Lody orzechowe
Zdecydowanie najlepsze lody orzechowe jakie do tej pory robiłam. Przepis na te domowe lody jest super prosty. Szykuję je bowiem tylko z trzech składników. W smaku są nieziemsko kremowe i puszyste. Idealne!
- tylko 3 proste składniki
- domowe lody bez dodatku jajek
- bez potrzeby użycia maszynki do lodów
- możesz też użyć innych orzechów niż włoskie
Czas przygotowania: 20 minut
Czas chłodzenia masy i śmietanki: 1 godzina
Czas mrożenia: 5 godzin
Liczba porcji: 1200 ml lodów
Kaloryczność kcal: 185 w 100 ml lodów
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- niepełna szklanka orzechów włoskich - 100 g
- około 1,5 szklanki śmietanki kremówki 30 % - 380 g
- 10 łyżek mleka skondensowanego słodzonego - 150 g
Lody orzechowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twoja śmietanka może mieć inną ilość kalorii niż ta, której użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1200 ml lodów orzechowych.
To są moje ulubione lody orzechowe. Uwielbiam proste przepisy i staram się zazwyczaj ograniczać ilość składników. Szykując przepis na te domowe lody zdecydowałam się na trzy najważniejsze składniki. Orzechy oczywiście są niezbędne, by zrobić te pyszne lody. O tym jakie rodzaje orzechów będą idealne napiszę w dalszej części przepisu. Lody muszą byś słodkie i mieć aksamitną strukturę, dlatego też zdecydowałam się na dwa w jednym, czyli mleko skondensowane słodzone. A do tego jeszcze lekkość, śmietankowy smak i puszystość, czyli śmietanka kremówka. Zapraszam!
Lody orzechowe przepis
Zacznijmy od orzechów. Potrzebujesz 100 gramów łuszczonych orzechów włoskich. Będzie to niecała szklanka o pojemności 250 ml. Orzechy włoskie możesz też zamienić na orzechy pekan, orzechy nerkowca lub też orzechy arachidowe. Możesz też zrobić własną mieszankę wszystkich wymienionych orzechów np. orzechy pekan z nerkowcami.
Łuszczone orzechy należy rozdrobić. Najpierw jednak przejrzyj je dokładnie, czy nie ma w nich fragmentów skorupek. W orzechach kupowanych w paczkach bardzo często trafiają się łupinki orzechów. Przebrane orzechy należy rozdrobnić. Możesz je zmiksować w melakserze na "żwirek" lub też rozdrobnić w moździerzu albo w woreczku strunowym uderzając lub przejeżdżając po nich wałkiem. Ja rozdrabniam orzechy w małym melakserze. Włączam go jednak tylko na chwilę, by otrzymać mniejsze i większe kawałki orzechów.
W małym rondelku umieść rozdrobnione orzechy. Wlej pół szklanki śmietanki kremówki 30 %. Resztę śmietanki (1 szklankę = 250 ml) wlej do wysokiego naczynia i odłóż do lodówki, by zaczęła się chłodzić. Bardzo ważne jest to, by użyć śmietanki a nie śmietany. Chodzi tu o śmietankę kremówkę (nazywana też słodką śmietanką). To rzadka śmietanka 30 %. Do zrobienia tych lodów nie można użyć gęstej śmietany 30 %. Oczywiście możesz też użyć tłustszej śmietanki, czyli śmietanki 36 % lub wymieszać śmietankę 30 % ze śmietanką 36 %.
W rondelku zamieszaj orzechy ze śmietanką i zagotuj. Ustaw małą moc palnika i gotuj śmietankę z rozdrobnionymi orzechami przez 5 minut. Co minutę zamieszaj całość drewnianą łyżką, by śmietanka się nie przypaliła. Po pięciu minutach odstaw rondelek do przestudzenia. Dodaj wówczas 10 łyżek mleka skondensowanego słodzonego, czyli 150 g mleka. Mowa tu o gęstym mleku skondensowanym, słodzonym, które sprzedawane jest w puszkach. Całość wymieszaj i odstaw do lodówki, do całkowitego schłodzenia.
Naczynie ze schłodzoną śmietanką polecam dodatkowo umieścić na 20-30 minut w zamrażalniku. Im lepiej schłodzona śmietanka, tym szybciej i łatwiej się ubija. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z zamrażalnika i zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach. Sugeruję wysokie naczynie, ponieważ z początku śmietanka jest rzadka i może chlapać po kuchni :)
Śmietankę ubijaj tak tylko do momentu, gdy zrobi się gęsta. Może to trwać minutę lub dwie. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka może się zacząć warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. Śmietanka bardziej tłusta, czyli 36 % może być gotowa nawet po 30 sekundach ubijania (sporo zależy od jej stopnia schłodzenia i mocy miksera).
Gotową śmietankę przełóż do wygodnego, szerszego naczynia. Do tego samego naczynia dodaj też schłodzony krem orzechowy. Całość ostrożnie i powoli wymieszaj łyżką. Możesz też wymieszać całość używając naczynia, w którym jest krem lub też naczynia w którym jest bita śmietana. Wybierz najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie.
Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że macie czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika. Dobrym pomysłem będzie użycie pudełka po zjedzonych już lodach sklepowych.
Lody orzechowe odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi. Po pięciu godzinach mrożenia lody są idealne do nakładania. Jeśli lody będą mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilkunastu lub więcej minut, by zmięknąć.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne do zjedzenia.
Lody możesz też zamrozić używając maszynki do lodów. Wystarczy wówczas gotową masę (masa orzechowa wymieszana z ubitą śmietanką) przełożyć do maszynki do lodów i dalej postępować zgodnie z instrukcją.
Jak pisałam wcześniej domowy lody orzechowe polecam podawać po pięciu godzinach mrożenia. Ich struktura jest idealna do nakładania i nie trzeba wówczas mieszać masy w trakcie mrożenia. Jeśli lody mają być zjedzone następnego dnia, to polecam przykryć naczynie folią, by nie wysuszać lodów. Lody mrożone dłużej mogą się zrobić twarde i trudniejsze do nakładania. Trzeba je wtedy wyjąc i zostawić na blacie na 30 minut, by zmiękły. Takich lodów nie odkładaj już do ponownego mrożenia.
Smacznego!