Koktajl owsiany z malinami
Koktajl owsiany z malinami jest idealnym posiłkiem dla zabieganych. Jest szybki i prosty w wykonaniu. Składa się z kilku tanich, popularnych w każdym domu składników. To super przepis na pyszny domowy koktajl.
- sycący i zdrowy koktajl
- nawet dla osób na wymagającej diecie
- na śniadanie i lunch, do pracy i w domu
Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 2
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- pół szklanki płatków owsianych
- pół szklanki wrzątku
- 1 szklanka chudego mleka
- 1 szklanka malin - świeże lub mrożone
- łyżeczka jasnego miodu
Koktajl owsiany z malinami przepis
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z przepisu otrzymasz 2 porcje gęstego koktajlu, po 250 ml każda.
Pół szklanki płatków owsianych zalej wrzątkiem. Przykryj talerzykiem i odstaw na 10-20 minut do napęcznienia. Osoby na diecie bezglutenowej wybierają płatki bezglutenowe.
W tym czasie w małym rondelku umieść maliny. Podgrzewaj kilka minut, aż owoce puszczą sok. Po chwili przetrzyj owoce przez sitko do małej miseczki. Pestki wyrzuć.
Papkę owsianą przełóż do większego naczynia, w których planujesz wszystko razem zmiksować. Dodaj gęsty sok z malin, mleko oraz miód. Miksuj całość przy pomocy ręcznego blendera, bądź blendera z kielichem. Przelewaj do szklanek, bidonów.. Podawaj od razu, bądź do 12 godzin przechowując koktajl w lodówce.
Jeśli koktajl jest dla Ciebie za gęsty - dolej więcej mleka.
Jeśli jest mało słodki - dodaj więcej miodu (nie zalecam chorym na WZW)
Co zamiast mleka?
Możesz też użyć lekkiego jogurtu lub kefiru. Zwróć jednak uwagę na to, by nie były one kwaśne. Są też znacznie gęstsze niż mleko, więc należy ich dodać więcej i kontrolować gęstość koktajlu. Prawdopodobnie otrzymasz więcej porcji. Możesz wówczas dodać więcej miodu.
Inne owoce?
Do tego koktajlu możesz też użyć świeżych lub rozmrożonych truskawek. Te wystarczy już tylko zmiksować blenderem. Pyszne będą również zblendowane, dojrzałe morele i banany bez skórki oraz pulpa z mango. Proporcje zachowaj takie same.
Dieta WZW
- Koktajl powinien stanowić jeden pierwszych dwóch spośród 5-6 posiłków w ciągu dnia.
- W diecie może się on pojawić cyklicznie nawet co 2 dni.
- Nie dosładzaj koktajlu
Dieta powinna być indywidualnie dostosowana do stanu chorego i fazy choroby.
Przepis dla osób stosujących specjalną dietę chorych na WZW został stworzony na podstawie wytycznych dietetyka Anicety Brzozowskiej. Moje przepisy (zalecane dla osób chorych na WZW) do 28 lipca, czyli Światowego Dnia WZW będą udostępniane na fan page Fundacji Gwiazda Nadziei.
Smacznego.