Wafle do lodów
Poznaj najlepszy przepis na ciasto na wafle do lodów, czyli super wafle do lodów. Z tych wafli możesz zrobić domowe rurki, wafle do lodów w rożku, lub też zwykłe płaskie wafelki do chrupania.
- pieczone w piekarniku
- słodkie i chrupiące wafelki do lodów
- super pyszne i proste do zrobienia rożki
Zapraszam!
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Liczba porcji: 14 rożków
Dieta: wegetariańska
- 60 g miękkich karmelków, krówek lub masy krówkowej z puszki
- 40 g prawdziwego masła
- 200 g słodkiej śmietanki 30 %
- 2 płaskie łyżki cukru
- 200 g mąki pszennej np. tortowej - pełna szklanka
- 2 małe jajka
Wafle do lodów
Z przepisu wychodzi około 14 dużych wafli.
Karmel z puszki, masę toffi, lub miękkie karmelki np. Werther's Original - 10 cukierków umieść w rondelku razem masłem, cukrem, i słodką śmietanką. Podgrzewaj na małej mocy palnika ciągle mieszając. Karmel ma się rozpuścić, a masa zamienić w słodkie mleczko w kolorze toffi. Nie gotuj mleczka. Odstaw do wystudzenia na 10 minut.
W misce ubij jajka na kogel mogel. Do jajek wlej przestudzone słodkie mleko (małym strumieniem ciągle mieszać lub miksując mikserem na małych obrotach). Dodaj mąkę i miksuj całość na gładkie ciasto.
I to już prawie koniec. Teraz tylko najprzyjemniejsze, czyli pieczenie/smażenie.

Domowe rożki do lodów z waflownicy:
Nagrzej dobrze waflownicę. Na środek nałóż łyżką porcję ciasta - nie dużo. Od razu zamknij waflownicę i dociśnij obie połówki. W ciągu kilku sekund masa rozłoży się po całej waflownicy. Już po 1-2 waflach ocenisz ile ciasta nałożyć na środek waflownicy. Po minucie sprawdzaj stopień wypieczenia wafla. Wafel powinien być ładnie zarumieniony.
Domowe rożki do lodów z piekarnika:
Nagrzej piekarnik do 170-180 stopni. Na blaszkę wyłóż papier do pieczenia. Nakładaj porcje ciasta łyżką. Następnie rozprowadzaj każdą szerokim nożem lub szpatułką do torów. Najlepiej jednym ruchem, rozciągając ciasto na cienki opłatek. Piecz po kilka sztuk na raz, na rumiano. Dużo zależy od pieca oraz grubości wafli 6-12 minut zazwyczaj wystarczy. Po wyjęciu odkładaj do wystudzenia lub od razu formuj kształt.

- Im bledszy wafel, tym mniej kruchy i bardziej podatny na nadawanie kształtu. Masz więcej czasu, by go uformować. Musisz jednak dłużej przytrzymać wafel w wybranej formie, by zachował nadany mu kształt.
- Wafle warto odkładać do wystudzenia na ręcznik papierowy lub bawełnianą ściereczkę. Wystarczy chwila do ich wystudzenia. Jeśli ma to być płaski opłatek, to kładź go na całkowicie płaskim blacie.
- Wafle formuj natychmiast po wyjęciu ich z piekarnika lub waflownicy.
- Jeśli robisz wafle w piekarniku nie będą one miały wzorku kratownicy. Jeśli jednak posiadasz nóż z ząbkami lub trójkąt do nadawania wzorów na kremie do tortów, będzie to świetne rozwiązanie.
Oprócz zwykłych opłatków bez formowania wafla polecam również wykonać:
- rożki do lodów (nawijasz je na specjalny stożek, bądź własny projekt ze sztywnego papieru i folii)
- rurki (szybko zwijasz płat wafla w rurkę lub nawijasz go na rączkę od drewnianej łyżki)
- pucharki (do małej, wybranej miseczki kładziesz płat wafla i szybko wypełniasz nim wnętrze miseczki)
Zapraszam przy okazji po najlepszy przepis na domowe lody jagodowe!
Smacznego!