Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem z malin

Dżem z malin

Domowy, prosty i pyszny dżem z malin, to jeden z lepszych sposobów na zamknięcie lata w słoikach. Zobacz mój przepis na błyskawiczny dżem malinowy o uniwersalnym zastosowaniu.

- najlepszy do placków, naleśników, ciast
- dwie wersje przepisu do wyboru
- bez poddawania pasteryzacji

Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 4 słoiki po 550 ml

Kaloryczność kcal: 90 w 100 ml dżemu
Dieta: wegańska, wegetariańska

Składniki na tradycyjny dżem z malin

  • 2 kg świeżo zebranych malin
  • 500-600 g dowolnego cukru
  • sok z jednej cytryny

Składniki na szybki dżem z malin

  • 2 kg świeżo zebranych malin
  • 300-400 g dowolnego cukru
  • sok z jednej cytryny
  • 2 saszetki żelfixu/konfiturexu 3:1 - (każda na 1 kg owoców)

Dżem z malin

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte słoiki: 4 słoiki o pojemności 550 ml każdy.

Z podanej ilości składników otrzymałam około 2200 ml dżemu malinowego. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Kalorie liczone były do przepisu na dżem z żelfixem. Dżem malinowy gotowy jest do użycia od razu po zrobieniu i zamknięciu go w słoikach. Przed szykowaniem dżemu polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz słoiki i zdecydować co i kiedy robić.

Dżem z malin, 1

Dżem z malin przepis

Zacznij od wybrania dojrzałych oraz nieuszkodzonych i nie zepsutych malin. Mój przepis bazuje na świeżych malinach o łącznej wadze 2 kg. Możesz śmiało podwoić, czy nawet potroić ilość owoców. Pamiętaj jednak o tym, że potrzebujesz wówczas przygotować więcej słoików oraz cukru i ewentualnie innych dodatków. Jeśli masz tylko kilogram malin, to pozostałych składników dajesz oczywiście o połowę mniej. 

Maliny umyj delikatnie pod zimną i bieżącą wodą. Tak przygotowane owoce umieść w w garnku, w którym będą się one gotować. Wybierz większy garnek z grubym dnem. Od razu wsyp też około 300-400 gramów cukru (zwykłego, lub trzcinowego). Sama dałam 400 gramów cukru. 

Ustaw średnią moc palnika i poczekaj, aż całość zacznie się gotować. Następnie zmniejsz moc, by dżem tylko lekko mrugał i mieszaj owoce. Po około 10-15 minutach maliny puszczą sok, mocno zmiękną, a cały cukier się rozpuści. Można wówczas wsypać do garnka dwie saszetki żelfixu 3:1 (lub podobny produkt - każda saszetka na kilogram owoców). Całość bardzo dokładnie wymieszaj, dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny i gotuj dżem przez około pięciu minut. Dżem z malin ma się ponownie zagotować. Na koniec ustaw minimalną moc palnika, by dżem cały czas był wrzący, gdy będziesz go nakładać do słoików. 

Dżem z malin, 2

Przygotowałam wcześniej cztery czyste słoiki o pojemności około 550 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika - temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 2200 ml pojemności (lub też tyle, ile dżemu Ci wyszło). Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Jeszcze wrzący dżem malinowy przelewaj do przygotowanych słoiczków (zostaw około 1-2 cm wolnej przestrzeni) i od razu mocno zakręcaj każdy słoik. Słoików nie odwracam do góry dnem (nie jest to konieczne). Zakręcone słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem, by wolniej się studziły. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest zatem potrzebna.

Porada: Jeśli słoiki nie zassały się od razu, to tylko mocniej je dokręć i odłóż na bok. W ciągu kilku godzin wszystkie powinny się ładnie zassać.

Dżem z malin, 3

Dżem z malin, 4

Przepis na tradycyjny dżem z malin.
Tak samo jak wcześniej, umyj dwa kilogramy malin. Umieść je w szerszym garnku z grubym dnem. Od razu wsyp też około 500-600 gramów cukru. Całość zamieszaj przy pomocy długiej, drewnianej łyżki. Ustaw niską moc palnika i cierpliwie czekaj, aż owoce puszczą sok, a cukier zacznie się rozpuszczać. 

Jeśli zbiera się piana, to jeszcze zmniejsz moc palnika. Piana z czasem znika. Można ją też "wygładzić" łyżką. Dżem z malin gotuj tak na najniższej mocy przez około 90 minut. Cały czas bądź gdzieś w pobliżu, by zamieszać w garnku. Możesz też po godzinie gotowania dodać do garnka do 5 gramów naturalnej pektyny w proszku. Wystarczy wówczas wymieszać dżem i po 2-3 minutach wyłączyć palnik. Dzięki dodatkowej pektynie dżem będzie po przestudzeniu znacznie gęstszy. Z gotowym dżemem postępuj tak samo, jak w przypadku wersji z żelfixem. Prawdopodobnie wyjdzie go mniej, ponieważ sporo wody odparuje w trakcie dłuższego gotowania.
Smacznego. 

Średnia 4.8 / 5 (559 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Dżem malinowy

Maliny, te wyjątkowe czerwone skarby lata, są nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Pełne są witamin i przeciwutleniaczy, zapewniając niezbędną dawkę witaminy C. Dodatkowo, przyczyniają się do poprawy zdrowia serca, regulują poziom cukru we krwi, a nawet pomagają w walce z nadwagą. Ale co najważniejsze, maliny są absolutnie wyśmienite, a ich delikatny smak i aromat można zachować na zimę, przygotowując z nich pyszny dzem z malin. Obfite w smaku maliny, delikatny cukier i odrobina soku z cytryny - to wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia idealnego dżemu. Przygotowanie dżemu jest prostsze niż myślisz - po prostu gotuj maliny z cukrem, aż zaczną gęstnieć, a potem dodaj sok z cytryny dla lepszego konserwowania. Ten domowy dżem z malin jest niesamowicie aromatyczny, słodki i pełen intensywnego smaku malin, który doda charakteru wielu potrawom. Domowy dżem malinowy przepis to prawdziwy przysmak, który można podawać na wiele sposobów. Dzem malinowy stanowi znakomity dodatek do świeżych bułeczek na śniadanie, smakuje wspaniale z bitą śmietaną na gofrach lub na naleśnikach, a nawet jako klasyczny dodatek do ciast i ciasteczek. Dżem z malin to także doskonała baza do sosów do mięs, szczególnie do dziczyzny. Smak, jakość i domowa atmosfera, które daje ten dżem, przewyższają jakiekolwiek gotowe produkty, jakie można znaleźć w sklepie. Na domowy dżem malinowy przepis jest zatem i prosty i szybki. W wersji bez długiego gotowania wystarczy tylko ugotować owoce z cukrem i na koniec dodać żelfix. Na dżem malinowy przepisy mogą też zawierać inne dodatki. Sama bardzo lubię świeży rozmaryn. Zapraszam na mój dzem z malin przepis w dwóch wersjach do wyboru. Domowy dżem z malin szykuję wtedy, gdy malin jest najwięcej i są najtańsze. Zimą maliny są niesamowicie drogie, dlatego też mrożę je oraz robię dżem malinowy. Uwielbiam dodawać go do naleśników i placków, a nawet do ciast. Jeśli zatem chcesz wiedzieć jak zrobić dżem z malin, to zapraszam i baw się dobrze. Przy okazji zobacz tez inne letnie przepisy. Na śniadanie poleca się pyszna i chrupiąca Bruschetta. Na obiad n a słodko warto przygotować nieziemskie pierogi z jagodami. Na obiad w wersji na wytrawnie zobacz przepis na bigos z cukinii. Same smakołyki! Malinowa chmurka bez pieczenia to szokująco pyszne, piękne, proste i bardzo, bardzo popularne ciasto. Zrobisz je raz, a zapewniam, że będziesz do niego wracać nawet poza sezonem na maliny.