Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Szarlotka bez pieczenia

Szarlotka bez pieczenia

Delikatna, aromatyczna i niezwykle pyszna szarlotka bez pieczenia, to ciasto, które trzeba poznać. Zapraszam po mój ulubiony przepis na jabłecznik bez użycia piekarnika. 

- na spodzie z biszkoptów
- w środku prażone jabłka z galaretką
- góra z bitej śmietany i chrupiących migdałów

Czas przygotowania: 2 godziny
Czas prażenia jabłek: 20 minut
Czas chłodzenia ciasta minimum : 4 godziny
Liczba porcji: forma 20 x 30 cm - 2800 g ciasta

Kaloryczność kcal: 130 w 100 g ciasta

Składniki na spód

  • około 150 g podłużnych biszkoptów - maksymalnie 1 opakowanie 200 g
  • 220 ml mleka lub napoju roślinnego - niepełna szklanka]

Składniki na warstwę z jabłkami

  • 2 kg kwaśnych jabłek - najlepiej antonówka lub szara reneta
  • 2 galaretki - klasyczne opakowanie około 77 g - dowolny smak
  • 500 ml wrzątku - 2 szklanki

Składniki na bitą śmietanę

  • 500 ml śmietanki kremówki 30 % - cały kartonik
  • 50 g cukru pudru - około 3 pełne łyżki
  • 1 łyżka żelatyny w proszku - do 15 g
  • 70 ml wrzątku - nieco ponad 1/4 szklanki

Składniki na dekorację

  • 50-100 g płatków migdałów

Szarlotka bez pieczenia

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: u mnie była to prostokątna forma o wymiarach 20 x 30 cm.
Śmietankę umieść w lodówce, a na ostatnie 30 minut przed szykowaniem bitej śmietany przełóż ją nawet do komory zamrażalnika, by była mocno schłodzona. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymałam szarlotkę bez pieczenia o wadze około 2800 gramów. Zanim zaczniesz szykować deser, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. 

Porada: Kupuj sprawdzone i dobrej jakości galaretki (nie za kwaśne). Jedna saszetka galaretki ważyła u mnie 77 gramów. Na opakowaniu galaretki powinno być napisane, że jest to galaretka, którą rozpuszcza się w 500 ml wrzątku. Uwaga - my rozpuszczamy galaretki w mniejszej ilości wrzątku - wszystko się zgadza 😁

Szarlotka bez pieczenia, 1

Szarlotka bez pieczenia, 2

Szarlotka bez pieczenia przepis

Przygotuj około 2 kg jabłek. Użyłam wczesnej odmiany Szara Reneta, ale do tej szarlotki polecam też takie odmiany jak: wczesna Antonówka, Złota Reneta (słodsza); Geveva, Gloster, Boskoop lub inne, Twoje ulubione. Świetnym pomysłem jest też mieszanie ze sobą kilku odmian (jeśli masz taką możliwość). Wybierz nieobtłuczone i zdrowe jabłka. Umyj je i osusz. Jabłka obierz cienko i zetrzyj na tarce, na grubych oczkach.

Starte jabłka umieść w większym garnku z grubym dnem. Garnek przykryj przykrywką. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź jabłka do zagotowania. Zamieszaj je i od razu zredukuj moc palnika, tylko do takiej, by jabłka tylko delikatnie się gotowały (cały czas pod przykrywką). W zależności od użytej odmiany, jabłka powinny ugotować się po około 15-25 minutach. Nie dodajemy dodatkowej wody, zatem pamiętaj o tym, by co kilka minut zamieszać jabłka aby zapobiec ich ewentualnemu przypaleniu. Ugotowane, miękkie jabłka zdejmij z palnika. 

Porady: Z ogryzków i skórek możesz ugotować pyszny kompot. Jeśli nie chcesz otrzymać tak wysokiej warstwy z jabłek w swojej szarlotce, to daj o połowę mniej jabłek oraz jedną galaretkę rozpuszczoną w jednej szklance wrzątku. 

Szarlotka bez pieczenia, 3

W międzyczasie przygotuj galaretkę do jabłek. Dwie galaretki brzoskwiniowe, cytrynowe lub też pomarańczowe zalej wrzątkiem (dopiero co ugotowana woda). Potrzebujesz łącznie 500 ml wrzątku na obie galaretki. Galaretkę mieszaj cały czas, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Gotową galaretkę odstaw na bok. 

Porada: Do ugotowanych jabłek można tak naprawdę wlać dowolne galaretki. Polecam jednak te żółte i pomarańczowe. Możesz tez śmiało wsypać np.  jedną cytrynową i jedną brzoskwiniową. 

Szarlotka bez pieczenia, 4

Całą rozpuszczoną i gorącą jeszcze galaretkę wlej do garnka z ugotowanymi jabłkami (przynajmniej kilka minut wcześniej garnek zdejmij z palnika), by jabłka nie były już wrzące. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw do całkowitego przestudzenia i lekkiego stężenia. Nie można bowiem wykładać na spód z biszkoptów jabłek, w których galaretka nie zaczęła tężeć, ponieważ wsiąknie ona w biszkopty i zacznie się wylewać poza formę. 

Porada: Masę z jabłkami i galaretką polecam przełożyć z garnka do dużej szklanej miski, by całość szybciej przestygła. Po przestudzeniu można je nawet umieścić w lodówce, ponieważ proces tężenia dość długo trwa. Kontroluj jednak stopień tężenia, by masa była nadal plastyczna.

Szarlotka bez pieczenia, 5

Dno formy o wymiarach 20 x 30 cm wyłóż arkuszem papieru do pieczenia. Ranty wyłóż od wewnątrz folią rantową lub wyższymi paskami papieru do pieczenia. Pamiętaj o tym, że kawałki pergaminu będą się trzymać wewnętrznych rantów formy, jeśli formę od środka wysmarujesz najpierw np. masłem.

Przygotuj sobie około 150-200 gramów podłużnych biszkoptów tzw. ladyfingers. Do szerszej miseczki wlej około 220 ml mleka lub ulubionego napoju roślinnego. Każdego biszkopta maczaj najpierw w mleku, a potem od razu układaj jeden obok drugiego na dnie formy. Miękkie biszkopty łatwiej i ciaśniej ułożysz w formie. W razie potrzeby przycinaj je pod wymiar formy. 

Porady: Jeśli zdecydujesz się np. na tortownicę o średnicy 28 cm, to możesz też sięgnąć po okrągłe biszkopty. Maczasz je w mleku tak samo, jak te podłużne. Uważaj na to, by nie namaczać biszkoptów zbyt długo. Wystarczy dwa razy obtoczyć je w płynie. Zbyt miękkie i mokre biszkopty po jakimś czasie "oddadzą" nadmiar mleka do formy i może ono potem z niej wyciekać. 

Szarlotka bez pieczenia, 6

Tężejącą już masę z jabłek i galaretki przełóż do formy z nasączonymi biszkoptami, a następnie wyrównaj powierzchnię. Formę z dwoma warstwami szarlotki umieść w lodówce, by warstwa jabłek dalej tężała i zabierz się za szykowanie bitej śmietany.
Szarlotka bez pieczenia, 7

Przygotuj bitą śmietanę z odrobiną żelatyny. Łyżkę lub listek żelatyny umieść w szklance z 70 ml wrzątku (dopiero co przegotowana woda). Żelatynę mieszaj tak długo, aż całkowicie rozpuści się w gorącej wodzie, a następnie odstaw ją na bok. Tak niewielka ilość płynu bardzo szybko stygnie, więc możesz praktycznie od razu zabrać się za ubijanie śmietanki z cukrem pudrem. 

Wysokie naczynie z bardzo dobrze schłodzoną śmietanką 30 % (cały kartonik 500 ml) wyjmij z lodówki lub z zamrażalnika. Od razu wsyp około 50 gramów cukru pudru, czyli około 3 pełne łyżki. 

Śmietankę z cukrem natychmiast zacznij ubijać mikserem. Zacznij od małych obrotów, by nie zachlapać całej kuchni, a po chwili zwiększ obroty do maksymalnych. Śmietanę ubijaj tak do momentu, gdy zacznie robić się sztywna. Może to trwać kilka minut. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka zacznie się warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealnie ubitą śmietankę zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.

Do ubitej śmietanki wlewaj powoli lekko przestudzoną żelatynę (może być jeszcze trochę ciepła), ale cały czas mieszaj lub miksuj śmietankę na niskich obrotach. Zrób to szybko i sprawnie, tylko do wymieszania żelatyny z ubitą śmietaną. 

Porady: Po minucie ubijania śmietanki z cukrem pudrem możesz wsypać dodatkowo jedną saszetkę śmietan fix. Saszetkę śmietan fix można z powodzeniem zastąpić zwykłą glukozą (9 gramów glukozy + ewentualnie 1/4 płaskiej łyżeczki skrobi ziemniaczanej), którą można kupić np. w aptece. Część śmietanki 30 % można zamienić na śmietankę kremówkę 36 %. Jeśli mimo ubijania śmietanka nie gęstnieje, to umieść ją w komorze zamrażalnika na 20-30 minut i ponownie zacznij ją ubijać. 

Szarlotka bez pieczenia, 8

Z lodówki wyjmij formę z warstwą biszkoptów i tężejących jabłek. Bitą śmietaną wypełnij całą powierzchnię i albo wyrównaj ją albo też utwórz swobodne fale, jak u mnie. Formę z szarlotką znowu umieść w lodówce. 

Porada: Szykowanie bitej śmietany można też zastawić na drugi dzień. Zatem np. wieczorem w lodówce umieszczasz formę ze spodem i tężejącymi jabłkami, a za resztę zabierasz się dnia następnego.

Szarlotka bez pieczenia, 9

Na koniec zostało już tylko uprażenie płatków migdałów, którymi pokryjesz górę szarlotki. Na suchą patelnię wysyp od 50 do 100 gramów płatków migdałowych (u mnie 80 gramów). Ustaw średnią moc palnika i praż płatki na bardzo lekko rumiany kolor. Polecam cały czas pilnować patelni i mieszać płatki przy pomocy drewnianej szpatułki, by płatki rumieniły się równo i nie za mocno. Zazwyczaj trwa to około 5-10 minut. Podprażone i pachnące płatki przesyp do miski, by szybciej przestygły. 

Porada: Płatki migdałów można śmiało zastąpić wiórkami lub chipsami kokosowymi albo też startą na tarce ulubioną czekoladą.
Szarlotka bez pieczenia, 10

Przestudzone płatki migdałów rozsyp na całej powierzchni szarlotki - najlepiej po około 30 minutach od włożenia szarlotki do lodówki (z warstwą tężejącej bitej śmietany). Płatki można też śmiało wyłożyć przed samym podaniem ciasta.
Szarlotka bez pieczenia, 11

Szarlotka bez pieczenia, 12

Szarlotkę bez pieczenia należy przechowywać w lodówce pod przykryciem. Świeżość zachowa przez przynajmniej 3-4 dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (362 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Szarlotka bez pieczenia

Pyszna i piękna szarlotka bez pieczenia, czy też jabłecznik bez pieczenia, jak ktoś woli, to moja kolejna propozycja na ciasto z użyciem sezonowych jabłek. Obiecuję, że wszystkich miłośników tradycyjnej szarlotki ten wariant potrawy z pewnością zachwyci. Tworzenie szarlotki bez pieczenia na biszkoptach to nie tylko niezwykle prosta i przyjemna czynność, ale jest pełna korzyści. Mój jabłecznik bez pieczenia z galaretką to ciasto, które składa się z kilku warstw. Rezygnujemy z ciasta na rzecz biszkoptów nasączonych mlekiem, które tworzą nie tylko piękne, ale przede wszystkim apetyczne warstwy. Przychodząca następnie warstwa prażonych jabłek wymieszanych z galaretką dodaje smaku i tekstury, a bita śmietana z prażonymi płatkami migdałów ponadto tworzy dekoracyjną i niebiańsko pyszną warstwę. To bardzo udany i mój ulubiony jabłecznik bez pieczenia na biszkoptach. Podobnie jak wszystkie ciasta bez pieczenia, szarlotka bez pieczenia jest oazą wygody. Unikanie pieczenia oznacza mniej czasu spędzonego przy gorącym piekarniku, co jest bezcenne podczas ciepłych miesięcy, kiedy nie chcemy dodatkowo podgrzewać naszych kuchni. To również świetny sposób na szybką i prostą oprawę deserów, kiedy nie mamy wystarczającej ilości czasu na ucieranie, wyrabianie czy pieczenie ciasta. To naprawdę szybki jabłecznik bez pieczenia. Pod względem zdrowotnym, szarlotka bez pieczenia na zimno, na biszkoptach stanowi również doskonałą alternatywę dla cięższych deserów. Baza z nasączonych mlekiem biszkoptów jest znacznie lżejsza, a dodatkowo możemy kontrolować ilość cukru zawartego w jabłkach i galaretce. Skorzystaj również na korzyściach zdrowotnych płatków migdałowych, które są źródłem błonnika, proteiny i zdrowych tłuszczów. Gorąco polecam mój przepis na jabłecznik bez pieczenia. Ta szarlotka bez pieczenia na biszkoptach śmiało poleży w lodówce nawet 2-4 dni i będzie tak samo pyszna. Szarlotka bez pieczenia przepis, który warto poznać. Podsumowując, szarlotka bez pieczenia na biszkoptach to szybki, prosty i smaczny przepis, który zawsze zaskakuje i zadowala gości. Jest to genialne połączenie lekkości biszkoptów, aromatycznych jabłek z galaretką, kremowej bitej śmietany i chrupiących płatków migdałów. Gorąco polecam wypróbować ten przepis i cieszyć się bogactwem smaków, które niesie ze sobą. Uwaga: może powodować uzależnienie od deserów bez pieczenia! Warto poznać też przepis na ciasto drożdżowe z jabłkami oraz ciasto z kisielem i ciasto budyniowe. Jeśli zaś chcesz sobie wybrać spośród kilkunastu przepisów, to zobacz wpis na ciasta z jabłkami, gdzie umieściłam te najważniejsze i najpopularniejsze pozycje. Zapraszam. W okresie jesienno-zimowym warto też upiec pyszna muffiny z jabłkami i dekoracją z orzechów.