Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem z czerwonej porzeczki

Dżem z czerwonej porzeczki

Domowy dżem porzeczkowy to super pomysł na wykorzystanie kwaśnych porzeczek w szczycie sezonu owocowego. Dżem z czerwonej porzeczki jest bardzo prosty do zrobienia. Potrzebujesz jedynie świeże owoce i cukier. 

- bardzo prosty przepis
- tylko 2 niezbędne składniki
- super dżem na kanapki i nie tylko

Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 2 godziny 30 minut
Liczba porcji: 800 ml dżemu

Kaloryczność kcal: 160 w 100 ml dżemu
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg czerwonej porzeczki
  • szklanka cukru - 250 gramów
  • ewentualnie dodatkowo: 1 łyżka pektyny w proszku

Dżem z czerwonej porzeczki

Otrzymałam 4 słoiki dżemu porzeczkowego o pojemności 200 ml każdy.

Do zrobienia dżemu z czerwonej porzeczki użyłam zwykłego cukru drobnego. Ponieważ porzeczki są dość kwaśnymi owocami, to pominęłam w składzie sok z cytryny. Bez soku z cytryny dżem nie wychodzi tak intensywne i soczyście czerwony, jednak jest tak samo pyszny i cudownie owocowy.

Porzeczki mają sporo pektyny, jednak dżem musiałby zawierać znacznie więcej cukru, by był bardzo gęsty. Albo zostawiamy go mniej gęstego (bardziej jak konfiturę), albo dodajemy pod koniec łyżkę naturalnej pektyny (najlepiej jabłkowo cytrusowej).

Dżem z czerwonej porzeczki, 1

Dżem z czerwonej porzeczki

Aby zrobić dżem porzeczkowy możesz użyć zarówno porzeczki czerwonej, czarnej, jak i białej. Najbardziej popularna jest jednak porzeczka czerwona i to z niej najczęściej szykuję dżem porzeczkowy. Czerwone porzeczki mają też cieńszą i delikatniejszą skórkę niż porzeczki czarne. Te czarne za to, nie są tak kwaśne jak czerwone.. coś za coś, prawda? 

Porzeczki umyj pod zimną, bieżącą wodą. Osusz i zdejmij same owoce z "gałązek". 

Dżem z czerwonej porzeczki, 2

Porzeczki umieść w garnku z grubszym dnem i wsyp pełną szklankę cukru.
Dżem z czerwonej porzeczki, 3

Ustaw średnią moc palnika. Już po kilku minutach owoce puszczą sok a cukier rozpuści się prawie całkowicie. Kiedy dżem zacznie się gotować zmniejsz moc palnika do minimalnej, by tylko lekko "mrugał".
Dżem z czerwonej porzeczki, 4

Przygotuj sobie drewnianą łyżkę i co jakiś czas zamieszaj dżem porzeczkowy. W trakcie gotowania porzeczki całkowicie puszczą sok, a dżem zrobi się jednolicie owocowy i gęsty. Nadmiar wody odparuje, a dżem ściemnieje. 

Porada: Jeśli Twój dżem wydaje Ci się być nadal za rzadki, to na dwie minuty przed wyłączeniem można do niego dodać łyżkę (około 15 gramów) naturalnej pektyny w proszku. 
Dżem z czerwonej porzeczki, 5

Dżem z czerwonej porzeczki jest gotowy po 2,5 godziny gotowania na minimalnej mocy palnika. Do dżemów długo gotujących się polecam zwykłe słoiki. Słoiki tradycyjne z zakrętką można trzymać w spiżarce znacznie dłużej niż weki. 

Przygotuj sobie odparzone i osuszone słoiki oraz zakrętki. Ja wybrałam 4 słoiki pojemności 200 ml każdy. Garnek z dżemem cały czas trzymam na włączonym palniku, na minimalnej mocy. Używając niewielkiej chochli przelewam dżem do słoików i od razu zakręcam każdy słoik. Polecam przygotować sobie ściereczkę kuchenną, by przez nią trzymać słoiki... będzie gorąco. Nigdy nie dolewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Ranty od zewnątrz powinny być oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń od dżemu. Miej więc w pogotowiu kawałek ręcznika papierowego. Dobrze zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem na godzinę. Po tym czasie powinny się całkowicie zassać.

Dodatkowa pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada. Zaznaczam jednak, że pasteryzację robimy tylko w ostateczności.
1. Pasteryzacja słoików w piekarniku
Dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym do 120 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 40 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać.
2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 40 minut. 

Dżem z czerwonej porzeczki, 6

Dżem z czerwonej porzeczki, 7

Słoiki z dżemem porzeczkowym trzymaj w chłodnym i zacienionym miejscu. Może to być piwniczka, schowek, czy szafka pod schodami. Domowy dżem porzeczkowy jest świetnym dodatkiem na gofry, placki, czy do owsianki. 
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (1436 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Dżem z czerwonej porzeczki

Czerwona porzeczka wygląda cudownie na krzaczku. Grona z czerwonymi kulkami wiszą i kuszą samym wyglądem, by je zerwać i zjeść. Owoce są przepiękne, jednak są też dość kwaśne i dzieci nie zawsze chętnie je jedzą. Jest jednak kilka sposobów na to, by przemycić te zdrowe owoce do naszej diety. Dżem porzeczkowy szykowany tylko z cukrem, i to z niewielką jego ilością w stosunku do owoców jest mało kaloryczny. Na 100 ml skondensowanego i gęstego dżemu porzeczkowego wypada tylko 160 kcal. Domowy dżem z czerwonej porzeczki jest pyszny, zdrowy i prosty do zrobienia. W sezonie jesiennym gorąco polecam dżem z dyni

Dżem z czerwonej porzeczki bez żelfiksu

Nie mam nic przeciwko używania żelfixu do robienia dżemu. To produkt, który zwiera naturalne pektyny oraz substancje zapobiegające psuciu się przetworów. Dzięki takiemu pomocnikowi można znacznie przyspieszyć szykowanie dżemu. Ja jednak lubię, by skład był jak najkrótszy i jeśli tylko mogę to wolę wydłużyć czas gotowania i nie dodawać wposmagaczy. Mój dżem porzeczkowy jest gęsty, słodko kwaśny i intensywnie czerwony.. to kolor wina.. piękny. Polecam Ci też mój przepis na dżem truskawkowy oraz dżem morelowy. Na moim Blogu Kulinarnym znajdziesz też dużo super przepisów na serniki do których można dodawać domowe dżemy. Jako dodatek do mięs i serów polecam mój przepis z żurawiną.. konfitura z żurawiny