Naleśniki bez mąki
Koniecznie zobacz jak zrobić naleśniki bez mąki, czyli naleśniki z samych jajek, serka mascarpone i odrobiny masła. Zapraszam po mój sprawdzony, uniwersalny przepis.
- tylko 3 składniki
- wiele propozycji podania
- ciasto bez mąki i bez dodatku cukru
Czas przygotowania: 5 minut
Czas smażenia łącznie: 15 minut
Liczba porcji: 6 grubszych naleśników
W 1 naleśniku:
Wartość energetyczna
125 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 5 dużych lub 6 małych jajek - około 325 g po rozbiciu
- 50 g serka mascarpone - bardzo czubata łyżka
- 15 g masła - około 1 łyżka
Naleśniki bez mąki
Jeśli jajka trzymasz w lodówce, to wyjmij je z niej wcześniej, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi 6 grubszych naleśników bez mąki o średnicy około 22 cm. Przed szykowaniem naleśników z jajek zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.
Naleśniki bez mąki przepis
Do miski wbij pięć dużych, lub sześć małych jajek. U mnie całość ważyła łącznie około 325 gramów (po rozbiciu). Jeśli Tobie wyszło o 5-10 gramów mniej lub więcej jajek, to nie ma większego znaczenia przy tym przepisie. W misce umieść również 50 gramów serka mascarpone oraz około 15 gramów (może być więcej) bardzo miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła.
Całość zmiksuj na gładko, najlepiej przy pomocy blendera ręcznego lub zwykłego miksera. Wyjdzie bardzo rzadkie, płynne ciasto. Warto odłożyć miskę na około 10 minut, by składniki związały się. Dzięki temu naleśniki nie będą się łamać w trakcie przerzucania ich na druga stronę.
Porada: Mascarpone można zamienić na tyle samo śmietanki kremówki 30 % lub 36%. Zamiast masła możesz użyć tę samą ilość oleju, oliwy lub oleju kokosowego. Jeśli planujesz podać naleśniki na wytrawnie, to możesz tez wsypać szczyptę soli, pieprzu lub też pół łyżeczki oregano albo mieszanki ziół włoskich.
Ponieważ dodajesz do "ciasta" tłuszcz, to naleśniki bez mąki smażysz na suchej, niczym nie natłuszczanej patelni. Nagrzej dobrze płaską patelnię, najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników. Nie ustawiaj od razu najwyższej mocy palnika. Ustaw średnią moc i poczekaj, aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni.
Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tyle ciasta, by masa swobodnie przykryła powierzchnię patelni. Naleśniki z jajek smażę bowiem trochę grubsze niż te klasyczne. Przy każdym nalewaniu porcji na naleśnika podnoszę patelnię nad palnik. Od razu poruszam patelnią tak, by ciasto rozeszło się po całej powierzchni.
Po około minucie przewracaj naleśnik na drugą stronę. Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu, czyli około 30 sekund. Tutaj przyda się płaska łopatka do przewracania naleśników. W ten sposób usmaż wszystkie naleśniki bez mąki. Smażąc naleśniki kładź jeden placek na drugim. Wyszło mi równio 6 grubszych naleśników, każdy o średnicy około 22 cm.
Porada: Jeśli będziesz smażyć naleśniki o mniejszej średnicy, to będzie łatwiej przewrócić je na druga stronę.
Naleśniki bez mąki nie będą smakowały jak te klasyczne (będą trochę jak omlet), ale możesz je podawać jak każde inne. W wersji na słodko polecam najzdrowsze owoce: maliny, jagody, jeżyny. Do tego serek kremowy, skyr lub twaróg. W razie potrzeby posyp je erytrolem lub stewią.
Naleśniki z jajek możesz też podawać na wytrawnie z serkiem, łososiem wędzonym i plasterkami świeżego ogórka. Możesz dać do środka twarożek domowy lub nawet mięso mielone z warzywami i serem. Możliwości jest wiele i to z czym je podasz zależy wyłącznie od Twoich upodobań smakowych. Czasem smaruję je nawet samym masłem.
Porada: Dokładnie takie naleśniki mogą być też świetną bazą pod roladki imprezowe (tutaj podobna inspiracja na roladki z szynki) oraz pod sushi w naleśniku.
Jeśli naleśniki nie zostaną zjedzone w dniu smażenia, to przechowuj je w lodówce, w zamkniętym pojemniku. Świeżość i smak zachowają przynajmniej przez trzy dni.
Smacznego.