Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Roladki z kurczaka

Roladki z kurczaka

Roladki z kurczaka owinięte plasterkami surowego, wędzonego boczku i pieczone w piekarniku, to świetny pomysł na wyjątkowy obiad. Przepis ten sprawdzi się również na Święta.

- super sposób na idealne zwijanie roladek
- wiele propozycji na farsz do roladek z boczkiem
- bardzo dokładny opis wykonania i wiele pomysłów na podanie

Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 30 minut
Liczba porcji: 8 roladek

Kaloryczność kcal: 205 w 1 roladce
Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 1 duża pierś z kurczaka (dwa filety) - około 700 g
  • 3 opakowania boczku surowego wędzonego Sokołów [zobacz]
  • 150 g szpinaku np. baby lub mrożonego w liściach
  • 100 g sera ricotta - można zamienić na twaróg lub mozzarellę
  • 20 g świeżej papryki czerwonej - można zamienić na kiszonego ogórka
  • 1 ząbek czosnku - około 5 g
  • 1 łyżeczka masła - około 5 g
  • 2 łyżki oliwy lub innego oleju do smażenia
  • szczypta świeżo mielonego pieprzu

Roladki z kurczaka

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Zanim zaczniesz szykować to danie, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. W treści przepisu podaję bowiem kilka innych propozycji na pyszny farsz oraz na ciekawe podanie roladek. 

Pieczenie roladek: środkowa półka w piekarniku; temperatura pieczenia 190 stopni; grzanie góra/dół; czas pieczenia około 30 minut. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności roladek nie uwzględniłam dodatków w postaci tłuczonych ziemniaków. Z podanej ilości składników wyszło mi osiem roladek z kurczaka o długości około 10 -12 cm każda.

Roladki z kurczaka, 1

Roladki z kurczaka z boczkiem

Przygotuj sobie jedną, całą pierś z kurczaka (dwa większe filety). Filety oczyść z ewentualnych żyłek i pokrój na osiem płaskich i w miarę możliwości kształtnych kotletów. Każdą sztukę bardzo delikatnie rozbij przy pomocy tłuczka. Aby to zrobić, na blacie połóż złożoną na pół ściereczkę lub materiałową łapkę kuchenną. Na ścierce połóż deskę drewnianą. Na desce kładź po kolei kotlety i ubijaj tłuczkiem do mięsa, aż rozpłaszczą się do około 5-7 mm grubości. Pamiętaj, by przed ubijaniem kotleta położyć najpierw na niego woreczek śniadaniowy i dopiero ubijać. Ubijając kotlety przez woreczek unikniesz pryskania wody z kotletów na całą kuchnię, a do tego delikatne mięso nie będzie się szarpało. Każdego ubitego kotleta osusz w razie potrzeby kawałkiem ręcznika papierowego.

Porada: Dokładnie tak samo możesz zrobić te roladki z użyciem filetów z indyka lub nawet cienko rozbitych kotletów schabowych. W sklepie można też zakupić gotowe "sznycle" z indyka. Wystarczy je tylko lekko rozbić. Zwróć jednak uwagę na to, by było to dobrej jakości mięso. 

Roladki z kurczaka, 2

150 gramów szpinaku świeżego baby umieść na niedużej patelni. Dodaj łyżeczkę masła oraz obrany i przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i szczyptę świeżo mielonego pieprzu. Całość przykryj przykrywką. Ustaw niską moc palnika i poczekaj kilka minut, aż szpinak zmięknie, skurczy się i puści wodę. Następnie zdejmij przykrywkę i smaż/gotuj szpinak na średniej mocy palnika nie dłużej niż pięć minut. 

Porada: Możesz też sięgnąć po "stary", świeży szpinak. Każdy liść dokładnie umyj. Usuń ogonki oraz grubsze nerwy. Liście poszarp na mniejsze kawałki. Zimą warto też użyć szpinaku mrożonego, ale tylko takiego, którego liście mrożone są w całości. Nie polecam szpinaku siekanego oraz mielonego.

Roladki z kurczaka, 3

Po lekkim przestudzeniu odciśnij nadmiar wywaru ze szpinaku. Szpinak umieść w misce. Dodaj również 100 gramów sera ricotta. Całość wymieszaj. 

Porada: Ser ricotta można zamienić na twaróg typu krajanka. Sprawdzi się też ser mozzarella z kostki, który ścierasz na tarce, na dużych oczkach lub kroisz w malutką kosteczkę. W ostateczności pasuje też mascarpone oraz serek typu Philadelphia.  

Roladki z kurczaka, 4

Kawałek czerwonej papryki pokrój w cienkie, nie za długie słupki. Na każdym kotlecie umieszczaj po jednym kawałku papryki oraz porcję farszu ze szpinaku i serka (nie na środku, a bliżej końca od którego zaczynasz zwijanie kotleta). Każdego kotleta zwijaj ścisło w roladkę. 

Porada: Możesz dowolnie modyfikować farsz w roladce. Zamiast ricotty i szpinaku wystarczy dać ulubione pesto. W roladce można też zawinąć kawałek suszonego pomidora z oleju oraz ulubiony ser. Prostym farszem będą podsmażone pieczarki z pieprzem, wymieszane z tartym serem. Kotlety można od środka posmarować musztardą i majonezem, a następnie wyłożyć plasterkami żółtego sera z dodatkiem ogórka kiszonego lub konserwowego.

Roladki z kurczaka, 5

Gotowe roladki wystarczy zawinąć w plasterki boczku. Sięgnęłam po boczek surowy wędzony Sokołów. W opakowaniu o wadze 100 gramów znajdziesz idealnie cienkie plasterki boczku, które świetnie sprawdzają się do zawinia roladek. Aby farsz nie uciekał z roladek w trakcie pieczenia, należy odpowiednio owijać roladki boczkiem. Na środku plasterku boczku umieść roladkę. Oba końce boczku zawijaj tak, by boczek zamykał końce roladki. 
Roladki z kurczaka, 6

Następnie, przy użyciu jednego lub dwóch plasterków boczku (w zależności od wielkości roladki) owiń roladkę tak, by cała okryta była boczkiem. W ten sposób przygotuj wszystkie roladki z kurczaka z boczkiem. Na osiem roladek zużyłam niecałe trzy opakowania boczku surowego wędzonego marki Sokołów. 
Roladki z kurczaka, 7

Roladki umieść na posmarowanej odrobiną oliwy dowolnej brytfance do pieczenia. Wymiary wewnętrze użytego przeze mnie naczynia miało 21 x 31 cm. Przy pomocy pędzelka kuchennego, roladki posmaruj oliwą również od góry. 
Roladki z kurczaka, 8

Naczynie z gotowymi do pieczenia roladkami z kurczaka umieść w dobrze nagrzanym piekarniku (temperatura 190 stopni z grzaniem góra/dół). Wybierz środkową półkę i piecz je przez około 30 minut (bez przykrywki), do ładnego zarumienienia boczku. Roladki można wyjmować z pieca od razu po upieczeniu. 
Roladki z kurczaka, 9

Jeszcze gorące roladki podawaj z tłuczonymi ziemniakami, kluskami śląskimi lub z kopytkami. Sprawdzi się też ulubiona kasza, np. gryczana lub jaglana. Sos, który zebrał się w naczyniu warto odlać i użyć do polania nim tłuczonych ziemniaków lub też kaszy, czy makaronu. Do roladek pasuje większość sałatek i surówek. 
Roladki z kurczaka, 10

Roladki z kurczaka, 11

Aby ponownie podgrzać zimne już roladki:
Umieść je na suchej patelni, bez przykrywki i podgrzewaj na niskiej mocy palnika (co 1-2 minuty należy przekręcić je na drugą stronę). Można je też podgrzać w piekarniku, również bez przykrywania, w dowolnym naczyniu do zapiekania. Ustawiam około 120 stopni i po 10 minutach są gorące. 
Roladki z kurczaka przechowuj w lodówce, pod przykryciem. Świeżość zachowają przynajmniej przez trzy dni. 

Wpis zawiera lokowanie produktu.
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (847 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Roladki z kurczaka

Jeśli zabieram się za szykowanie roladek z piersi z kurczaka, to zazwyczaj owijam je plasterkami surowego, wędzonego boczku i piekę w piekarniku. Według mnie to najlepszy sposób na roladki z kurczaka, ponieważ piersi z kurczaka są dość małe i krojąc je w plasterki otrzymuję mięso o różnych kształtach. Mam i dłuższe paski i szersze kawałki mięsa. Nawet po rozbiciu nie tak łatwo zawinąć roladkę z farszem w środku tak, by farsz nie wystawał. Uwielbiam roladki z kurczaka ze szpinakiem z serem ricotta, plus kawałek czerwonej papryki i taki też przepis na roladki z kurczaka pokazuję moim Czytelnikom. Ponieważ roladki z kurczaka nadziewane owijam plasterkami boczku surowego wędzonego marki Sokołów, żaden farsz nie ucieka mi nigdy w trakcie pieczenia roladek. Najpierw jeden plasterek boczku układam pod roladką i owijam roladkę tak, by boczek okrył otwarte końce roladki. Jeden lub dwa plasterki boczku używam jeszcze do okręcenia roladki. Roladki z kurczaka w boczku wychodzą idealnie kształtne i perfekcyjnie szczelne. Roladki z kurczaka można zatem szykować z różnymi farszami. Bardzo smaczne wychodzą roladki z kurczaka z pieczarkami, do których dodaję jeszcze tarty ser żółty. Najprostsze są roladki z kurczaka z serem i ogórkami lub papryką. Bardzo prosto szykuje się również roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami, ponieważ pomidory z oleju są kwaśne i mają ciekawą strukturę. Można do nich dołożyć kawałek sera. A tutaj przepis na super pyszny rumsztyk wołowy. Bardzo gorąco polecam też przy okazji przepis na pyszne, domowe Kimchi w wersji super prostej. Polecam tez mój ulubiony przepis na chińszczyznę, czyli kurczak po chińsku z warzywami. Zobacz też przepis na przepyszny Quiche Lorraine na każdą okazję. Zobacz też przepis na domowe Qurrito, czyli quesadilla z kurczakiem. 

Roladki z kurczaka z boczkiem

Roladki z kurczaka, to bardzo dobry pomysł również na obiad świąteczny. Takie roladki z kurczaka pieczone można podać z ziemniakami lub z kaszą. Będą idealne na pierwszy lub na drugi dzień świąt. Roladki z kurczaka owinięte boczkiem i pieczone w piekarniku są rewelacyjne na każdą większą okazję. Warto upiec je na duże imprezy rodzinne takie jak urodziny, czy nawet na wesele lub chrzest. Moje pieczone roladki z kurczaka zawsze świetnie wychodzą, i pięknie prezentują się na talerzu. To zdecydowaniem moje ulubione roladki z kurczaka z piekarnika. Na Świąteczny obiad można też podać paszteciki z ciasta francuskiego z super prostym farszem z pasztetu Naturrino. marki Sokołów. Bardzo smaczna i równie szybka w przygotowaniu jest też sałatka z kabanosem, która sprawdzi się idealnie np. jako jedno zdań na Sylwestra. Gorąco polecam wszystkie te przepisy i życzę udanej zabawy w kuchni.