Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Piernik pomidorowy

Piernik pomidorowy

Piernik pomidorowy to wegańskie ciasto świąteczne, które przygotujesz bez użycia miksera. Ciasto nie zawiera ani jajek, ani nabiału, czy też miodu. Dodajemy za to banany, pomidory i ulubiony dżem.

Jest to piernik błyskawiczny. Można go jeść od razu przestudzeniu. Nie musi leżakować. 

Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Liczba porcji: forma 11x30 = 1140 g ciasta

Kaloryczność kcal: 310 w 100 g ciasta
Dieta: wegańska, wegetariańska

Składniki na piernik pomidorowy

  • 400 g mąki pszennej tortowej - około 2,5 szklanki
  • 300 g pomidorów krojonych z puszki - 1 szklanka
  • 1 duży, dojrzały banan - około 130 g miąższu
  • 130 g cukru drobnego - około pół szklanki
  • 100 g powideł śliwkowych, ulubionego dżemu lub konfitur
  • 125 ml oleju roślinnego np. rzepakowego - pół szklanki
  • 4 płaskie łyżki przyprawy do piernika [zobacz]
  • 2 łyżki kakao - do 20 g
  • po łyżeczce proszku do pieczenia i sody oczyszczonej

Przepis na piernik pomidorowy
Piernik pomidorowy, 1

Krok 1: Wymieszaj składniki sypkie

W jednej misce umieść razem: 400 gramów mąki pszennej tortowej - około 2,5 szklanki (szklanki o pojemności 250 ml); 130 gramów cukru drobnego, czyli około pół szklanki i; 4 płaskie łyżki dobrej jakości przyprawy do piernika (bez mąki i cukru w składzie); 2 łyżki kakao, czyli do 20 gramów; po łyżeczce proszku do pieczenia i sody oczyszczonej. Bardzo dokładnie wymieszaj składniki sypkie np. przy pomocy rózgi kuchennej. 

Porada: Można też użyć mąki pszennej uniwersalnej. Jeśli masz bardzo mocną przyprawę (np. z mojego przepisu) i wolisz łagodniejszy smak ciasta, to daj o łyżkę mniej przyprawy do piernika.

Wymieszaj składniki sypkie

Krok 2: Przygotuj mokre składniki

Do drugiej miski wlej 300 gramów pomidorów krojonych z puszki. Będzie to 1 szklanka rozdrobnionych pomidorów. Dużego, dojrzałego banana obierz i ugnieć widelcem (130 gramów miąższu). Do miski dodaj również 100 gramów konfitury z wiśni, powideł śliwkowych lub ulubionego, rzadszego dżemu (porzeczkowy, jagodowy). Na koniec wlej 125 ml oleju roślinnego np. rzepakowego, czyli około pół szklanki. Całość tylko wymieszaj łyżką. 

Przygotuj mokre składniki

Krok 3: Wymieszaj ciasto i umieść w formie

Składniki mokre dodaj do sypkich (lub odwrotnie) i bardzo dokładnie wymieszaj ciasto, aż zrobi się jednolite. Możesz użyć miksera na niskich obrotach, ale wystarczy łyżka. Ciasto wychodzi dość gęste. Keksówkę do pieczenia o wymiarach wewnętrznych 11 x 30 cm (lub inną forma o pojemności minimum 1700 ml) wysmaruj od środka odrobiną oleju i oprósz mąka lub bułką tartą. Do formy wyłóż ciasto i wyrównaj jego powierzchnię. 

Wymieszaj ciasto i umieść w formie

Krok 4: Upiecz piernik

Piekarnik nagrzej do 175 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Formę z ciastem umieść na środkowej półce w nagrzanym piekarniku (najlepiej na kratce z wyposażenia piekarnika). Ciasto piecz około 50 minut, do suchego patyczka. Po około 45 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że piernik pomidorowy jest już gotowy. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć piernik z pieca. Po lekkim przestudzeniu wyjmij go z formy i umieść na kratce do studzenia wypieków. 

Upiecz piernik

Nie jest to konieczne, ale polecam polać go po przestudzeniu gęstą polewą z czekolady gorzkiej i mleka roślinnego. Aby ją zrobić, wystarczy, że w małym rondelku zagotujesz około 80 ml ulubionego mleka roślinnego. Po zagotowaniu zdejmij napój z palnika i dodaj 100-120 gramów drobno posiekanej czekolady gorzkiej 64-70 % (może być też czekolada deserowa). Całość mieszaj szpatułką, aż czekolada całkowicie rozpuści się w gorącym mleku roślinnym i połączy się z nią w gęsty krem. Polewę wyłóż na ciasto. Po przestudzeniu polewa jeszcze zgęstnieje. Możesz ją wówczas posypać tematyczną posypką (wegańską lub nie). Kalorie policzone zostały wyłącznie do samego ciasta piernikowego, czyli bez polewy i posypki.

Piernik pomidorowy, 6

Piernik pomidorowy, 7

Piernik pomidorowy nie musi leżakować. Można go podać już w dniu upieczenia. To ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w chłodnej szafce do dwóch dni. Jeśli nie zostanie do tego czasu zjedzone, to przenieś je do lodówki i trzymaj pod kloszem przez 4-5 dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (536 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Piernik pomidorowy

Piernik pomidorowy wegański to jedno z tych ciast, które mogą wydawać się zaskakujące, ale jednocześnie tak bardzo kojarzące się ze światem wegańskim. To ciasto, które łączy w sobie klasyczne elementy piernika z elementami, które mogą wydać się nieco nieoczekiwane, jak pomidory. Jednym z pierwszych argumentów przemawiających za tym, że warto upiec taki piernik z pomidorów, jest jego unikalność. Piernik pomidorowy wegański to naprawdę coś wspaniałego. To niepowtarzalne połączenie smaków, które sprawia, że wegańskie ciasto korzenne jest nie tylko pyszne, ale też bardzo ciekawe. Jeżeli ktoś z Was szuka ciasta, które będzie nie tylko smaczne, ale też oryginalne, z pewnością jest to jedno z takich ciast. Drugim ważnym powodem jest to, że pomidory, które są jednym z głównych składników, są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Pomidory są także mocno nawadniające, co może pomóc utrzymać organizm w odpowiedniej kondycji podczas świątecznego biesiadowania. Piernik wegański nie ma jajek. Dlatego też dodajemy do niego dojrzałe banany. Banany, które również są elementem tego ciasta, zapewniają naturalną słodycz, co pozwala zredukować stukanie cukru bez obawy o utratę smaku. Dodatkowo są one bogatym źródłem potasu, co dodatkowo przyczynia się do korzyści zdrowotnych płynących z jedzenia tego ciasta. Czy warto jeszcze wspominać o tym, jak wspaniale pachnie piernik pomidorowy wegański podczas pieczenia? Ten zapach to prawdziwe dobro. Wegański piernik przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska i bliskość tych, których kochamy. Ten piernik pomidorowy to również dowód na to, że wegańska kuchnia nie jest ograniczona i może być niezwykle kreatywna. Wegański piernik pomidorowy to nie tylko smaczne, ale i całkiem zdrowe ciasto, które z pewnością wywoła zaskoczenie u Twoich gości podczas świątecznego spotkania. Wbrew pozorom konflikt między zdrowym odżywianiem a tradycyjnymi świątecznymi potrawami nie musi istnieć. Kulinarna kreatywność robi tu prawdziwe cuda. Koniecznie upiecz tez chrupiące i pyszne ciasteczka piernikowe bez miodu. A tutaj jeszcze kultowa Wuzetka - ciasto idealne! Koniecznie zobacz też przepis na super prosty piernik bez jajek, za to z bananami. Na śniadanie lub na kolację fantastyczna będzie tofucznica, czyli jajecznica bez jajek.