Bigos z cukinii
Bigos z cukinii jest świetnym pomysłem na pyszne i szybkie danie w sezonie na świeże warzywa. Mój przepis jest super prosty a sam bigosik kusi nie tylko smakiem, ale i wyglądem i zapachem.
- pomysł na młodą cukinię
- świetny obiad jednogarnkowy
- do podania z pieczywem lub ryżem
Czas przygotowania: 20 minut
Czas dusznia: 1 godzina
Liczba porcji: około 2300 g bigosu
W 100 g dania:
Wartość energetyczna
70 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 4 średnie cukinie - 1 kg
- 5 średnich pomidorów - 700 g
- 1 duża cebula - 300 g
- biała część mniejszego pora - 150 g
- 2 średnie marchewki - 250 g
- 3 ząbki czosnku - 15 g
- 4 łyżki oleju do smażenia
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- pętko lekko podwędzanej kiełbasy - do 300 g
- przyprawy: listek laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, po łyżeczce soli i słodkiej papryki, pół płaskiej łyżeczki pieprzu
Bigos z cukinii
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2300 gramów "bigosu".
Bigos z cukinii szykuję od początku do końca w jednym, większym garnku. Nie podsmażam warzyw osobno na patelni. Można to śmiało zrobić w garnku z zachowaniem odpowiedniej kolejności dodawania składników. Zanim zaczniesz szykować bigos z cukinii, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Już na początku zaznaczę, że bigos można też zrobić z użyciem chudej karkówki lub łopatki wieprzowej. Jeśli więc nie chcesz dodawać kiełbasy lub lubisz dania z większą ilością mięsa, to na samym początku przygotuj właśnie mięso. W garnku podsmaż zatem na rumiano pokrojone na małe kawałki mięso i dopiero potem dodaj resztę składników.. cebula, por, marchew... Bigosu wyjdzie więcej i będzie on też bardziej kaloryczny. Przy tłustszym mięsie możesz użyć mniej oleju/smalcu do podsmażenia.
Bigos z cukinii przepis
Przygotuj sobie warzywa i czosnek. Użyłam wyłącznie zielonej cukinii, ale możesz też śmiało sięgnąć również po cukinię żółtą. Jeśli nie masz pora, to możesz dać trochę więcej cebuli i odwrotnie.. użyj więcej pora jeśli nie masz cebuli. Zamiast pomidorów możesz też śmiało dodać do bigosu puszkę pomidorów w kawałkach lub też około 500 ml gęstej passaty pomidorowej.
Jedną dużą lub dwie mniejsze cebule obierz i poszatkuj na małe kawałki. Z białej części pora zdejmij wierzchnie warstwy i dobrze go przepłucz. Pokrój go cienko w poprzek. Dwie marchewki obierz i pokrój w drobną kosteczkę (można zetrzeć ją na dużych oczkach, na tarce). W tym czasie zacznij już nagrzewać w garnku cały olej lub oliwę z oliwek. Zamiast delikatnej oliwy możesz użyć popularny olej rafinowany rzepakowy, olej z pestek winogron, czy też olej ryżowy. Może być też smalec. Cebulkę, marchew i pora podsmażaj na średniej mocy palnika przez 10 minut (bez przykrywki). Kilka razy zamieszaj całość przy pomocy drewnianej łyżki.
Po tym czasie do garnka dodaj też pokrojoną w półplasterki cukinię. Ja nie obieram młodej cukinii, tylko odkrawam z każdej sztuki oba końce. Jeśli cukinia jest już starsza i twardsza, to obierz ją ze skórki. Trzy ząbki czosnku obierz, pokrój w plasterki i dodaj z cukinią. Dołóż również listek laurowy oraz dwa ziela angielskie (przed dodaniem do garnka listek laurowy możesz pokruszyć a ziarna ziela angielskiego lekko zgnieść płaską stroną noża). Wsypa też po łyżeczce soli i słodkiej papryki oraz pół płaskiej łyżeczki pieprzu. Zamieszaj całość i smaż bez przykrywki przez kolejne 10 minut na trochę niższej niż średnia moc palnika.
Dobrej jakości kiełbasę (brocka, podwawelska) pokój na grubsze plasterki. Pomidory obierz cienko ze skórki np. przy pomocy specjalnej obieraczki do warzyw. Możesz też lekko naciąć pomidory przy wgłębieniu po szypułce. Następnie sparzyć je wrzątkiem i zdjąć palcami cienką skórkę. Pomidory pokrój na większe kawałki u umieść w garnku razem z kiełbasą. Garnek przykryj przykrywką i ustaw małą moc palnika. Całość duś tak przez 20 minut.
Po tym czasie dodaj też trzy łyżki koncentratu pomidorowego i zamieszaj zawartość garnka. Sprawdź smak i w razie potrzeby dodaj odrobinę ostrej papryki lub cukru. Bigos gotuj ostatnie 20 minut już bez przykrywki. Jeśli chcesz, by warzywa były bardziej rozgotowane i więcej wody odparowało, to możesz śmiało gotować swój bigos z cukinii trochę dłużej.
Bigos z cukinii podaję zazwyczaj z ciemnym pieczywem. Świetnie smakuje też z ryżem.
Wolisz tradycyjny bigos, czy też lubisz takie kulinarne wynalazki?
Smacznego.