Monkey Bread
Monkey Bread, czyli małpi chlebek to puszyste, karmelizowane ciasto drożdżowe pełne cynamonowego aromatu. Zapraszam po mój sprawdzony przepis na to proste, słodkie ciasto odrywane.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas wyrastania ciasta łącznie: 1 godzina 40 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: forma z kominem 23 cm - 32 kulki
W 1 kulce:
Wartość energetyczna
134 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto drożdżowe [ więcej ]
- 500 g mąki pszennej uniwersalnej - nieco ponad 3 szklanki
- 1 szklanka lekko ciepłego mleka - 250 ml
- 25 gramów świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant
- 40 g cukru np. drobnego - około 3 łyżki
- 40 g masła lub kostki roślinnej - około 2 pełne łyżki
- 2 duże lub 3 małe żółtka jajek - do 50 g
- 1/3 płaskiej łyżeczki soli
Składniki na słodką "panierkę"
- 240 g cukru brązowego lub trzcinowego - niecała szklanka
- 100 g roztopionego masła lub kostki roślinnej
- 1 łyżka cynamonu - do 10 g
Składniki do wysmarowania formy
- 1 łyżeczka masła lub kostki roślinnej - 5 g
- 1 łyżka cynamonu - do 10 g
Monkey Bread
Przygotuj wszystkie składniki na ciasto drożdżowe. W osobnych miskach trzymaj odmierzoną mąkę, cukier, mleko...
Zacznij od rozczynu. W dużej misce (używam jednego naczynia) umieść 25 gramów świeżych drożdży. Wsyp dwie łyżki jasnej mąki pszennej uniwersalnej, czyli około 20-25 gramów mąki (mąkę podbierasz z odmierzonej wcześniej porcji 500 gramów). Dodaj też łyżkę cukru drobnego, czyli około 10 gramów cukru (również podbierasz z przygotowanego wcześniej cukru). Na koniec wlej jeszcze całą porcję, czyli około 250 ml lekko ciepłego mleka (u mnie mleko krowie pełnotłuste). Całość rozcieraj łyżką, aż w płynie nie będzie już widać kawałków drożdży i grudek mąki.
Porada: Jeśli masz tylko suszone drożdże instant, to w ostateczności możesz ich użyć. Teoretycznie nie wymagają one szykowania z nich rozczynu, ale można to zrobić. Zamiast 25 gramów drożdży świeżych dodajesz zatem około 7 gramów drożdży suszonych instant. Dodajesz je tak samo, jak te świeże i rozcierasz z pozostałymi składnikami. Taki rozczyn nie potrzebuje więcej niż 10 minut, by można go było użyć.
Naczynie z rozczynem przykryj ściereczką lub folią przezroczystą i odstaw w ciepłe miejsce na 15-20 minut. Rozczyn bardzo mocno buzuje i ładnie się pieni.
Do miski z rozczynem wsyp całą mąkę pszenną (500 gramów minus 20-25 gramów, które poszło do rozczynu). Od razu dodaj sól i dodaj też 2 duże lub 3 małe żółtka jajek. Kolejno dodaj też 40 gramów bardzo miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła oraz pozostały cukier (30 g). Wszystkie składniki wymieszaj najpierw dokładnie drewnianą łyżką.
Porada: Można pominąć żółtka jajek i dać do ciasta odrobinę więcej mleka (do 20-30 ml).
Miskę z ciastem przenieś pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak nie krócej niż 5 minut. Możesz też wyrobić masę ręcznie. Ciasto po wyrabianiu powinno być formowalne, zwarte i elastyczne.
Ciasto zostaw w tej samej misce. Przykryj je ściereczką bawełnianą lub folią. Odstaw do wyrastania na minimum godzinę. Wybierz ciepłe i nieprzewiewne miejsce (temperatura do 35 stopni). Po 60-80 minutach powinno ładnie urosnąć.
Wyrośnięte ciasto przełóż na deskę pokrytą tylko delikatną warstwą mąki. Podziel je na dwie części. Każdy kawałek wydłuż na kształt grubego sznurka i podziel na 16 w miarę równych kawałków. Możesz je lekko zaokrąglić w dłoniach. Ułóż je obok siebie w odstępach, przykryj ściereczką i zostaw na 20 minut (maksymalnie do 30 minut) w ciepłe miejsce.
W między czasie, w małej misce umieść 230 gramów drobnego cukru brązowego lub trzcinowego oraz łyżkę cynamonu. Całość dokładnie wymieszaj np. przy pomocy rózgi. Ponieważ miałam cukier o grubej rafinadzie, to krótko zmieliłam go w malakserze, by był drobniejszy.
Formę na babkę z kominem bardzo dokładnie wysmaruj od środka masłem i oprósz cynamonem. Forma powinna mieć pojemność minimum dwóch litrów i średnicę około 23-24 cm.
Porada: Małpi chlebek można też piec w zwykłej tortownicy lub nawet keksówce. Jednak w formie z kominem lepiej się piecze i ciekawiej wygląda.
W osobnej misce roztop i przestudź 100 gramów masła. Wyrośnięte kawałki ciasta maczaj po kolei najpierw maśle, a potem obtaczaj w mieszance cukru i cynamonu. Tak przygotowane kawałki ciasta układaj jeden obok drugiego w formie.
Po wyłożeniu wszystkich kawałków ciasta, formę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ostatnie 20 minut wyrastania. Na drugim, zdjęciu widać napuszone i gotowe do pieczenia bułeczki.
Piekarnik nagrzej do 175-180 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Formę z ciastem umieść na piętro niżej niż na środkowej półce w nagrzanym piekarniku (najlepiej na kratce z wyposażenia piekarnika). Monkey bread piecz około 35-40 minut, do ładnego wyrośnięcia. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć małpi chlebek z pieca. Od razu wyjmij go z formy i umieść na kratce do studzenia wypieków.
Małpi chlebek można przed podaniem polać domowym lukrem lub gorącą czekoladą. Po przestudzeniu polecam zawinąć go luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Monkey bread trzymaj w chłodnej szafce do czterech dni.
Smacznego.