Lody porzeczkowe
Przepis na lody z czerwonej porzeczki oczarował nie tylko mnie samą, ale i moją najbliższą rodzinę. To tylko kremówka w połączeniu z kwaśnymi porzeczkami i odrobiną słodyczy a efekt wprost nieziemski.
Lubię robić domowe lody. Latem nie ma dnia, bym nie miała w zamrażalniku jakiś lodów naturalnych. Zazwyczaj są to lody owocowe, ale i lody solony karmel lub lody czekoladowe goszczą u nas dość często.
Czas przygotowania: 25 minut
Czas mrożenia: 5 godzin
Liczba porcji: 1200 ml lodów
Kaloryczność kcal: 100 w 100 ml
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 400 g czerwonej porzeczki
- 4 łyżki wody
- 5 łyżek mleka skondensowanego słodzonego - 100 g
- szklanka śmietanki słodkiej 30 % - 270 g
Lody porzeczkowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników wyszło mi około 1200 ml lodów.
Mój zamrażalnik ustawiony jest na -15 stopni.
Słodką śmietankę 30 % (to ta rzadka) oraz mleko skondensowane słodzone trzymaj schłodzone w lodówce. Mleko skondensowane słodzone można zakupić w puszkach o pojemności około 400 ml.
To lody porzeczkowe, które mają bardzo dużo wsadu owocowego. Nie są bardzo słodkie, ponieważ dodajesz do nich tylko 100 gramów mleka skondensowanego słodzonego. Jeśli lody planujesz przełożyć do foremek na lody na patyku, to zamrożą się już w dwie godziny.
Lody porzeczkowe mrożone w keksówce, czy też pudełku do mrożenia lodów będą potrzebowały, by kilka razy zamieszać je w trakcie mrożenia. Jeśli planujesz przyjęcie i chcesz rozdzielić wszystkie lody na raz, to nie musisz mieszać ich w trakcie mrożenia. Ważnej jest jednak, by wyjąć je z zamrażalnika od razu jak będą gotowe, czyli po pięciu godzinach mrożenia.
Domowe lody porzeczkowe
Zbierz lub kup świeże porzeczki. Do tego przepisu potrzebujesz 400 gramów dojrzałej, czerwonej porzeczki.
Porzeczki umyj pod zimną, bieżącą wodą i zdejmij same owoce. Kuleczki porzeczek umieść w niewielkim garnku lub rondelku. Rondelek umieść na kuchence. Ustaw średnią moc palnika i podgrzewaj owoce, aż puszczą sok i zaczną się gotować.
Potrwa to tylko kilka minut. Polecam mieszać porzeczki w garnuszku, by wszystkie porzeczki pękły i puściły sok.
Przygotuj sobie gęste sitko, naczynie na sok oraz naczynie na pestki z porzeczki. Łyżka po łyżce przecieraj zagotowane owoce przez sitko. Pestki i skórki odkładaj do naczynka na "odpady". Gdy już przetrzesz dokładnie cały dżem z porzeczki to do naczynka z pestkami/odpadami wlej 5 łyżek wody. Całość zamieszaj i ponownie przetrzyj przez sitko, by nie stracić soku, którego jest jeszcze sporo przy pestkach.
Gotowy, gęsty sok z porzeczki odstaw na kilka minut do lodówki, do schłodzenia. Po schłodzeniu sok z porzeczek wymieszaj z mlekiem skondensowanym słodzonym i ponownie odłóż do lodówki.
Schłodzoną śmietankę 30 % ubij na sztywno. Polecam umieścić ją w wysokim naczyniu. Schłodzić możesz nawet mieszadła miksera. Śmietankę miksuj najpierw na niższych obrotach, by nie zachlapać nią kuchni. Stopniowo zwiększaj moc do maksymalnej. Jeśli śmietanka była bardzo dobrze schłodzona, to już po 30 sekundach ubijania zacznie szybko gęstnieć. Ubijanie przerwij, gdy śmietanka zrobi się sztywna. Jeśli będziesz ją ubijać za długo, to może się rozwarstwić i zaczniesz ubijać masło.
Ubitą śmietankę dodawaj stopniowo do masy porzeczkowo mlecznej. Masa nie musi być idealnie wymieszana. Lekkie smugi ze śmietanki, czy wsadu owocowego będą ładnie wyglądały podczas nakładania porcji lodów.
Gotową masę lodową przełóż do foremek na lody na patyku lub do naczynia do mrożenia. Jeśli lody porzeczkowe przekładasz do foremek, to odłóż je na dwie godziny do zamrażalnika. Po tym czasie lody powinny być już gotowe.
Jeśli masę lodową przekładasz do jednego pudełka do mrożenia i planujesz podać je całe, to nie musisz mieszać masy w trakcie mrożenia. Ważne jest jednak, by lody porcjować na gałki dokładnie po pięciu godzinach mrożenia. Wówczas idealnie się je nakłada.
Jeśli jednak lody porzeczkowe będziesz porcjować później lub wyjmować je okazjonalnie, to polecam przemieszać kilka razy masę w trakcie mrożenia. Pierwsze mieszanie wykonaj po godzinie mrożenia.
Pamiętaj o tym, że domowe lody mrożone dłużej będą potrzebowały dodatkowych kilkunastu minut, by zmięknąć po wyjęciu z zamrażalnika. Na początku mogą być twarde i ciężko je będzie porcjować, ale gdy chwilę poleżą w temperaturze pomieszczenia, to lekko zmiękną.
Zapraszam też po zupełnie inne, ale również nieziemsko pyszne domowe lody z solonym karmelem.
Smacznego.