Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Eklerki

Eklerki

Domowe eklerki to przepyszny i wyjątkowy deser pieczony na różne okazje. Zapraszam po idealny przepis na ciasto parzone oraz kilka propozycji na stabilny i puszysty krem.

- ciasto, które zawsze się udaje
- kilka propozycji na słodkie nadzienie
- dokładny opis wykonania i zdjęcia krok po kroku

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: 24 eklerki

Kaloryczność kcal: 170 w 1 eklerce
Dieta: wegetariańska

Składniki na eklerki

  • 1 szklanka mąki pszenne z czubem - 190 gramów
  • niecałe 3/4 kostki masła - 130 g
  • 1 szklanka wody - 250 ml
  • 4 średnie jajka - około 220 g

Składniki na krem śmietanowy

  • pełna szklanka śmietanki 30 % - 300 g
  • 250 g sera mascarpone - klasyczne, mniejsze opakowanie
  • 3 pełne łyżki cukru pudru - 70 g
  • ewentualne dodatki: śmietan fix

Eklerki

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki.  Śmietankę oraz mascarpone do kremu trzymaj schłodzone w lodówce. 

Do zrobienia eklerek potrzebujesz również: średniej wielkości garnek; drewniana łyżka; mikser ręczny; rękaw do wyciskania i tylka z większym otworem np. nr 6B - Wilton; arkusz papieru do pieczenia.

Pieczenie: Nagrzewasz piekarnik do 200 stopni, a od razu po umieszczeniu foremki z eklerkami zmniejszasz temperaturę do 180 stopni - środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. 
Czas pieczenia: 40-45 minut.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam cukru pudru użytego do prószenia gotowych eklerek. Zanim zaczniesz szykować domowe eklery, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Eklerki, 1

Eklerki przepis

Zacznij od ciasta na eklerki. To takie samo ciasto, jak do karpatki i na ptysie, które znajdziesz na moim blogu. Potrzebujesz 190 gramów mąki pszennej np. tortowej typ 450 lub ewentualnie pszennej typ. 500. Polecam zważyć mąkę. Jeśli nie masz wagi, to będzie to mniej więcej pełna szklanka mąki z tzw. wystającym "czubem". Przygotuj sobie też cztery, średniej wielkości jajka (u mnie po rozbiciu jaka ważyły łącznie około 220 gramów), niecałe 3/4 kostki masła (prawdziwe masło sprzedawane w kostce o wadze 200 gramów), czyli 130 gramów masła. Jeszcze tylko jedna szklanka wody, czyli równo 250 ml zwykłej, letniej wody. 

Porada: Do mąki możesz też dodać szczyptę soli. Niektórzy pytają się czasem, czy można też dodać pół łyżeczki proszku do pieczenia. Tak, ale absolutnie nie jest to konieczne.

Eklerki, 2

Do garnka wlej szklankę wody. Dodaj 130 gramów masła. Całość podgrzewaj, aż masło się rozpuści a woda z masłem zacznie się gotować. Garnek zdejmij na chwilę z palnika i wsyp do niego całą mąkę. Od razu zacznij energicznie mieszać całość drewnianą łyżką lub rózgą kuchenną. Masa bardzo ładnie się łączy i nie robi grudek. Naczynie postaw ponownie na palniku ustawionym na bardzo małej mocy i mieszaj całość około jednej minuty, aż masa zacznie sama ładnie odchodzić od ścianek. Garnek zdejmij z palnika i odstaw do przestudzenia.
Eklerki, 3

Masę przekładam do wygodniejszej, metalowej miski. W takiej misce łatwiej jest łączyć ciasto z jajkami. Gdy ciasto jest już całkiem przestudzone (może być jeszcze tylko lekko ciepłe) zacznij dodawać jajka. Najpierw wbij jedno jajko i od razu zacznij ucierać ciasto. Możesz to zrobić przy pomocy miksera lub też przy użyciu rózgi, czy drewnianej łyżki. Do masy możesz dodać kolejne jajko, tylko wtedy, gdy poprzednie idealnie wmieszało się w ciasto.

Na zdjęciu poniżej widać prawidłowo wymieszane z jajkiem ciasto. W ten sposób wmieszaj w ciasto wszystkie jajka. 

Eklerki, 4

Gotowe ciasto na eklerki nie musi być od razu pieczone. Najważniejsze jest to, by ciasto nie było ciepłe w momencie umieszczania go w piecu. Ciepłe ciasto może wówczas szybko wyrosnąć, a następnie opaść podczas wyjmowania eklerek z piekarnika. Zatem lepiej jest poczekać, aż ciasto będzie całkowicie przestudzane i dopiero wyciskać eklery. 

Przygotuj sobie dużą blaszkę do pieczenia. Na blaszkę wyłóż sprawdzony arkusz papieru do pieczenia (do gorszej jakości papieru eklerki mogą się przykleić. Polecam zatem dodatkowo posmarować papier cieniutką warstwą oleju. Jego nadmiar zdejmij przy pomocy ręcznika papierowego). Eklerki można też wyciskać bezpośrednio na natłuszczoną blaszkę lub na matę perforowaną do eklerów i ptysiów (silikonowa mata wielokrotnego użytku). 

Zacznij nagrzewać piekarnik. Ustaw 200 stopni z pieczeniem góra/dół. 

Ciasto parzone przełóż do jednorazowego rękawa cukierniczego z odcinaną końcówką (odcinaj końcówkę do średnicy 1 cm) lub do rękawa na tylki. Ja użyłam rękawa do wielokrotnego użytku oraz tylki marki Wilton o numerze 6B. 

Ciasto wyciskaj na natłuszczony papier lub blaszkę. Wyciskaj równe paski o długości 7-10 cm (szykowałam połowę eklerek o długości 7 cm oraz połowę trochę dłuższych, bo o długości 10 cm). Miedzy eklerkami zachowaj odstępy, ponieważ ciasto podczas pieczenia bardzo mocno wyrasta. Jeśli na jednej blaszce nie zmieściły Ci się wszystkie eklery (tak jak u mnie), to nie wyciskaj reszty, póki nie upieką się te pierwsze. Trzymaj ciasto parzone w rękawie i dopiero po wyjęciu pierwszej partii, wyciśnij i piecz drugą porcję. 

Eklerki, 5

Formę z eklerami umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 200 stopni z opcją pieczenia: góra/dół. Od razu po zamknięciu komory piekarnika zmniejsz temperaturę do 180 stopni. Eklerki piecz tak przez 40-45 minut. Po tym czasie powinny pięknie wyrosnąć i ładnie się zarumienić.

Absolutnie nie można otwierać drzwi piekarnika w trakcie pieczenia, ponieważ eklery opadną. Drzwi piekarnika uchyl dopiero po upieczeniu eklerów. Masz mieć pewność, że są wystarczająco wyrośnięte i rumiane. Na zdjęciu poniżej widać upieczone już eklerki czekające na przekrojenie i nałożenie słodkiego kremu.

Porada: Jeśli chcesz, by Twoje eklery były bardziej rumiane i były z wierzchu chrupiące, to przed samym pieczeniem oprósz je odrobiną cukru pudru. 

Eklerki, 6

Aby zrobić krem do eklerek korzystam z mojego przepisu na krem do tortu z mascarpone. Wszystkie składniki umieść w wysokim naczyniu. Będzie to 250 gramów serka mascarpone, 300 gramów śmietanki kremówki 30 % oraz 3 pełne łyżki cukru pudru, czyli około 70 gramów. Serek i śmietanka muszą być wcześniej mocno schłodzone. 

Od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Krem powinien być gotowy po maksymalnie 2 minutach ubijania (pewnie znacznie szybciej). Masa jest dobrze ubita, gdy zaczyna stanowić opór na mieszadłach miksera oraz po nałożeniu na palec zachowuje strukturę - nie rozlewa się, nie przemieszcza. Do kremu można dodać odrobinę pasty z prawdziwej wanilii lub pół łyżeczki esencji waniliowej.

Krem możesz przełożyć do tego samego rękawa z tylką, którym wyciskanie były eklerki. Musisz tylko bardzo dokładnie umyć i osuszyć rękaw i tylkę. Każdego przestudzonego eklerka przekrój w poprzek na pół. Na dolną część eklerka wciskaj krem śmietanowy, a następnie delikatnie przykryj go górą ciasta. 

Porada: Krem ze śmietanki i mascarpone można tez zastąpić kremem budyniowym, kremem z samej śmietanki i cukru, czy też kremem czekoladowym (400 ml śmietanki 30% + 200 g czekolady deserowej + 250 g serka mascarpone). Aby zrobić czekoladowy krem: Śmietankę zagotuj, a następnie zdejmij z palnika i dodaj drobno posiekaną czekoladę. Całość mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Garnek odstaw do przestudzenia, a następnie odłóż do lodówki, do całkowitego schłodzenia. Zimną masę czekoladową ubij mikserem do napuszenia. Porcjami dodawaj schłodzony serek mascarpone i dalej miksuj masę na mniejszych obrotach, tylko do połączenia się całości w jednolity, puszysty krem. 

Eklerki, 7

Gotowe do jedzenia eklery możesz przed podaniem oprószyć cukrem pudrem lub też oblać roztopioną czekoladą wymieszaną z masłem lub śmietanką kremówką. Przed zastygnięciem czekoladowej polewy warto całość oprószyć np. prażonymi, siekanymi orzechami. 
Eklerki, 8

Eklerki, 9

Eklery śmiało wytrzymają około 8 godzin bez odkładania ich do lodówki. Jeśli nie zostaną zjedzone w jeden dzień, to nalży trzymać je w lodówce, pod przykryciem.
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (556 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Eklery

Już od dawna zbierałam się do tego, by pokazać moim Czytelnikom jak robię w swoim domu eklerki z bitą śmietaną. Oczywiście przepisy na eklery znajdziecie na wielu stronach oraz w wielu książkach. Warto wiedzieć, że przepis na eklerki jest prawie taki sam jak przepis na ptysie, które znajdziecie na moim Blogu Kulinarnym. Pyszna karpatka z ciasta parzonego, to kolejny przepis niezwykle podobny do eklerów. Według informacji znalezionych na serwisie Wikipedia, eklerki zostały zapewne wymyślone we Francji, w XIX wieku. Eklerki to deser pieczony, który szykuje się z ciasta parzonego. Ciasto wyciska się tak, by powstał wydłużony sznurek i piecze w piekarniku. Domowa eklerka jest następnie przekraja wzdłuż i wypełniana kremem. Eklerek wypełnia się najczęściej kremem budyniowym, śmietankowym lub czekoladowym. Przestudzony i gotowy do podania ekler lepiej wygląda i smakuje oprószony przed podaniem cukrem pudrem lub też oblany czekoladą albo sosem czekoladowym. Zazwyczaj wybieram krem na eklerki z serkiem mascarpone. Taki krem jest stabilny przez wiele godzin, nawet wtedy, gdy eklery nie są trzymane w lodówce. Eklerki wyciska się krótsze o długości około 7 cm lub też nawet takie o długości 10 cm. Z kuchni francuskie, ale już nie na słodko polecam też pyszne Ratatouille.

Eklerki

Wydawać by się mogło, że na eklery przepisy są do siebie bardzo podobne. I tak też jest. Czemu jednak jest tak, że mino podobnego przepisu eklerki nie wychodzą. Otóż bardzo ważne są zarówno prawidłowo i precyzyjnie podane i ilości poszczególnych składników. Dobre przepisy na eklerki to również dokładny przepis, który nie pozostawia żadnych wątpliwości. Na eklerki przepisy powinny zawierać tak kluczowe informacje, jak to, że jajka dodajemy do ciasta parzonego po jego przestudzeniu. Na eklerki przepis powinien też podać bardzo dokładną informację o tym jakiej wielkości powinno się użyć jajek, czy nawet podać ich wagę po rozbiciu. Jeśli Czytelnik użyje za dużych jajek, to masa wyjdzie rzadka i nie da rady wówczas wycisnąć kształtnych eklerek. Nawet użyta mąka i jej typ ma ogromne znaczenie. Jeśli Czytelnik wybierze mąką o wyższym typie, to ciasto parzone będzie potrzebowało więcej wilgoci. Na eklery przepis koniecznie powinien mieć jeszcze takie informację jak np. to, że nie wolno otwierać piekarnika w trakcie pieczenia ciasto parzonego oraz jeszcze zanim zacznie się piec eklerki, ciasto nie może być jeszcze ciepłe. Ma być całkowicie przestudzone. Zapraszam zatem pom mój ulubiony i sprawdzony przepis na pyszne eklery z ciasta parzonego, które wypełniam kremem śmietanowym z serkiem mascarpone.