Ptysiowe donaty z piekarnika
Pączki z dziurką, donaty parzone, drożdżowe bułeczki z piekarnika... każda nazwa będzie właściwa :-) Przedstawiam troszkę szaloną wersję pieczonych pączków z ciasta parzonego.
Zależało mi na tym, by:
- oponki nie były tłuste
- długo zachowywały świeżość
- bez wyrzutów można je było zjeść na śniadanie lub kolację
- były idealne do mleka, herbaty czy kawy
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 20 minut
Liczba porcji: 10 sztuk, 22 cm średnica
Dieta: wegetariańska
Składniki na donaty
- 2 pełne szklanki mąki pszennej tortowej - 400 g plus pół szklanki do podsypywania na potem
- 7 g suchych drożdży - lub 25 g świeżych
- szklanka mleka - 250 ml
- 4 żółtka jajek
- 2 łyżki cukru
- pół kostki masła - 100 g
Składniki na lukier
- 1 białko z jajka
- 5 łyżek cukru pudru
- skórka otarta z dużej cytryny
Będziesz potrzebować:
stolnica lub blat, wałek oraz okrągłe wykrawaczki/szklanki o średnicy np. 4 i 9 cm.
Drożdże, żółtka i cukier rozetrzyj razem w małej miseczce.
Masło oraz mleko umieść razem w rondelku i podgrzewaj przez kilka minut, aż mleko będzie gorące (masło powinno się rozpuścić). Nie doprowadzaj jednak do wrzenia. Wyłącz.
Mąkę umieść w dużej misce. Gorące mleko z masłem przelej do miski z mąką i szybko zamieszaj całość łyżką. Ponieważ ciasto parzy, możesz użyć miksera z hakami lub mieszać całość chwilę łyżką, a potem wyrabiać je dłońmi. Przykryj je ściereczką (by nie wyschło) i poczekaj aż temperatura spadnie do max. 30 stopni.
Wówczas do ciasta dodaj mieszankę z drożdży i ponownie wyrabiaj ciasto przez kilka minut. Ciasto będzie klejące, tak ma być.
Ciasto na donaty przykryj bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Ja bardzo często włączam piekarnik na 50 stopni, chwilę nagrzewam do 30 stopni i do takiego ciepłego pieca wkładam ciasta do wyrośnięcia. Tym razem na całą godzinę.
Po tym czasie ciasto wyjmij na blat lub stolnicę hojnie posypaną mąką. Wygniataj ciasto, aż będzie jednolite i elastyczne. Możesz wybrać dwie wersje donatów. Rozwałkuj ciasto na grubość:
- 1 cm - wówczas donaty będą cieńsze i bardziej chrupiące, a czas pieczenia wynosi 20 minut.
lub
- 1,5 cm - wówczas donaty będą grubsze, jaśniejsze i delikatniejsze w smaku a czas pieczenia wynosi 15 minut.
Na zdjęciu gotowe obie wersje do wyboru:
Po rozwałkowaniu ciasta, najpierw wykrój koło o większej średnicy, następnie w środku każdego pączka wykrój koło o mniejszej średnicy. Małe kółko wyjmij, zaś powstałą oponkę przenieś na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pamiętaj, by zachować niewielkie odstępy.
Pozostałe ciasto po wykrawaniu łącz ponownie w kulę, wyrabiaj, rozwałkuj i znów wycinaj oponki. Wytnij tak wszystkie oponki.
Donaty ułożone na blaszce przykryj ściereczką i wstaw do lekko ciepłego piekarnika na 20 minut, by ciasto odpoczęło i urosło.
Donaty piecz w piekarniku nagrzanym do 170 stopni góra dół lub z termoobiegiem, jeśli pieczesz dwie blaszki na raz.
Czas pieczenia cieńszych oponek to 20 minut - na rumiano i bardziej chrupiąco.
Czas pieczenia grubszych oponek to 15 minut - by były miększe i delikatniejsze.
Jak zrobić lukier
W czasie pieczenia połącz w małej miseczce białko z jajka z cukrem pudrem. Rozcieraj całość łyżką przez kilka minut, aż lukier będzie gładki i błyszczący. Możesz również przez kilka minut trzymać miseczkę w kąpieli wodnej, by lukier ocieplić i nadać mu jeszcze gładszej struktury.
Po wyjęciu donatów z piekarnika warto poczekać kilka minut z lukrowaniem ich. Na ciepłych oponkach lukier spływa i wolniej zastyga. Od razu po lukrowaniu należy zetrzeć na małych oczkach skórkę z cytryny - najlepiej bezpośrednio na donaty.
Niepolukrowane oponki można przechowywać w torebce/puszce do 7 dni.
Smacznego :-)