Kompot z truskawek na zimę
To najlepszy i najszybszy sposób na domowy kompot z truskawek na zimę. Przepis znam jeszcze z dzieciństwa. Nie zapisałam go nigdzie, bo jest tak prosty! W kilka minut wyczarujesz nieziemsko smaczny kompot.
- domowy kompot z 3 składników
- najprostszy przepis na kompot na zimę
- zawsze się udaje i nie wymaga dużo pracy
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pasteryzacji: 15 minut
Liczba porcji: 4 słoiki - 800 ml każdy
Kaloryczność kcal: 273 w 1 słoiku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 kg truskawek
- 200 g cukru - 16 łyżek
- 2 litry wrzątku
- dodatkowo: kilka malin lub poziomek dla chętnych
Kompot z truskawek do słoików
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte słoiki: 4 sztuki o pojemności 800 ml każdy
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ możesz dodać odrobinę więcej lub miej cukru niż ja.
Kompot z truskawek na zimę szykuję każdego roku. Obok dżemu truskawkowego to obowiązkowa pozycja na przetwory z truskawek. To owoce które uwielbiamy w domu wszyscy. Ile bym nie zrobiła kompotów, tyle zużyjemy przez zimę :) Cudowne jest to, że kompot z truskawek do słoików jest tak esencjonalny, że zawsze rozcieńczamy go jeszcze pół na pół z wodą i dodajemy jeszcze świeżo wyciskany sok z cytryny. Wspaniały kompocik do obiadu!
Kompot z truskawek na zimę przepis
Kompot truskawkowy do słoików szykuję zazwyczaj z czterech kilogramów truskawek. To dwie łubianki pod dwa kilogramy każda. Do przepisu jednak podam ilość minimalną na kompot, czyli kompocik z kilograma truskawek. To i tak wychodzą aż cztery duże słoiki o pojemności 800 ml każdy. Kompot z truskawek na zimę najlepiej jest szykować w szczycie sezonu na truskawki. Trzeba utrafić taki moment, kiedy są one najsłodsze i najtańsze. Zauważyłam, że sama kupuję je zawsze, gdy w moim ogrodzie kwitnie parzydło leśne :)
Zważ kilogram świeżych i dojrzałych truskawek. Umyj je pod zimną, bieżącą wodą i zdejmij szypułki. Przygotuj też cztery czyste słoiki o pojemności 800 ml każdy. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Do każdego słoika umieść po około 250 gramów truskawek. Możesz sobie podzielić kilogram truskawek na cztery równe porcje :) Na truskawki wsypuj cukier. Używam najzwyklejszego białego cukru. Do każdego słoika wsypuję po cztery nie czubate łyżki cukru.
I teraz coś dla chętnych. Do każdego słoika możesz też dodać po trzy maliny lub poziomki. Dodatek tych owoców sprawi, że kompot będzie miał jeszcze bardziej intensywny smak truskawek. Maliny lub poziomki podbiją smak truskawek. Jak widać na zdjęciu poniżej, tym razem dałam do słoiczków maliny.
Do każdego słoika wlej po 500 ml wrzątku. Są to dwie szklanki dopiero co przegotowanej wody. U mnie zawsze jest to idealna ilość wrzątku na podaną porcję owoców oraz pojemność słoików. Słoiki zakręć i przez ściereczkę bawełnianą (uwaga parzy) i kilkukrotnie zakołysz słoikiem, by cukier rozpuścił się w wodzie. Tak.. woda dotyka wówczas zakrętki, ale nic się nie martw. Tak robiła zawsze moja Babcia i kompot był wyśmienity.
Jest jeszcze jeden sposób na dokończenie kompotu z truskawek na zimę. Po umieszczeniu truskawek w słoikach możesz wlać do nich gotowy syrop z cukru i wody. Wówczas do garnka wlej dwa litry wody. Wsyp 200 gramów cukru. Ustaw małą moc palnika i mieszaj przez chwilę wodę z cukrem. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w gorącej wodzie. Zwiększ moc palnika i doprowadź lekki syrop cukrowy do wrzenia. Wrzący syrop ostrożnie przelewaj do słoików. Zostaw 1 cm wolnej przestrzeni przy rantach. Truskawki powinny być całkowicie zalane syropem. Słoiki od razu zakręcaj.
Słoiki z kompotem z truskawek należy poddać pasteryzacji.
Pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada:
1. Pasteryzacja słoików w piekarniku
Dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym do 120 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 20 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać.
2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 20 minut.
Jeśli nawet po pasteryzacji Twoje zakrętki nie zassały się, to słoiki odwróć do góry dnem i odstaw je na bok na 10 minut. Powinny się ostatecznie zassać :) Kompot z truskawek na zimę może leżeć w chłodnym i zaciemnionym miejscu śmiało cały rok a nawet dłużej.
Jak postępować z domowym kompotem z truskawek do słoików po ich otwarciu?
Kompot jest mocny i słodki. Zalecam rozcieńczać go z wodą w stosunki jeden do jednego. Do słoików nie daję soku z cytryny, dlatego też zawsze polecam do otwartego i rozcieńczonego kompotu dodać też sok ze świeżo wyciśniętej cytryny lub limonki. Taki kompot smakuje o niebo lepiej.
Smacznego.