Lody solony karmel
Super hit wśród lodów naturalnych - lody solony karmel to ostatnio najlepszy przepis na szybkie, pyszne domowe lody. Te lody zrobisz bez jajek, bez użycia maszynki do lodów i bez mieszania w trakcie mrożenia.
Uwielbiam robić domowe lody. Dokładnie wiem jakie składniki dodaję do swoich lodów. Lody naturalne są świeże i pyszne. Okazuje się też, że zrobienie lodów w warunkach domowych może być niezwykle proste i przyjemne. Zerknij koniecznie na przepis na lody jagodowe. Ten smak lodów owocowych ciężko pobić!
Czas przygotowania: 20 minut
Czas mrożenia: 5 godzin
Liczba porcji: 1300 ml lodów
W 100 ml:
Wartość energetyczna
280 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- puszka masy kajmakowej - masa krówkowa 460 g
- szklanka śmietanki 30 % - 250 ml
- opakowanie serka mascarpone - 250 g
- płaska łyżeczka soli
- pół szklanki orzechów ziemnych prażonych, solonych - 100 g
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Śmietanka 30 % powinna być bardzo dobrze schłodzona.
Domowe, niezwykłe lody naturalne z solonym karmelem to rozkosz, której nie sposób się oprzeć. Jest w nich to coś, a nawet więcej! Te lody są tak aksamitne, kremowe, idealnie słodkie i słone zarazem, że zwyczajnie trzeba je zrobić. Jeśli trafiłeś/łaś na ten przepis to jestem pewna, że je zrobisz! Czekam na Twoje zdjęcia lodów.
Domowe lody naturalne solony karmel
Otwórz puszkę masy krówkowej. To masa kajmakowa, która powstała ze słodzonego mleka skondensowanego. Możesz samemu zrobić taką masę krówkową gotując w garnku zamkniętą puszkę mleka skondensowanego. Ostatnio jednak prawie w każdym sklepie można już kupić gotową, bardzo dobrą masę krówkową. Kajmak możesz lekko podgrzać w rondelku, by było Ci go łatwiej wymieszać z serkiem mascarpone. Nie jest to jednak konieczne.
Trzy łyżki masy kajmakowej odłóż sobie do osobnej miseczki. Możesz od razu wsypać do tej miseczki również orzechy ziemne prażone, solone. Ten kajmak z orzeszkami dodasz na lody na samym końcu, przez samym mrożeniem masy lodowej.
Do naczynia z większością masy kajmakowej dodaj całe opakowanie serka mascarpone, czyli 250 gramów. W tym momencie dodaj też łyżeczkę drobnej soli.
Całość bardzo dokładnie wymieszaj na gładką masę. Ja używam do tego miksera. Ustawiam wolne obroty i miksuję masę aż będzie gładka.
Szklankę śmietanki słodkiej 30 % (to ta rzadka śmietanka) ubij na sztywno. Polecam umieścić ją wcześniej w lodówce, w wysokim naczyniu. Śmietanka powinna być bardzo dobrze schłodzona. Schłodzić możesz nawet mieszadła miksera. Polecam umieścić je na kilka minut w zamrażalniku.
Śmietankę miksuj najpierw na niższych obrotach, by nie zachlapać nią kuchni. Stopniowo zwiększaj moc do maksymalnej. Jeśli śmietanka była bardzo dobrze schłodzona, to już po 30 sekundach ubijania zacznie szybko gęstnieć. Ubijanie przerwij, gdy śmietanka zrobi się sztywna. Jeśli będziesz ją ubijać za długo, to może się rozwarstwić i zaczniesz ubijać masło.
Łyżka po łyżce dodawaj ubitą śmietankę do kremu kajmakowego z mascarpone. Powoli mieszaj masę. Ja nigdy nie robię tego super dokładnie. Zawsze zostawiam niedomieszane smugi. Takie lody wyglądają i smakują jeszcze lepiej. Lody są też potem bardziej puszyste, bo skracasz czas mieszania i nie zabijasz pęcherzyków powietrza w ubitej śmietance.
Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że macie czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka o pojemności minimum 1,5 litra. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika.
Na krem pod lody solony karmel wyłóż resztę odłożonej masy krówkowej oraz orzechy. Możesz wymieszać masę kajmakową z orzechami i w takiej formie rozłożyć po powierzchni lodów.
Te lody z solonym karmelem odłożone do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi są idealne po pięciu godzinach mrożenia. Są wówczas najlepsze i cudownie nakłada się je na gałki do wafelków. Jeśli lody będę mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilku minut, by zmięknąć.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne.
Taką perełką wśród domowych lodów są naturalne lody jagodowe. Polecam je robić w pełni sezonu na jagody, czyli pod koniec czerwca a na początku lipca. Warto też zamrozić jagody, by nawet zimą mieć możliwość zrobienia takich pysznych lodów.
Smacznego!