Budyniowiec bez pieczenia
Zapraszam po najpyszniejsze ciasto budyniowiec bez pieczenia. Jest super proste do zrobienia, wspaniale smakuje i przepięknie się prezentuje. To przepis dla każdego.
- można je podać nawet jako tort
- masa budyniowa bez ubijania masła
- dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kroków
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas studzenia galaretki: 3 godziny
Czas chłodzenia ciasta: 3 godziny
Liczba porcji: tortownica 20 cm - około 1960 g
Kaloryczność kcal: 125 w 100 g ciasta
Składniki
- 130 g podłużnych biszkoptów - około 16 sztuk
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe bez cukru - 2 x 40 g
- 625 ml mleka lub napoju roślinnego - 2,5 szklanki
- 50 g masła - 1/4 klasycznej kostki o wadze 200 g
- 4 płaskie łyżki cukru - około 40 g
- 2 galaretki np. truskawkowe - 2 x saszetka po 77 g
- 750 ml wrzątku - 3 szklanki ugotowanej wody
- 500 go owoców - np. truskawki + maliny
Budyniowiec bez pieczenia
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: u mnie była to tortownica o średnicy 20 cm i wysokości 8 cm.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymałam budyniowiec bez pieczenia z galaretką i owocami o wadze około 1960 gramów. Zanim zaczniesz szykować deser, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. Możesz bowiem np. już na początku szykowania ciasta zalać galaretki wrzątkiem.
Kupuj sprawdzone i dobrej jakości galaretki (nie za kwaśne). Jedna saszetka galaretki ważyła u mnie 77 gramów. Na opakowaniu galaretki powinno być napisane, że jest to galaretka, którą rozpuszcza się w 500 ml wrzątku. Uwaga - my rozpuszczamy galaretki w mniejszej ilości wrzątku - wszystko się zgadza 😁
Przepis na ciasto budyniowiec bez pieczenia
Przygotuj małą formę. U mnie była to wysoka tortownica o średnicy 20 cm. Możesz wybrać taką lub nieco większą foremkę, np. 22 cm (ciasto wyjdzie nieco niższe i zapewne użyjesz o kilka biszkoptów więcej). Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Na papierze zaś rozłóż biszkopty. W razie potrzeby podziel je na mniejsze kawałki, by jak najdokładniej wypełnić nimi dno formy.
Ranty wyłóż od wewnątrz folią rantową lub wyższymi paskami papieru do pieczenia. Pamiętaj o tym, że kawałki pergaminu będą się trzymać wewnętrznych rantów formy, jeśli formę od środka wysmarujesz najpierw np. masłem.
Porada: Do tego przepisu polecam użyć podłużnych biszkoptów. Są delikatniejsze i lżejsze niż okrągłe. Chłoną wilgoć z ciepłego budyniu, zatem nie trzeba ich niczym nasączać. To idealny zestaw składników. Jeśli chodzi o biszkopty, to użyłam tym razem "losowo" kupionych w Lidlu biszkoptów podłużnych z odrobiną posypki z cukru. Polecam też lady fingers marki Andante, Savoiardi oraz Matilde Vicenzi Vicenzovo il Savoiardo. Te ostatnie trochę trudniej dostać, ale też są świetne.
Przygotuj gęsty budyń. Do garnka wlej 1,5 szklanki (375 ml) mleka i dodaj 50 gramów masła. Do osobnego naczynia, np. do dużego kubka, wlej pozostałe mleko, czyli jedna szklanka (250 ml) i wsyp dwie saszetki budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (2 x 40 gramów) oraz 40 gramów cukru drobnego lub cukru pudru. Całość mieszaj, aż mleko połączy się ze skrobią i cukrem na gładki płyn.
Mleko z masłem doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej płyn z pozostałego mleka, proszku budyniowego i cukru. Od razu zacznij mieszać budyń. Możesz trochę zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj na początku energicznie. Gdy zacznie już lekko gęstnieć, mieszaj go powoli, aż się zagotuje. Następnie mieszaj go dalej przez około minutę lub nieco dłużej, aż znikną grudki, nie będzie widać mąki i budyń osiągnie odpowiednią, gładką i gęstą konsystencję.
Jeszcze gorący budyń (od razu po wyłączeniu) przelej ostrożnie do formy z wyłożonymi na dnie biszkoptami. Wyrównaj powierzchnię budyniu.
Porada: Nie czekaj dłużej z wyłożeniem budyniu do formy, ponieważ tak gęsty budyń z dodatkiem masła bardzo szybko tężeje.
Po około 5 minutach od wyłożenia do formy budyniu, możesz ułożyć na nim drugą warstwę biszkoptów. Tak samo jak poprzednio, odpowiednio je przytnij.
Na warstwie biszkoptów rozłóż równo umyte i osuszone owoce. W truskawkach usuń jeszcze szypułki i w razie potrzeby pokrój je na mniejsze kawałki. Do formy zmieściło mi się łącznie 500 gramów mieszanki truskawek z malinami. Bardzo dobrze sprawdzą się też jagody leśne i borówki. Polecam też plasterki bananów, kawałki moreli oraz brzoskwiń, czy też mango. Jeśli budyń już ostygł, to na czas oczekiwania na galaretkę, formę z ciastem umieść w lodówce. Jeśli nie zdążysz przygotować całości w jeden dzień, to w takiej formie ciasto odłóż do lodówki, a galaretkę przygotuj dnia następnego.
Porada: Możesz też użyć owoców mrożonych. Teoretycznie nie trzeba ich rozmrażać (jeśli będą zalewane tężejącą galaretką), jak ja wolę to zrobić, by odlać ewentualną glazurę. Nie upychaj jednak mokrych owoców w za dużej ilości, ponieważ nawet galaretka z mniejszą ilością wody może nie stężeć idealnie i galaretka nie będzie się wówczas dobrze kroić.
Przygotuj galaretkę. Dwie galaretki truskawkowe (malinowe, wiśniowe, poziomkowe lub owoce leśne) zalej wrzątkiem. Potrzebujesz około 750 ml wrzątku. Galaretkę mieszaj cały czas, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Gotową galaretkę odstaw na bok do przestudzenia (w upały przestudzoną możesz odłożyć do lodówki, ale sprawdzaj często jej konsystencję, by za mocno nie stężała). Galaretkę wylewaj na owoce dopiero wtedy, gdy całkowicie przestygnie i zacznie już tężeć, czyli osiągnie konsystencję gęstszego kisielu. Jeśli wylejesz rzadką lub jeszcze ciepłą galaretkę, to możesz mieć "wyciek" galaretki poza formę, galaretkę wsiąkniętą w biszkopty, unoszące się na powierzchni owoce lub nawet zmętnienie galaretki przez niezamierzone wymieszanie jej z warstwą budyniową. Budyniowiec bez pieczenia umieść w lodówce do całkowitego stężenia galaretki. Może to trwać od trzech do maksymalnie pięciu godzin.
Porcje deseru polecam przed podaniem udekorować listkami mięty lub melisy oraz świeżymi owocami. Ciasto budyniowiec bez pieczenia trzymamy w lodówce. Świeżość i smak zachowa przynajmniej przez cztery dni.
Smacznego.