Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą to jeden z ciekawszych pomysłów na pyszny i szybki obiad. Przepis jest super prosty a zapiekanka smaczna, piękna i łatwa w przygotowaniu.
- tylko niezbędne składniki
- świetny obiad dla całej rodziny
- dokładny opis wykonania ze zdjęciami
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia zapiekanki: 40 minut
Liczba porcji: do 1900 g zapiekanki
Kaloryczność kcal: 170 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 1 kg ziemniaków - waga przed obraniem
- [zobacz] opakowanie kiełbasy morlińskiej z szynki - 540 g
- 2 średnie cebule - około 400 g
- 150 g sera żółtego - w kostce lub w plasterkach
- około 1/3 szklanki śmietanki 30 % - 90 g
- 2 średnie jajka
- 3 łyżki oleju do smażenia
- przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i słodkiej papryki; pół płaskiej łyżeczki pieprzu; szczypta gałki muszkatołowej
- dodatki: garść pomidorków koktajlowych oraz natka pietruszki lub szczypiorek
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Do zrobienia zapiekanki użyłam naczynia żaroodpornego o średnicy 28 cm. Możesz też użyć innego naczynia żaroodpornego o pojemności około dwóch litrów.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz do 1900 gramów pysznej zapiekanki ziemniaczanej z kiełbasą. Zanim zaczniesz szykować zapiekankę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Zapiekanka z ziemniakami i kiełbasą
Potrzebujesz jeden kilogram ładnych ziemniaków typ A lub typ B. Ponieważ w Polsce jest około sto odmian ziemniaków, nie będę więc pisała o tym jaką konkretnie wybrać. Najlepsze będą ziemniaki przeznaczone do gotowania i do pieczenia. Latem świetne są młode, ale już duże ziemniaki, które wystarczy wyszorować przed pokrojeniem i ugotowaniem. Zimą ziemniaki należy obrać i pokroić w plasterki nie grubsze niż 1 cm.
Przepłukane plasterki ziemniaków zalej w garnku zimną wodą. Wsyp płaską łyżkę soli. Garnek przykryj przykrywką i ustaw wysoką moc palnika. Gdy ziemniaki zaczną się gotować zmniejsz moc palnika i gotuj je około 5-8 minut licząc od zagotowania wody. Plasterki ziemniaków powinny być na wpół ugotowane. Odlej wodę a plasterki ziemniaków odstaw do lekkiego przestudzenia.
Na zdjęciu poniżej ziemniaki przed podgotowaniem.
W trakcie gotowania ziemniaków zacznij szykować cebule. Nagrzej dużą patelnię z grubym dnem. Zmniejsz moc palnika do trochę wyższej niż średnia. Dodaj trzy łyżki oleju roślinnego do smażenia. Na patelnię wyłóż całą obraną i posiekaną cebulę. Odrobinę zmniejsz moc palnika i smaż cebulkę przez około 10 minut, aż zrobi się szklista i lekko rumiana. Co parę minut zamieszaj całość przy pomocy drewnianej łyżki.
Podsmażoną cebulkę przełóż do osobnej miseczki. Patelni nie myj, ponieważ podsmażysz na niej plasterki kiełbasy.
Porada: Do zapiekanki można też dodać kilka ząbków czosnku. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki a następnie dodaj je do cebuli na pięć minut przed końcem podsmażania.
Potrzebujesz jedno opakowanie, czyli 540 gramów kiełbasy morlińskiej z szynki (lub trochę mniej). Będą to trzy kiełbasy o długości około 20 cm każda. Morliny posiadają też w ofercie kiełbasę śląską oraz kiełbasę z piersi z kurczaka, które również sprawdzą się w tej zapiekance.
Kiełbasę pokrój w plasterki o grubości o około 5 mm i umieść je na patelni po cebuli. Plasterki kiełbasy podsmażaj na lekko rumiano z obu stron. Zajęło mi to około 20 minut. Do podsmażania kiełbasy nie używałam już dodatkowego tłuszczu na patelnię.
Naczynie do zapiekania wysmaruj od środka odrobiną oleju lub masła klarowanego. U mnie było to naczynie ceramiczne o średnicy 28 cm. Możesz też użyć dowolnego innego naczynia żaroodpornego z wyższym rantem. Wybierz naczynie o pojemności około dwóch litrów.
Do natłuszczonej od wewnątrz formy wyłóż wszystkie podgotowane i przestudzone plasterki ziemniaków.
Kolejno rozłóż też część sera a na ser podsmażoną cebulkę oraz kiełbasę.
Użyłam sera żółtego w plasterkach, więc wyłożyłam cztery plasterki sera na warstwę ziemniaków a następnie cebulkę i plasterki kiełbasy. Jeśli używasz sera w kostce, to na ziemniaki rozłóż część startego na grubych oczkach sera a następnie cebulkę i kiełbasę.
Do małego naczynia wlej około 1/3 szklanki śmietanki kremówki 30 % oraz wbij dwa jajka. Wsyp przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i słodkiej papryki; pół płaskiej łyżeczki pieprzu; szczypta gałki muszkatołowej i ewentualnie odrobina chili (jeśli lubisz). Całość dokładnie wymieszaj przy pomocy rózgi kuchennej (na jednolity płyn).
Porada: Śmietankę kremówkę możesz zamienić na zwykłe mleko lub wymieszać śmietankę i mleko (pół na pół).
Na warstwę cebulki z kiełbasą wyłóż drugą połowę sera (tartego lub w plasterkach) a następnie wlej też płyn mleczno jajeczny z przyprawami. Płyn postaraj się wylewać równo na całej powierzchni zapiekanki.
Naczynie z gotową do pieczenia zapiekanką ziemniaczaną z kiełbasą umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wybierz środkową półkę z opcją pieczenia góra/dół. Zapiekankę ziemniaczaną piecz bez przykrycia przez 40 minut (lub dłużej, jeśli ziemniaki nie były po tym czasie miękkie).
Porada: Pod koniec zapiekania można też wyłożyć dodatkową warstwę sera mozzarella lub też sera cheddar aby wzbogacić smak zapiekanki.
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą jest gotowa do nakładania od razu po upieczeniu. Polecam podawać ją z mini pomidorkami oraz natką pietruszki lub siekanym szczypiorkiem.
Polecam sprawdź też mój przepis na ziemniaczki gratin. Czyli cienkie plasterki ziemniaków zapiekane w śmietance i przyprawach
Smacznego.
Wpis zawiera lokowanie produktu.