Placek z rabarbarem
Doskonały i niezwykle prosty w przygotowaniu placek z rabarbarem, to idealnie sezonowy wypiek. Zapraszam po sprawdzony przepis na ciasto, które zawsze się udaje.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas chłodzenia ciasta: 40 minut
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 1250 g ciasta
Kaloryczność kcal: 280 w 100 g ciasta
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 700 g świeżego rabarbaru - około 4-5 grubszych łodyg
- 4 duże lub 5 małych jajek - około 270 g po rozbiciu
- 150 g cukru drobnego - około pół szklanki
- 150 ml oleju roślinnego - około 3/5 szklanki
- 3-4 krople ulubionego aromatu do ciast - u mnie pomarańczowy
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Placek z rabarbarem
Forma na ciasto: blaszka o wymiarach 24 x 24 cm lub też forma 18 x 27 cm. Sprawdzi się także tortownica o średnicy 23-24 cm.
Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura: 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, a odrobiną tłuszczu wysmaruj sobie boki formy i obsyp odrobiną bułki tartej, otrębami lub nawet mąką. Boki formy możesz też wyłóż wysokimi paskami papieru do pieczenia. Użyłam formy o wymiarach 24 x 24 cm.
Do miski wbij pięć małych lub cztery duże jajka (u mnie łącznie 270 gramów po rozbiciu) i wsyp 150 gramów (około 3/5 szklanki) cukru drobnego lub ewentualnie cukru pudru. Sięgam po cukier drobny, ponieważ szybko się rozpuszcza. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Porada: Razem ze zwykłym cukrem lub też ujmując około 15 gramów cukru, można też wsypać do naczynia jedną, małą saszetkę cukru wanilinowego. Może to być też domowy cukier waniliowy, trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki esencji lub pasty waniliowej. Olej można zastąpić masłem. Należy wówczas najpierw roztopić 150 gramów masła i odstawić je do przestudzenia.
Do puchu jajecznego wlej 150 ml oleju roślinnego, np. rzepakowego lub roztopione i przestudzone masło (150 gramów) i miksuj całość, ale tylko przez chwilę i na niskich obrotach miksera.
W osobnej, mniejszej misce wymieszaj lub przesiej mąkę z dwiema, płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia. Do tego ciasta używam zazwyczaj mąki pszennej tortowej. Daję też symboliczną szczyptę soli. Odmierz nie więcej niż 320 gramów mąki. Jeśli zaś sięgasz po mąkę o nieco wyższym typie, to użyj jej nawet o 50-100 gramów mniej niż w przepisie, by ciasto nie wyszło za gęste.
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura: 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
W dużym naczyniu umieść razem słodki puch jajeczny z olejem oraz mieszankę sypkich składników. Dodaj jeszcze 3-4 krople ulubionego aromatu do ciast, a następnie wymieszaj całość przy pomocy szpatułki lub drewnianej łyżki.
Ciasto przełóż do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą formy. Umyj dokładnie rabarbar i osusz łodygi. Odetnij zgrubiałą i wygiętą część łodygi, która rośnie przy ziemi oraz część łączącą łodygę z zielonym baldachimem. Łodyg nie obieraj. Dzięki temu ciasto będzie miał ładniejszy, malinowo różowy kolor i więcej smaku. Każdą łodygę pokrój na małe plasterki nie grubsze niż 1 cm. Kawałki rabarbaru rozłóż równo po cieście. Wyszło mi około 500 gramów pokrojonego rabarbaru.
Porada: Rabarbar można śmiało zatopić głębiej lub nawet wymieszać wcześniej z ciastem (o ile kawałki rabarbaru nie są zbyt mokre i miękkie). Jeśli okazało się, że masz nawet o 200 gramów więcej rabarbaru, to placek też śmiało udźwignie łącznie 700 gramów kawałków łodyg rabarbaru. Pamiętaj o tym, że placek z rabarbarem wyjdzie pysznie jeśli rabarbar nie będzie ani za młody i zbyt soczysty, ani też za stary i włóknisty.
Formę z plackiem z rabarbarem umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około 40-45 minut (krócej lub dłużej). Po około 40 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy placek jest już gotowy. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że placek się nie dopiekł i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij placek z pieca. Zdejmij boki i przełóż ciasto na kratkę, do przestudzenia.
Porada 1: Formę z plackiem umieszczasz na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z wypiekiem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).
Porada 2: Możesz też śmiało upiec placek z rabarbarem i kruszonką. Wówczas na górze wyłożonego do formy ciasta rozłóż równo kruszonkę. Możesz ją zrobić wcześniej i trzymać w lodówce lub też przygotować w kilka minut przed samym pieczeniem ciasta. Wszystkie składniki na kruszonkę dokładnie wymieszaj i rozetrzyj w dłoniach (70 g mąki pszennej tortowej; 60 g drobnego cukru;
50 g masła). Masło ma być zimne, czyli wyjęte prosto z lodówki. Dla ułatwienia warto pokroić je na mniejsze kawałki. Do zrobienia kruszonki możesz użyć cukru zwykłego lub trzcinowego. Placek z dodatkiem kruszynki może się piec o około 5 minut dłużej, niż ten bez dodatków.
Przestudzony placek rabarbarowy polecam oprószyć obficie cukrem pudrem lub też pokryć domowym lukrem cytrynowym. Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki.
Placek z rabarbarem bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć placek luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w szafce do około trzech dni lub nawet dłużej.
Smacznego!