Ciasto z jabłkami
Ciasto z jabłkami to bardzo proste i pyszne ciasto ucierane, maślane. Pięknie wyrasta za każdym razem, a wszystkie składniki mam zazwyczaj w domu. Jest idealne do gorącej kawy lub do herbaty.
- puszyste ciasto i dużo jabłek
- dokładny opis wykonania oraz zdjecia kroków
- kawałki jabłek można też przed pieczeniem wymieszać z ciastem
Czas przygotowania: 40 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: forma 18/27 cm - 1700 g ciasta
Kaloryczność kcal: 300 w 100 gramach
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 3 szklanki mąki pszennej - do 500 g
- 5 średnich lub większych jajek - około 310 g
- klasyczna kostka masła - 200 g
- około pół szklanki jogurtu naturalnego - do 160 g
- około pół szklanki cukru - do 140 g
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 700-800 g jabłek - 4 średnie jabłka
Ciasto z jabłkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: blacha około 18/27 cm lub tortownica o średnicy 24 cm.
Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 180 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Jajka i jogurt wyjmij wcześniej z lodówki, ponieważ muszą osiągnąć temperaturę pomieszczenia. Jabłka ważone były przed obraniem i usunięciem gniazd nasiennych.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta z jabłkami zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania.
Prościutkie ciasto z jabłkami.. szybkie do zrobienia. Bezproblemowe. Słyszałam o takiej nazwie: "ciasto jadą goście". Myślę, że śmiało można je nazwać i tak. Składniki podstawowe. Wykonanie też super proste. A smak? Smak prawdziwego ciasta ucieranego z dużymi kawałkami jabłek. Zapraszam!
Ciasto z jabłkami przepis
Aby zrobić to proste ciasto z jabłkami polecam najpierw roztopić kostkę masła i odstawić do przestudzenia. Ja roztapiam masło w mikrofalówce. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, a resztkami masła wysmaruj sobie boki formy lub też boki formy wyłóż wysokimi paskami papieru do pieczenia. Ja użyłam średniej wielkości formy prostokątnej o wymiarach 27/18 cm, ale możesz też użyć tortownicy o średnicy 23-24 cm.
Do tego ciasta psują każde twardsze jabłka. Możesz użyć tych słodszych odmian. Jeśli wolisz kwaśniejsze, to sięgnij po Antonówki i Szarą Renetę. Jabłka obierz i przekrój na pół, a następnie na ćwiartki. Wytnij gniazda nasienne i przekrój każdy kawałek jeszcze na pół. Nie polewam jabłek sokiem z cytryny, ale jeśli masz ochotę, to jak najbardziej możesz to zrobić.
W jednej misce wymieszaj lub przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia. Do tego ciasta używam zazwyczaj mąki pszennej tortowej. Daję też symboliczną szczyptę soli. Odmierz nie więcej niż 500 gramów mąki. Jeśli zaś sięgasz po mąkę o nieco wyższym typie, to użyj jej nawet o 50-100 gramów mniej niż w przepisie, by ciasto nie wyszło za gęste.
Do dużej miski wbij pięć średnich lub większych jajek (u mnie łącznie 310 gramów po rozbiciu) i wsyp około pół szklanki cukru. Sięgam po cukier drobny, ponieważ szybko się rozpuszcza. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Porady: Do ciasta z jabłkami możesz wbić nawet bardzo duże jajka. Ciasto wyjdzie wówczas bardziej puszyste i lekko biszkoptowe. Razem ze zwykłym cukrem lub też ujmując około 15 gramów cukru, można też wsypać do naczynia jedną, małą saszetkę cukru wanilinowego. Może to być też domowy cukier waniliowy, trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki esencji lub pasty waniliowej.
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 180 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Do puchu jajecznego wlej roztopione i przestudzone masło i miksuj krem, ale tylko przez chwilę i na niskich obrotach miksera. Kolejno dodaj też jogurt naturalny i mieszankę mąki i proszku do pieczenia. Te składniki wmieszaj już przy pomocy łyżki lub szpatułki. Nie mieszaj go jednak zbyt długo, by zachowało puszystość. Ciasto nie musi być idealnie gładkie.
Do przygotowanej wcześniej formy wyłóż ciasto. Może być gęste jak budyń lub nieco rzadsze, jeśli dasz bardzo duże jajka lub zmniejszysz ilość użytej mąki. W obu przypadkach idealnie się upiecze.
Porady: Ciasto z jabłkami mocno wyrasta, zatem warto wyłożyć od środka paski z papieru do pieczenia, które będą wyższe niż boki formy. Przed wyłożeniem ciasta do formy można też wymieszać je z kawałkami przygotowanych wcześniej jabłek. Dzwonka jabłek można wówczas przekroić jeszcze na pół. Nie układasz wówczas jabłek na górze ciasta.
Na cieście ciasto wyłóż kawałki jabłek. Możesz je lekko wcisnąć w ciasto.
Porada: Jabłka można od góry pospać mieszanką cukru i cynamonu lub też posmarować pędzelkiem maczanym w syropie cukrowym lub np. gotowym, syropie klonowym.
Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około 45 minut (krócej lub dłużej). Po około 35-40 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy ciasto jest już gotowe. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że ciasto się nie dopiekło i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Za długo pieczone ciasto może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij ciasto z pieca. Zdejmij boki i przełóż ciasto na kratkę, do przestudzenia.
Porada: Formę z ciastem umieszczasz na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z ciastem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).
Ciasto z jabłkami najlepiej smakuje mi bez żadnych dodatków. Po przestudzeniu można je jednak oprószyć cukrem pudrem, czy też oblać domowym lukrem. To ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w szafce do około trzech dni.
Smacznego!