Faworki z ciasta francuskiego
Faworki z ciasta francuskiego to jeden z lepszych pomysłów na najszybszy deser z piekarnika. Przepis jest banalnie prosty, a faworki chrupiące, delikatne, świeże i super pyszne! Dzieci je uwielbiają.
Takie faworki zapewne nie raz uratują sytuację, gdy na szybko trzeba przygotować coś słodkiego. Są super na przyjęcia, w szczególności jako deser na Tłusty Czwartek oraz na Sylwestra. Cudowne są również tradycyjne faworki, w których ciasto wyrabiasz samodzielnie.
Czas przygotowania: 5 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Liczba porcji: 20 faworków
Kaloryczność kcal: 59 w 1 faworku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- opakowanie ciasta francuskiego - 300 g
- płaska łyżka cukru pudru
Faworki powstały z gotowego ciasta francuskiego, które można teraz kupić w każdym sklepie. Użyłam opakowania o wadze 300 gramów. Płat ciasta francuskiego miał wymiary: 25 x 40 cm.
Polecam kupować ciasta francuskie przechowywane w lodówce. Są zazwyczaj lepszej jakości niż te mrożone, które należy rozmrażać naturalnie, aż ciasto całkowicie zmięknie i zrobi się elastyczne.
Podczas zakupu sprawdź też skład, który podany jest na opakowaniu ciasta francuskiego. Najlepsze będzie takie, które w składzie ma prawdziwe masło. Bardzo ważna jest również świeżość ciasta. Im świeższe ciasto, z długą datą przydatności, tym lepiej. Bywa bowiem tak, że ciasto już przy końcu swojej przydatności do spożycia robi się lekko kwaśne. Takie ciasto nie wyrasta ładnie podczas pieczenia.
Faworki z ciasta francuskiego .. zaczynamy!
Faworki z ciasta francuskiego
Płat ciasta francuskiego wyjmij z opakowania i odłóż na kilka minut na blat kuchenny bez rozwijania. Ciasto francuskie wyjęte z lodówki potrzebuje bowiem kilka minut, by zmiękło. Elastyczne ciasto nie pęka podczas rozwijania z pergaminu. Zazwyczaj pergamin, w który zawinięte było ciasto nadaje się do pieczenia w piekarniku. Można wyłożyć nim blaszkę do pieczenia. Tutaj jednak kawałek papieru będzie za mały, by zmieścić na nim wszystkie faworki.
Ciasto francuskie rozwiń na czystym i suchym blacie. Przetnij je nożykiem na pół wzdłuż dłuższego boku. U mnie dłuższy bok miał 40 cm, krótszy zaś 25 cm. Następnie ciasto podzieliłam na paski o szerokości 4 cm każdy - wzdłuż krótszego boku. Otrzymałam więc 20 pasków o wymiarach 4 x 12,5 cm.
Każdy pasek natnij nożem na środku na długość około 4 cm. Złap za jeden koniec, przełóż go przez otwór na środku i wywiń na zewnątrz. W ten sposób przygotuj wszystkie faworki.
Faworki umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj między nimi niewielkie odstępy. Formę z faworkami umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzanie góra/dół) lub 180 stopni z termoobiegiem. Ciastka piecz około 10 minut, do zarumienienia.
Polecam obserwować faworki już po kilku minutach pieczenia. To jak szybko się upieką zależy od wielkości komory piekarnika oraz faktycznej temperatury wewnątrz pieca. Ważne jest, by nie przeoczyć momentu zarumienienia ciastek. Wyrośnięte i lekko rumiane są najlepsze. Takie faworki są idealnie kruche i nie wysuszone. Po upieczeniu faworki można od razu wyjąć z piekarnika.
Aby oprószyć cukrem pudrem wszystkie faworki wystarczy jedna płaska łyżka cukru. Cukier puder można też wymieszać z odrobiną cynamonu.
Smacznego.