ml wrzątku

Składniki na owoce z galaretką

  • 1 galaretka truskawkowa
  • 350 ml wrzątku
  • 500 g owoców np. truskawki, banany, borówki

Sernik na zimno z serków homogenizowanych

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do zrobienia sernika na zimno użyłam tortownicy o średnicy 24 cm.

Zanim zaczniesz szykować sernik przeczytaj proszę przepis i zwróć uwagę na to, że galaretki warto przygotować sobie wcześniej. Galaretki muszą przestygnąć, zaś galaretka truskawkowa potrzebuje nawet lekko stężeć przed wylaniem jej na sernik. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twoje serki waniliowe lub użyty spód mogą mieć inną ilość kalorii niż te produkty, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz serniczek o wadze około 1900 gramów. 

Sernik na zimno z serków homogenizowanych waniliowych robię od lat. Już jako mało dziewczynka mieszałam serki z żelatyną i chowałam je sobie w lodówce za innymi produktami, by nikt nie zjadł mojego deseru :) Tak.. przyznaję, że tak robiłam. Serniki na zimno z serków homo szykuję w najróżniejszych wersjach. Z różnymi galaretkami i z różnymi owocami. Do przepisu wybrałam jednak ten najpopularniejszy u mnie skład. O taki też serniczek najczęściej pytacie, więc oto powstał.. sernik na zimno z serków waniliowych z truskawkami. Zapraszam!

Jeśli zaś wolicie zrobić sernik z użyciem twarogu, to zapraszam po przepis na sernik na zimno z twarogu z owocami. 

Sernik na zimno, 1

Sernik na zimno przepis

Przygotuj formę na sernik. U mnie była to tortownica o średnicy 24 cm. Dno oraz boki wyłóż papierem do pieczenia. Polecam wysmarować wcześniej boki masłem. Wówczas bez problemu przykleisz do nich pasek papieru.

Aby zrobić spód z ciasteczek wystarczy zmielić ciastka w melakserze lub rozgnieść je na piasek w torebce foliowej z użyciem wałka do ciasta. Miękkie lub roztopione masło wymieszaj z okruszkami ciasteczek. To ile masła trzeba dodać do pokruszonych ciasteczek zależy w dużej mierze od tego, jaką strukturę mają ciastka. Jedne będą bardziej suche, inne bardziej tłuste. Czasem śmiało wystarczy 50 gramów masła, a czasem trzeba dołożyć jeszcze łyżkę masła, by masa ładnie się uklepała na dnie formy. Mogą to być ciastka owsiane, kokosowe.. a nawet herbatniki. 

Zamiast szykować spód z ciasteczek możesz też dno formy wyłożyć samymi herbatnikami lub też podłużnymi lub okrągłymi biszkoptami. Tutaj mój idealny i sprawdzony przepis na okrągłe biszkopty domowe. 

Sernik na zimno, 2

Sypką masą wyłóż dno tortownicy. Łyżką uklep ciasteczka. Nie róg tego dłońmi, ponieważ ciało jest ciepłe i ciasto przyklei Ci się do rąk. Formę umieść w lodówce.  
Sernik na zimno, 3

Masę serową do tego sernika z serków homogenizowanych szykujesz równie prosto i szybko jak spód. Zagotuj 400 ml wody ( 1 cała i 3/5 szklanki o pojemności 250 ml). Wsyp dwa opakowania galaretki przezroczystej o smaku winogron, czy też gruszek lub też użyj galaretki cytrynowe i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia żelatyny.

Może Ci się wydawać, że nie da rady rozpuścić tak dużej ilości żelatyny w 400 ml wrzątku, jednak z minuty na minutę zauważysz, że drobinki żelatyny stopniowo rozpuszczają się. Cały czas mieszaj płyn, aż zrobi się jednolity i bez drobinek żelatyny. Odstaw go do przestudzenia.

W dużej misce umieść serki waniliowe homogenizowane. Ja użyłam cztery kubeczki po 200 gramów każdy.  Wybrałam serki Rolmlecz, bo są mniej słodkie od innych dostępnych na rynku. Ponieważ używam serków waniliowych słodzonej i słodzonej galaretki, to sernik również będzie dość słodki. Jeśli użyjesz tych samych serków, to nie obawiaj się o nadmiar słodyczy w masie serowej. Jeśli jednak Twoje serki są mocno słodkie to mam na to radę.. Możesz część serków homogenizowanych waniliowych zamienić na serki homogenizowane naturalne, na serek mascarpone lub też na dobry, gęsty i nie kwaśny jogurt naturalny. W stateczności może to być też ser twarogowy z kubełka.
Sernik na zimno, 4

Do serków waniliowych wlej przestudzoną galaretkę. Galaretka nie powinna być gorąca, ale nie powinna też zacząć już tężeć. Wymieszaj delikatnie całość łyżką lub najlepiej trzepaczką, czyli rózgą kuchenną (bez ubijania.. trzepaczka bardzo dobrze miesza takie masy). Masa serowa będzie rzadka.. lejąca się. Tak ma być. Trzeba ją odstawić, aż lekko zgęstnieje. Jeśli odkładasz masę do lodówki, to bardzo szybko zrobi się lekko budyniowata. Musisz wtedy zaglądać do niej co parę minut, by za mocno się nie ścięła. 
Sernik na zimno, 5

Lekko tężejąca masę serową wylej do formy ze spodem, która była cały czas w lodówce. Tortownicę ostrożnie umieść ponownie w lodówce. Możesz teraz przygotować owoce oraz galaretkę do zalania owoców. 

Ponieważ użyłam truskawek, to sięgnęłam też po galaretkę truskawkową. Jedną galaretkę truskawkową zalej wrzątkiem. Potrzebujesz około 350 ml wrzątku. Tak samo jak wcześniej, mieszaj galaretkę do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Gotową galaretkę odstaw na bok, by przestygła. 

Tryskawki umyj, odszypułkuj i osusz. Ja pokroiłam je na połówki i wyłożyłam na sernik już po 30 minutach chłodzenia masy serowej. Masa serowa stężała na tyle, by udźwignąć owoce. U Ciebie czas oczekiwania na stężenie masy może być inny. 
Sernik na zimno, 6

Są dwa sposoby na to, by owoce po wylaniu galaretki nie uniosły się do góry i nie wypłynęły na powierzchnię. Pierwszy, to układanie owoców na miękkiej masie serowej. Owoce lekko zapadają się i mocno trzymają masy.

Drugi zaś sposób, to wylanie kilku łyżek przestudzonej galaretki truskawkowej na wyłożone na masie serowej owoce. Tak mała ilość galaretki szybko tężeje i ładnie wiąże owoce z masą serową. Po wlaniu tych kilku łyżek galaretki wystarczy odłożyć sernik na 10 minut do lodówki, by móc wylać potem już całą galaretkę.

Galaretkę truskawkową wylewaj na owoce dopiero wtedy, gdy całkowicie przestygnie i zacznie już lekko tężeć. Jeśli wylejesz rzadką galaretkę, to możesz mieć "wyciek" galaretki poza formę. 

Sernik z serków homogenizowanych ostrożnie umieść w lodówce do całkowitego stężenia masy i galaretki. Może to trwać od trzech do maksymalnie pięciu godzin. 
Sernik na zimno, 7

Sernik na zimno, 8

Podsumowując... Spód może być wykonany z ciasteczek, biszkoptów sklepowych okrągłych lub języczków, herbatników lub domowego biszkoptu pieczonego. 

Masa serowa może się składać z samych serków homogenizowanych wanilinowych lub z połączenia serków smakowych z naturalnymi. Do zrobienia masy serowej możesz użyć galaretki o dowolnym smaku. Pamiętaj o tym, że kolor masy serowej zmieni się np. na lekko różowy, jeśli dasz galaretkę wiśniową lub truskawkową. Używasz galaretek, które przeznaczone są na zalanie 500 ml wrzątku - tak ma być napisane na opakowaniu galaretki. Jeśli chodzi o proporcje to ma to być: 
400 gramów serków waniliowych + 1 galaretka rozpuszczona w 200 ml wrzątku ( do tego sernika razy dwa). 

I jeszcze góra z galaretką z owocami. Ja użyłam samych truskawek, zatem wybrałam też galaretkę truskawkową. Możesz jednak użyć galaretkę o dowolnym smaku. Możesz też wymieszać kilka rodzajów owoców. Pięknie wyglądają maliny z borówkami lub truskawki z plasterkami bananów. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (2897 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sernik na zimno

Serniki na zimno szykujemy głównie latem. Moja ulubiona wersja to wersja z truskawkami, ale po sezonie na truskawki możecie użyć też inne owoce: jagody, borówki, banany czy nawet brzoskwinie z puszki. Można go przygotowywać zatem przez cały rok. Mój sernik na zimno szykuję w najróżniejszych wersjach smakowych. Pokażę Wam jednak ten najbardziej klasyczny sernik z serka homogenizowanego, który jest najczęściej u mnie wyszukiwany o o który zazwyczaj mnie pytacie. Jest to oczywiście sernik na zimno z galaretką bez żelatyny. A czemu własnie taki? Ponieważ w kuchni szukamy najprostszych rozwiązań. Sama też tak robię. W końcu jest to sernik na zimno z serka homogenizowanego i chcemy, by przygotowanie go nie zajmowało nie wiadomo jak dużo czasu. Już wystarczy to, że trzeba na niego poczekać te kilka godzin, zanim będziemy mogli go zjeść. 

Sernik na zimno z serków homogenizowanych

Sernik z serka homogenizowanego u mnie zazwyczaj o smaku waniliowym. A ponieważ nie używam dodatkowej żelatyny, tylko samej galaretki o różnych smakach, to bardzo ważne jest to, by serek homogenizowany waniliowy nie był za słodki. Ja sięgam zawsze po serek waniliowy Rolmlecz. Sernik na zimno z serka homogenizowanego tej właśnie firmy najbardziej mi smakuje i zawsze wychodzi. Sernik na zimno z serków homogenizowanych bez żelatyny to najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Tak naprawdę potrzebujesz bowiem tylko kilka składników, by go zrobić. Taki sernik z serków homogenizowanych na zimno polecam szykować nawet jako tort urodzinowy. Na górę możesz dać dowolne owoce i dowolną galaretkę. Wszystko zależy od Twoich upodobań smakowych.

Przepis na sernik na zimno

U mnie sernik na zimno z serków waniliowych ma na spodzie mielone ciasteczka, ale możesz też śmiało zrobić serniczek na biszkoptach lub na spodzie biszkoptowym do tortu. Gorąco zapraszam też po mój sernik pieczony oraz sernik królewski. A w upały polecam nie tylko lody i serniki na zimno. Chociaż z niepieczonych ciast bardzo gorąco polecam najlepsze ciasto z truskawkami. Koniecznie ugotuj też mój kompot z truskawek, idealny w sezonie letnim.