Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Chinkali

Chinkali

Chinkali to przepyszne, pierogi gruzińskie o bardzo ciekawym kształcie i niesamowitym smaku. Faszerujemy je surowym mięsem mielonym z dodatkiem kolendry i gotujemy we wrzątku.

Czas przygotowania: 2 godziny
Liczba porcji: około dużych 44 pierogów

Kaloryczność kcal: 140 w 1 Chinkali

Składniki na ciasto do pierogów

  • 1 kg mąki pszennej np. uniwersalnej lub tortowej - całe opakowanie
  • niecałe 500 ml gorącej wody - około 2 szklanki
  • 1 małe jajko - do 50 g po rozbiciu
  • 2 łyżki oleju roślinnego - można pominąć
  • 1 płaska łyżeczka soli

Składniki na farsz mięsny

  • 500 g wołowiny zmielonej - np. łopatka lub rostbef
  • 500 g wieprzowiny mielonej - np. łopatka lub karkówka
  • około 380 ml zimnej wody - 1,5 szklanki lub więcej
  • 1 średnia lub większa cebula - około 200 g
  • 2 ząbki czosnku - około 10 g (można pominąć)
  • 5 łyżek drobno posiekanej świeżej kolendry - lub więcej
  • przyprawy i zioła: łyżeczka kolendry - nasiona; 2 płaskie łyżeczki soli; 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego - lub mniej

Chinkali przepis
Chinkali, 1

Krok 1: Przygotuj ciasto

Przygotuj ciasto na Chinkali. Do miski przesiej całą mąkę, czyli cały kilogram. Możesz użyć mąki pszennej tortowej uniwersalnej lub Szymanowskiej typ. 480. Dodaj całkowicie płaską łyżeczkę soli. Do miski wlej niepełne dwie szklanki (szklanka o pojemności 250 ml) gorącej wody (przegotowana i lekko przestudzona) oraz dwie łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego. Od razu zamieszaj ciasto łyżką, a następnie wbij małe jajko, i zacznij wyrabiać ciasto (ręcznie lub w maszynie). Ciasto powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. Zazwyczaj (gdy składniki już się połączą) przenoszę ciasto z miski na suchy blat i wyrabiam je ręcznie.

Porada: Ciasto na gruzińskie pierogi zawiera jajko oraz niewielką ilość oleju i takie też ciasto szykuję. Nie znaczy to jednak, że nie można do ich zrobienia użyć innego ciasta na pierogi. Jajko dodaję, by ciasto było mocniejsze, zaś olej sprawi  że będzie elastyczniejsze i łatwiejsze w "użyciu".

Przygotuj ciasto

Krok 2: Odłóż ciasto, by odpoczęło

Gotową kulę ciasta zawiń w folię (może być zwykła torebka przezroczysta) i odłóż na bok, na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. Nie martw się, jeśli po zdjęciu folii ciasto lekko się klei. Po podzieleniu i lekkim oprószeniu mąką będzie idealne. 

Odłóż ciasto, by odpoczęło

Krok 3: Zacznij szykować farsz

Potrzebujesz łącznie kilogram surowego mięsa. Mięso kupuję w kawałku i mielę w domu. Użyłam 500 gramów łopatki wołowej oraz tyle samo łopatki wieprzowej. Do miski ze zmielonym mięsem dodaj też obrane i przepuszczone przez praskę dwa ząbki czosnku. Dorzuć minimum 5 łyżek drobno posiekanej świeżej kolendry oraz przyprawy: łyżeczka kolendry (nasiona rozdrobnij np. w moździerzu); 2 płaskie łyżeczki soli; 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego (lub mniej, jeśli wolisz łagodniejszy farsz). 
Porady: Chinkali tradycyjnie faszerujemy surową, mieloną wołowiną wymieszaną z baraniną lub jagnięciną i wieprzowiną. Ze względu na to, że nie w każdym rejonie Polski łatwo jest kupić jagnięcinę lub baraninę, użyłam wyłącznie wołowiny i wieprzowiny. Kolendrę świeżą można w ostateczności zamienić na natkę pietruszki.

Zacznij szykować farsz

Krok 4: Wymieszaj dokładnie składniki farszu

Od razu dodaj również obraną i super drobną posiekaną cebulę. Wlej 1,5 szklanki bardzo zimnej wody (filtrowana lub przegotowana i schłodzona w lodówce). Jeśli obawiasz się, że masa będzie za rzadka, to najpierw wlej jedną szklankę, a następnie wymieszaj farsz i dodaj jeszcze minimum pół szklanki wody. Bardzo dokładnie wymieszaj składniki farszu. Polecam wyrabiać mięso ręcznie przez przynajmniej pięć minut. Farsz mięsny ma być mokry, ale lejący, czy ociekający płynem. Ma mieć taką konsystencję, by nakładana do pieroga porcja nie rozlewała/rozchodziła się na boki. 

Porada: Do farszu nie dodaję bulionu (zamiast wody), ponieważ nie ma takiej potrzeby. Pyszny bulion powstaje w trakcie gotowania gruzińskich pierogów. Jeśli jednak masz domowy bulion, to możesz go użyć.

Wymieszaj dokładnie składniki farszu

Wymieszaj dokładnie składniki farszu

Krok 5: Zacznij wykrawać ciasto pod pierogi

Ciasto odwiń z folii i odetnij około 1/3. Resztę odłóż na bok i przykryj bawełnianą ściereczką, by ciasto nie obsychało. Odcięty kawałek ciasta rozwałkuj nie za cienko, (ciasto nie powinno być tak cienkie, jak do tradycyjnych pierogów) na stolnicy lub na blacie lekko oprószonym mąką. Przy pomocy wykrawaczki o średnicy około 12 cm wycinaj okrągłe placki pod pierogi (placki mają być spore, zatem poszukaj do wycinania wygodnej miseczki o większej  średnicy). Sama użyłam szklanej miski do przystawek. 
Porada: Chinkali szykowałam z krążków o średnicy 12 cm, ale można też zrobić nawet nieco większe pierogi. Wyjdzie ich wówczas trochę mniej i zapewne będą się tez odrobinę dłużej gotować.   

Zacznij wykrawać ciasto pod pierogi

Krok 6: Szykuj sakiewki Chinkali

Na środek każdego placka nakładaj około jednej łyżki farszu mięsnego. W zależności od tego jaką masz wprawę w lepieniu pierogów, staraj się dawać do środka jak najwięcej farszu. Chinkali można lepić na kilka sposobów. Ostatecznie powstać ma zamknięta sakiewka. Tradycyjnie łączy się pieroga tworząc zakładki zachodzące jedna na drugą, aż zamknie się pieroga w sakiewkę. Zazwyczaj jednak łączę ciasto z przeciwnych stron, a następnie jeszcze boki i zamykam pieroga w szczelną sakiewkę. 

Szykuj sakiewki Chinkali

Krok 7: Przygotuj wszystkie pierogi

W ten sposób składaj wszystkie pierożki gruzińskie. Resztki ciasta po wykrawaniu pierogów zbieraj i na koniec połącz w jedną kulę. Ponownie rozwałkuj ciasto i wycinaj placki pod Chinkali.

Gruzińskie pierogi układaj obok siebie na obsypanej mąką stolnicy. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryj je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Wyszło mi równo 44 pierogi. Tobie może wyjść ich mniej lub więcej. To zależy od tego jakiej średnicy były placki oraz od tego jak cienko rozwałkowane zostało ciasto i ile farszu poszło na jednego Chinkali.

Przygotuj wszystkie pierogi

Krok 8: Ugotuj Chinkali

Każdą serię umieszczaj w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Woda nie powinna mocno wrzeć. Chinkali wyławiaj po około 10-12 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię. W ten sposób ugotuj wszystkie pierogi gruzińskie. Dla tych, którzy obawiają się o to, że czas gotowania surowego mięsa w pierogach jest za krótki - Bez obawy. Mięso będzie dogotowane.

Porada: Jeśli Twoje pierogi po umieszczeniu we wrzątku przywierają lekko do dna garnka, za każdym razem złap surowe Chinkali za ogonek i zanurz do połowy we wrzątku, a następnie odczekaj kilka sekund i dopiero wrzuć pieroga do garnka. 

Ugotuj Chinkali

Chinkali, 11

Ugotowane Chinkali zalecam jeść od razu po wyłowieniu. Warto oprószyć je świeżo mielonym pieprzem i posypać siekaną kolendrą. Pierogi zjada się rękoma. Łapiesz Chinkali za ogonek i ostrożnie gryziesz sakiewkę (uwaga na gorący rosół). Tradycyjnie nie zjada się ogonka, ale dla mnie jest on równie pyszny, jak reszta i nie wychodzi twardy. 
Pierogi gruzińskie można mrozić po ugotowaniu i przestudzeniu. Najlepiej jest podgrzewać je przez wrzucenie pierogów na kilka minut na wrzątek. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (327 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Chinkali

W sercu Kaukazu, w malowniczych gruzińskich górach, narodziła się smakowita tradycja, która rozsławiła się na cały świat. Mowa tu o gruzińskich pierogach zwanych Chinkali. Chinkali to coś więcej, niż tylko ciekawa potrawa. To cała ceremonia, rytuał, pełen szacunku dla tradycji i miłości do kuchni. Wierzono, że pomaga ona w utrzymaniu jedności rodziny i budowaniu silnych więzi społecznych. Rodziny w Gruzji często organizują specjalne „chinkalobas”, czyli spotkania, podczas których wspólnie przygotowują te wyjątkowe pierogi. Chinkali są nieodłącznym elementem gruzińskiej kultury, a ich historia sięga najmniej XVII wieku. Wywodzą się one z regionu górskiego Tuszeti, na wschodzie Gruzji, a swój rozgłos zawdzięczają koczownikom, którzy przemierzali te tereny. Pierwotnie wypełniane były mięsem owczym lub baranim z dodatkiem przypraw, a kształt przypominał kwiat alpejski, inspirowany naturalnym otoczeniem. W przeciwieństwie do wielu innych pierogów, Chinkali nie są smażone ani pieczone, ale ugotowane, czyli bardzo zbliżone do naszych tradycyjnych pierogów oraz do kołdunów litewskich. Gruzińskie pierogi są tradycyjnie podawane na gorąco, jako przystawka lub danie główne. Co ciekawe, nie je się ich widelcem i nożem, a specjalnym sposobem, czyli podnosi się je za 'ogonek', czyli za związany węzełek ciasta na górze pieroga, po czym popija gorącym bulionem, który uwalnia się z wnętrza Chinkali po jego ugryzieniu. Jeśli zatem ktoś zastanawiał się nad tym jak jeść Chinkali, to już wszystko jasne. Pierogi gruzińskie Chinkali są i piękne i super pyszne. Jeśli ciekawią Cię też inne przepisy kuchni gruzińskiej, to koniecznie sprawdź jak zrobić pyszne Chaczapuri z jajkiem. Bardzo dobry i sycący jest tez chłopski garnek. Ciekawa w smaku i wyglądzie będzie rolada serowa. Rewelacyjnym przepisem jest również papryka faszerowana mięsem mielonym. Zobacz też przepis na pyszny schab w sosie własnym.  

Pierogi gruzińskie

Gruzińskie pierogi Chinkali zachwycają swoim smakiem, który składa się na świeżość składników i unikalną mieszankę przypraw. Ich wygląd przypomina małe dzieła sztuki. Pierożki Chinkali są niezwykle sycące, a jednocześnie lekkie i delikatne. Ich wyjątkowy smak wynika z mięsistego, soczystego farszu, który podczas gotowania otula się bulionem, dając niepowtarzalną kombinację smaków. Pierogi Chinkali to jedno z najbardziej charakterystycznych dań gruzińskiej kuchni. Klasyczne gruzińskie pierożki Chinkali są doskonałym połączeniem smaku, kultury i tradycji Gruzji. Dbanie o detale, składniki najwyższej jakości i szacunek dla tradycji czynią gruzińskie Chinkali nie tylko smakowitym daniem, ale także istnym rytuałem kulinarnym. Warto próbować ich robić samodzielnie, skoro już opanowaliśmy sztukę lepienia pierogów polskich. Chinkali stanowią bowiem kolejny, wyższy poziom tej sztuki, wymagający nie tylko precyzji, ale i odrobiny cierpliwości. Na Chinkali przepis wcale nie jest taki trudny. Ciasto na pierogi Chinkali jest prawie identyczne, jak klasyczne ciasto na pierogi ruskie, czy z mięsem. Takie gruzińskie pierogi z rosołem powinny posmakować wielu osobom. Zachęcam wszystkich do odkrywania tajników gruzińskiej kuchni oraz do tworzenia własnych, domowych Chinkali. To nie tylko możliwość skosztowania niepowtarzalnej potrawy, ale również przepiękna tradycja, która zasługuje na to, by być pielęgnowaną i przekazywaną dalej. Zapraszam po sprawdzony, super przepis na Chinkali i życzę smacznego.