Kopytka z dyni
Domowe kopytka z dyni, to nie tylko ciekawie wyglądające kluseczki. Kopytka dyniowe są super smaczne, delikatne, rozpływające się w ustach. Koniecznie sprawdź mój przepis.
- wspaniałe kopytka dla dzieci
- można je podać tak samo, jak te tradycyjne
- intensywnie pomarańczowe, aromatyczne i pyszne
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: około 1400 g kopytek
Kaloryczność kcal: 100 w 100 g kopytek
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 700 g ugotowanych ziemniaków - najlepiej sypkich
- [zobacz] 400 g puree z dyni Hohhaido
- 1 szklanka mąki pszennej np. tortowej - 160 g
- 1 małe jajko - około 50 g po rozbiciu
- przyprawy: po pół płaskiej łyżeczki soli i kurkumy
Kopytka z dyni
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Potrzebujesz również: miska, praska do ziemniaków lub maszynka do mielenia, drewniana stolnica, duży garnek, cedzak do łowienia kopytek.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 1400 gramów kopytek dyniowych. Będą to cztery duże, lub sześć mniejszych porcji.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności kopytek, nie uwzględniłam dodatków typu masło, czy świeże zioła. Zanim zaczniesz szykować swoje kluseczki, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Kopytka dyniowe przepis
Aby zrobić kopytka dyniowe potrzebujesz 700 gramów ugotowanych już ziemniaków. Ugotowane ziemniaki najlepiej jest zmielić w maszynce lub przepuścić przez praskę jeszcze lekko ciepłe. Pamiętaj o tym, że ciepłe ziemniaki łatwiej jest przepuścić przez praskę niż zimne z lodówki, które robią się wtedy twarde. Jeśli jednak mielisz ziemniaki w maszynce, to możesz też użyć ziemniaków z obiadu, z dnia poprzedniego. Wówczas mogą być też zimne.
Jeśli dopiero planujesz gotować ziemniaki, to polecam użyć niecały kilogram ziemniaków (waga przed obraniem). Ziemniaki włóż do osolonej wody i gotuj do miękkości. Ważne jest, by zawsze dobrze osuszyć ziemniaki po ugotowaniu. Polecam po odlaniu wody postawić jeszcze na minutę garnek z samymi ziemniakami na małej mocy palnika, by odparować resztki wody z pomiędzy ziemniaków. Zmielone na gładko ziemniaki umieść w szerszej misce.
Porada: Na zdjęciu widać, że moje zmielone w maszynce ziemniaki z dnia poprzedniego (specjalnie ugotowałam ich więcej do obiadu). Nie były ani zbyt sypkie, ani rzadkie i kleiste. Wymieszałam dwie różne odmiany. Te bardzo kleiste ziemniaki z małą zawartością skrobi są po zmieleniu bardzo rzadkie, klejące i sprawiają wrażenie lekko przezroczystych. Takich ziemniaków unikamy, ponieważ trzeba do nich potem dodać znacznie więcej mąki, nawet do 100 gramów więcej.
Drugi najważniejszy składnik do pieczona dynia Hokkaido.
Potrzebujesz 400 gramów bardzo gęstego puree z dyni. Aby kopytka miały intensywny, pomarańczowo żółty kolor oraz wyraźnie wyczuwalny smak dyni, konieczne jest przygotowanie pulpy z dyni pieczonej Hokkaido. Tutaj przepis na puree z dyni. Dynię pod kopytka kroję do pieczenia na mniejsze kawałki. Bardziej się wówczas dosusza i wychodzi znacznie "gęstsza" po zmiksowaniu.
Porada: Jeśli upieczesz inną dynię, np. prowansalską lub piżmową, to kopytka również wyjdą bardzo smaczne. Będą one jednak jaśniejsze, delikatniejsze w smaku i w strukturze. Nie będą tak zwarte, jak miąższ dyni Hokkaido, wiec z pewnością zajdzie potrzeba dodania do masy większej ilości mąki.
Upieczone kawałki dyni umieść w misce i zblenduj na gładko np. przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa i dodaj do miski ze zmielonymi ziemniakami.
Na stolnicę przesiej jedną szklankę mąki pszennej. Będzie to około 160 gramów mąki. Wyłóż gładką masę ziemniaczaną razem z puree z dyni. Na środek wbij jedno małe jajko. Dodaj też po pół płaskiej łyżeczki soli i kurkumy (kurkumę można pominąć - dajemy ją głownie dla podbicia koloru kopytek).
Całość wyrób na gładką masę. Masa powinna być bardzo plastyczna. Kolor masy na kopytka zależy od tego, jakich ziemniaków oraz dyni użyjesz.
Porada: Jak już wspomniałam o tym wcześniej, pamiętaj że ziemniaki są różne. Bywają rzadsze lub bardziej sypkie odmiany ziemniaków. Tak samo z puree z dyni z innych odmian. Być może do masy będzie trzeba dodać odrobinę więcej mąki. Należy jednak pamiętać, by nie dać jej za dużo, bo kopytka będą zbyt twarde.
W dużym garnku można już zacząć gotować wodę. Posól ją płaską łyżką soli w momencie, gdy zacznie się gotować. Na obsypanej mąką stolnicy umieść 1/4 ciasta na kopytka i rozwałkuj dłońmi na sznurek grubości około 2 cm. Ucinaj nożem zgrabne kopytka o długości około 1,5-2 cm.
Z podanej proporcji składników wychodzi mięciutka i delikatna masa, więc możesz śmiało podsypywać wałeczki mąką.
Pokrojone kopytka, oprószone lekko mąką, przenoś je na cedzak i zanurzaj w gotującej się wodzie. Od razu lekko i ostrożnie zamieszaj kopytka. Po wypłynięciu kopytek na wierzch odczekaj jeszcze około 90 sekund. Wyłów wszystkie kopytka dyniowe, poczekaj aż odcedzisz nadmiar wody i umieść na szerokim talerzu lub salaterce. W ten sposób ugotuj wszystkie porcje kopytek.
Swoje kopytka z dyni podałam z gorącym masłem i świeżym tymiankiem, który można też zamienić na szałwię lub natkę pietruszki. Kopytka z dynią możesz oczywiście podawać dokładnie tak samo, jak te tradycyjne, czy np. do mięsa z sosem itp. Takie kopytka można też podać na słodko, np. z bulką tartą z masłem i oprószone cynamonem i cukrem trzcinowym.
Smacznego.