Faworki z piwem
Najlepszy przepis na faworki z piwem. Te pyszne chruściki na piwie szykuje się bardzo szybko. Faworki z piwem składają się tylko z 4 składników. Najczęściej sięgamy po nie w karnawale.
Ten przepis na faworki nie zawiera spirytusu. Jest to również przepis na faworki bez śmietany. Jeśli lubisz smażyć i piec takie słodkości, to polecam Ci również mój najlepszy przepis na pączki serowe.
Czas przygotowania: 40 minut
Czas smażenia: 40 minut
Liczba porcji: około 50 sztuk
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 4 żółta średnich jajek
- 2 łyżki cukru
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej
- trochę mniej niż pół szklanki jasnego piwa
Dodatkowo do faworków: 3 łyżki mąki na stolnicę, minimum szklanka oleju roślinnego do smażenia, cukier puder do oprószenia faworków
Przepis na faworki z piwem
Pomocne przy robieniu faworków: mikser, wąska i wysoka miska/kubek, średnia miska i łyżka, drewniana stolnica, wałek i nożyk, średni garnek do smażenia faworków, cedzak do łowienia słodkości, ręcznik papierowy
Oddziel żółtka od białek. Białka odłóż np. do wykonania bezy, zaś żółtka umieść z dwiema łyżkami cukru w wąskim, wysokim naczyniu. Ucieraj kilka minut przy użyciu miksera na gładki, jasny i gęsty krem. Ucieraj tak długo, aż cały cukier się rozpuści.
Masę żółtkową przełóż do większej i szerszej miski. Dodaj mąkę oraz piwo i wymieszaj buzujące od piwa ciasto. Stolnicę oprósz mąką. Wyłóż lepkie ciasto. Ciasto oprósz mąką również od góry. Dłońmi uklep kulę z ciasta. Ugnieć i rozwałkuj.
Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Po rozwałkowaniu ma się kurczyć. Na tym etapie należy wtłoczyć do ciasta jak najwięcej powietrza. Wałkuj je i i ponownie składaj. Możesz ciasto tłuc wałkiem i rwać na kawałki. Im dłużej je napowietrzasz, tym lepiej. Urosną i będą puchate.
Ostatecznie rozwałkuj ciasto na cienki placek - nie grubszy niż 1,5 mm. (Pamiętaj, by lekko podsypywać stolnicę mąką). Nożem wykrój kwadrat a następnie tnij prostokąty o wymiarach 3/10 cm lub większe. Po środku każdego prostokąta wykonaj nacięcie. Złap za jedną stronę i wywiń przez środek. W ten sposób przygotuj pierwszą turę faworków.
Do średniego garnka wlej olej i ustaw palnik na średnią moc. Gdy olej będzie już wystarczająco gorący kładź faworki po kilka na raz. Nie powinny się stykać. Faworki mają wypłynąć na powierzchnię. Gdy już zarumienią się z jednej strony lekko przewróć je na drugą. Zdejmij cedzakiem na rozłożony ręcznik papierowy. Smaż faworki porcjami, aż do zużycia całego ciasta.
Przełóż na miseczkę i oprósz cukrem pudrem. Faworki są gotowe.
- Do faworów najlepsze będzie piwo jasne niepasteryzowane.
- Do smażenia użyj delikatnego oleju roślinnego np. ryżowego, z pestek winogron..
- Aby sprawdzić, czy olej wystarczająco się nagrzał wrzuć do garnka kawałeczek ciasta. Jeśli szybko wypłynie i skwierczy - możesz smażyć faworki.
- Aby faworki usmażyły się na rumiano ustaw małą lub średnią moc palnika. Nie nagrzewaj zbyt mocno oleju.
- Smażąc po kilka faworków wałków i wycinaj kolejne partie. Staraj się jak najmniej podsypywać mąką ciasto.
Te faworki nie wchłaniają tak dużo tłuszczu, jak ciastka z cukierni. Są kruche, po wystudzeniu chrupiące. W smaku przypominają ciasto ptysiowe. Oprószone cukrem pudrem smakują cudownie.
Z ciekawych przepisów na Tłusty Czwartek i nie tylko polecam Ci hiszpańskie pączki churros oraz przepis na proste pączusie twarogowe, które wykonasz błyskawicznie bo nie potrzebują formowania w kulki.
Smacznego.