Lody z białej czekolady
Niesamowicie pyszne, aksamitne, kremowe i rozpływające się w ustach! Najlepsze lody z białej czekolady. Przepis jest super prosty a same lody smakują tak nieziemsko, że każdy bierze dokładkę. Polecam je zrobić!
- domowe lody bez jajek
- bez potrzeby użycia maszynki do lodów
- świetne również w wersji na patyku lub w foremkach
Czas przygotowania: 30 minut
Czas mrożenia lodów: 6 godzin
Liczba porcji: 1400 ml lodów
W 100 ml lodów:
Wartość energetyczna
190 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 2 tabliczki białej czekolady - 200 g
- 1 szklanka mleka 3,2 %
- 1 pełna szklanka śmietanki kremówki 30 % - do 290 g
- pół szklanki śmietanki kremówki 36 % - do 150 g
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
Domowe lody z białej czekolady
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Śmietanki kremówki trzymaj schłodzone w lodówce.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1400 ml lodów z białą czekoladą.
Polecam sięgnąć po najlepszej jakości białą czekoladę. Im lepszy skład, tym pyszniejsze lody i lżejsza struktura masy. Szukaj czekolady, która ma piękny kremowo żółty kolor. Im jaśniejsza, bardziej biała czekolada, tym gorszy skład. Biała czekolada powinna być wyprodukowana na bazie masła kakaowego (tłuszczu kakaowego). Inne składniki białej czekolady to cukier, mleko oraz ewentualne dodatki smakowe. Czytajmy zatem etykiety. Nierzadko bowiem dostaję potem zapytania, czemu masa się zwarzyła lub konsystencja zrobiła się oleista. Zazwyczaj jest to "wina" kiepskiej jakości czekolady. Lepsze białe czekolady często mają w składzie wanilię. Śmiało możesz użyć też takiej białej czekolady.
Lody z białej czekolady przepis
Do garnuszka wlej szklankę zwykłego mleka. Do lodów używam zazwyczaj mleka pełnotłustego 3,2 %. Dodaj też całe dwie tabliczki dobrej jakości białej czekolady. Będzie do 200 gramów czekolady. Czekoladę możesz wcześniej podzielić na mniejsze kawałki. Wówczas szybciej roztopi się w mleku.
Mleko z czekoladą podgrzewaj na małej mocy palnika. Mieszaj całość cały czas, aż czekolada całkowicie roztopi się w mleku. Mleka nie gotuj. Jeśli jednak całość Ci się zagotuje, to nic się nie mart. Nic się nie stanie. Ważne jest to, by nie przypalić mleka. Garnek odstaw do przestudzenia a następnie do lodówki, do całkowitego schłodzenia. Nie musisz przykrywać garnuszka po przestudzeniu. Nie martw się też cienką warstwą, która pojawi się na powierzchni w postaci "kożuszka". Całość po wymieszaniu będzie miała jednolitą strukturę.
Przygotuj sobie [pełną szklankę, czyli do 290 gramów śmietanki kremówki 30 % oraz pół szklanki śmietanki kremówki 36 %. Uwaga - ja używam do tych lodów mieszanki śmietanki kremówki 30 % i 36 %. To dla mnie idealne połączanie, ponieważ śmietanka słodka 30 % ubija mi się dość długo nawet, gdy jest mocno schłodzona. Za to śmietanka 36 % ubija się błyskawicznie i czasem zdarza się, że ubiję ją o kilka sekund za długo i w kilka chwil zaczyna się z niej robić masło. Gdy zaś daję mieszankę śmietanki mniej i bardziej tłustej, to wychodzi mi idealna bita śmietana. Dodatkowo lody wychodzą nie za tłuste i kremowe.
Naczynie ze schłodzoną śmietanką polecam dodatkowo umieścić na 20-30 minut w zamrażalniku. Im lepiej schłodzona śmietanka, tym szybciej i łatwiej się ubija. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera. Mocne chłodzenie śmietanki jest bardzo ważne szczególnie w upalne dni. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z zamrażalnika i natychmiast zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach. Sugeruję wysokie naczynie, ponieważ z początku śmietanka jest rzadka i może chlapać po kuchni :)
Śmietankę ubijaj tak tylko do momentu, gdy zrobi się lekko gęsta. Dodaj wówczas trzy płaskie łyżki cukru pudru i ubijaj jeszcze chwilę, aż będzie idealnie kremowa i napuszona. Może to trwać nie dłużej niż minutę. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka może się zacząć warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealną bitą śmietanę zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.
Do roztopienia czekolady w mleku użyłam małego rondelka, więc po schłodzeniu całość przelałam do większego naczynia. Do słodkiego mleka z białą czekoladą zacznij dodawać bitą śmietanę. Łyżka po łyżce. Po każdej porcji delikatnie zamieszaj masę przy pomocy szpatułki, czy zwykłej łyżki.
Pod koniec masa może mieć "chmurki" z niedomieszanej bitej śmietany. Nic nie szkodzi. Lepiej zostawić taką strukturę, niż mieszać całość do uzyskania idealnie gładkiej masy, za to o mniejszej objętości (a zatem i puszystości lodów). Do mieszania masy czasem lepiej od szpatułki sprawdza sprawdza się trzepaczka okrągła (masę nadal wówczas mieszamy powoli, nie ubijamy jak białka).
Puszystą masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że macie czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika. Dobrym pomysłem będzie użycie pudełka po zjedzonych już lodach sklepowych.
Lody z białej czekolady odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi. Po sześciu godzinach mrożenia lody są idealne do nakładania. Jeśli lody będą mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilkunastu lub więcej minut, by zmięknąć. Jeśli lody wyjmujesz na dłużej i znacznie zmiękną, to nie można ich ich ponownie mrozić.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne do zjedzenia.
Lody możesz też zamrozić używając maszynki do lodów. Wystarczy wówczas gotową masę przełożyć do maszynki do lodów i dalej postępować zgodnie z instrukcją. Takie lody mogą być gotowe nawet w 30 minut! Sporo zależy od jakości maszynki oraz jej pojemności.
Domowy lody z białą czekoladą polecam podawać po około sześciu godzinach mrożenia. Ich struktura jest idealna do nakładania i nie trzeba wówczas mieszać masy w trakcie mrożenia. Jeśli lody mają być zjedzone następnego dnia, to polecam przykryć naczynie, by nie wysuszać lodów. Lody mrożone dłużej mogą się zrobić twarde i trudniejsze do nakładania. Trzeba je wtedy wyjąc i zostawić na blacie na 30 minut, by zmiękły. Takich lodów nie odkładaj już do ponownego mrożenia.
Lody z białą czekoladą szykowane z dodatkiem mleka będą zdatne do nakładania nawet, po dłuższym mrożeniu. Trzeba wówczas użyć łyżki do lodów, którą wcześniej umieściło się na chwilę w gorącej wodzie. W czasie skrobania masy po chwili uformujesz piękną gałkę lodów. Kryształki wody w lodach będą drobne a same lody będzie się jadło z jeszcze większą przyjemnością.
Smacznego!