Lava Cake
Deser pieczony Lava Cake możecie też znać pod nazwą fondant czekoladowy. To przepyszny, niezwykle efektowny, ale i bardzo prosty do zrobienia deser na wyjątkowe okazje.
- tylko kilka składników
- super na romantyczny wieczór
- dokładny opis wykonania i zdjęcia kroków
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 8 minut
Liczba porcji: 2 desery
Kaloryczność kcal: 600 w 1 lava cake
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 100 g gorzkiej czekolady - najlepiej 70 %
- 2 średnie jajka lub 1 jajko i 2 żółtka
- 50 g masła - 1/4 kostki o wadze 200 g
- 30 g cukru drobnego - 3 płaskie łyżki
- 1 łyżka mąki pszennej - do 15 g
- szczypta soli
- do podania: owoce, listki mięty, lody waniliowe
Lava cake
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka mogą być wyjęte prosto z lodówki, ale najlepiej jest wyjąć je wcześniej, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Foremki do pieczenia: 2 wyższe foremki lub też kokilki o pojemności około 180 ml każda.
Pieczenie: 200 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 8-10 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam dodatków takich jak np. owoce, czy lody. Zanim zaczniesz szykować swój fondant czekoladowy, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Lava Cake przepis
Z podanej przeze mnie liczby składników wychodzą dwa desery pieczone Lava Cake (średnica u podstawy 10 cm, zaś wysokość około 4 cm). Można też sięgnąć np. po wyższe kokilki. Użyłam metalowych foremek o pojemności 230 ml, więc fondant czekoladowy nie wypełnił ich całych na wysokość. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ lava cake i tak wyjmujemy z foremki do podania. Foremki należy bardzo dokładnie wysmarować od środka masłem, a następnie oprószyć mąką.
100 gramów (klasyczna tabliczka) dobrej jakości czekolady gorzkiej (u mnie 70 %) roztop razem z masłem w kąpieli wodnej. Czekoladę warto wcześniej posiekać drobno lub połamać na małe kawałki. Masło również można pokroić na mniejsze kawałki.
Tak więc miskę szklaną umieść na garnuszku do 1/3 wypełnionym wrzątkiem. Dno miseczki nie powinno dotykać do wody, za to ma być na tyle szerokie, by można je było umieścić "na garnku". Ustaw małą moc palnika i cierpliwie czekaj, aż czekolada zacznie się powoli roztapiać. Zazwyczaj cały czas mieszam sobie w misce np. szpatułką. Gdy czekolada będzie już praktycznie roztopiona, do miski dodaję też 50 gramów masła i mieszam całość tak długo, aż masło połączy się z czekoladą.
Gotową, gładką i błyszczącą czekoladową mieszankę zdejmij z garnka i odłóż na bok, do lekkiego przestudzenia.
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik razem z kratką lub blaszką, na której położysz gotowe do pieczenia foremki z Lava Cake. Ustaw 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Do osobnej miski wbij dwa jajka lub też wbij jedno jajko i dodaj dwa żółtka (wolę opcję 1 jajko + 2 żółtka). Dodaj szczyptę soli i wsyp 30 gramów cukru drobnego, czyli trzy płaskie łyżki cukru. Całość miksuj na wysokich obrotach tak długo, aż cukier rozpuści się w jajka i powstanie Ci puch jajeczny. Jeśli dasz cukier puder zamiast cukru drobnego, to zapewne puch jajeczny będzie gotowy o kilka minut szybciej.
Porada: Można też osobno ubić białka na sztywno, a osobno żółtka z cukrem i delikatnie połączyć wszystko szpatułką.
Przed miksowaniem:
Po miksowaniu:
Cienką strużką wlewaj przestudzoną (może być jeszcze lekko ciepła) czekoladę z masłem. Cały czas mieszaj też powoli puch jajeczny przy pomocy szpatułki. Gdy dodasz już całą płynną czekoladę, to do miski wsyp też łyżkę mąki (najlepiej rzez sitko) i dalej powoli i delikatnie mieszaj wszystko szpatułką, aż powstanie Ci jednolita masa.
Porada: Lava Cake można też urozmaicić dodając do masy np. odrobiny ekstraktu waniliowego, bardzo mocno parzoną kawę (przestudzona esencja) w niewielkiej ilości albo też szczyptę cynamonu
Masę przelej do przygotowanych wcześniej dwóch foremek.
Foremki umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Pamiętaj o tym, że nagrzana ma być też kratka lub blaszka, na której położysz gotowe do pieczenia foremki z Lava Cake. Fondant czekoladowy piecz tak około 8 minut lub też do 10 minut jeśli wolisz, by środek nie był bardzo płynny. Lava cake wyjmujemy z pieca od razu po upieczeniu.
Po kilku minutach od upieczenia przyłóż talerzyk do foremki i odwróć go, by lava cake ładnie wyskoczyło na talerz. Fondant czekoladowy można przed podaniem oprószyć cukrem pudrem lub kakao i udekorować np. malinami, borówkami, truskawkami, czy też innymi ulubionymi owocami (również mrożone). Lava cake świetnie smakuje w towarzystwie lodów waniliowych lub czekoladowych.
Poniżej Lava Cake po 8 minutach pieczenia:
Poniżej Lava Cake po 10 minutach pieczenia:
Źródło przepisu: foodandwine.com
Smacznego.