Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Eskalopki

Eskalopki

Eskalopki to chyba najprostszy i najszybszy sposób to, by przygotować filety z kurczaka lub z indyka. Można je podawać na wiele pysznych sposobów. Gorąco polecam spróbować. 

- błyskawiczne do zrobienia
- tylko kilka podstawowych składników
- wiele propozycji na pyszne podanie kotlecików

Czas przygotowania: 20 minut
Czas smażenia łącznie: 20 minut
Liczba porcji: do 650 g eskalopek

Kaloryczność kcal: 170 w 100 g
Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 1 średnia pierś z kurczaka - 2 filety o wadze łącznej 750 g
  • przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i słodkiej papryki, pół płaskiej łyżeczki pieprzu
  • olej lub masło klarowane do smażenia

Eskalopki

Mięso wyjmij wcześniej z lodówki. 
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc bardzo ogólna i tylko orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz zapewne minimum 18 małych kotlecików. 

Zanim zaczniesz szykować swoje eskalopki, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. W treści przepisu znajdzie się też informacja o możliwości obtoczenia filecików w mące lub w bułce tartej. 

Eskalopki, 1

Eskalopki przepis

Tradycyjnie eskalopki szykuje się z delikatnego i nietłustego mięsa cielęcego. U mnie jednak będzie to filet z piersi z kurczaka, który można też śmiało zamienić na filet z indyka. Dwa średniej wielkości filety z kurczaka (cała pierś razem z polędwiczkami) pokrój na nieduże, lekko podłużne kawałki. Najlepiej jest kroić mięso w poprzek włókien. Podczas krojenia filetów usuń ewentualne żyłki, czy chrząstki. Eskalopki muszą być bardzo cienkie, a najlepiej nie grubsze niż 5-7 mm, dlatego też należy je bardzo delikatnie rozbić np. przy pomocy tłuczka do mięsa. Kotleciki mają być cieniutkie, ale mięso nie może się rozrywać.

Eskalopki, 2

Rozbite kotleciki oprósz lekko z obu stron mieszanką przypraw. Słodką paprykę można pominąć lub zastąpić odrobiną oregano. Eskalopki smaży się w takiej właśnie formie, czyli bez panierki. Jeśli jednak chcesz lekko zmodyfikować szykowanie kotlecików, to zalecam oprószyć je przed smażeniem odrobiną zwykłej mąki lub też drobną bułki tartej. Polecam też mieszankę mąki i bułki tartej. Pamiętaj, że nie będzie to wówczas przepis bezglutenowy.
Eskalopki, 3

Nagrzej średnią lub dużą patelnię z grubym dnem. Na patelnię wylej około 2-3 oleju rzepakowego lub też masła klarowanego (albo mieszankę oleju i masła). Ustaw trochę niższą niż średnia moc palnika i poczekaj chwilę, aż tłuszcz dobrze się nagrzeje. Na patelnię kładź po kilka eskalopek na raz zachowując między nimi niewielkie odstępy (w zależności od wielkości patelni). Nie upychaj ich jednak za dużo, by mogły się swobodnie podsmażać i rumienić, a nie gotować jedna obok drugiej. Przez umieszczenie na raz, na patelni zbyt dużej ilości eskalopek, gwałtownie spada temperatura tłuszczu i nie będą się one smażyły, a zaczną się dusić. Prowadzi to do strzelania i zaparowania zawartości patelni.

Eskalopki smaż króciutko, bo orientacyjnie maksymalnie po minutę na stronę. Przewracaj je na druga stronę, gdy zrobią się od spodu rumiane. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Jeśli po minucie są nadal dość blade, to zwiększ moc palnika. To jak długo będą się smażyły zależy od patelni, mocy palnika i grubości kotlecików. W ten sposób usmaż wszystkie eskalopki. Usmażone odkładaj na arkusz papieru do pieczenia (ewentualny nadmiar tłuszczu wsiąka w papier, a eskalopki nie "pocą" się od spodu). 



Eskalopki, 4

Eskalopki, 5

Eskalopki podawaj tak samo jak kotlety schabowe, czy też inne kotleciki do obiadu. Ponieważ jest to najprostsza forma smażonych filecików, to takie eskalopki sugeruję wykosztowywać też do innych dań. Zalecam kroić je na kawałki (np. w paseczki) i dodawać do sałatek. Sałatka gyros będzie idealna. Kawałki mięsa świetnie sprawdzą się też we wrapach, w burgerach, kebabach, czy na kanapkach. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (408 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Eskalopek

Eskalopka to jedno z prostszych i szybszych sposobów na przyrządzenie mięsa. Eskalopki (eskalopek, czy też eskalopka) to kawałek, a raczej plaster nietłustego i nieżylastego mięsa, który jeszcze dodatkowo rozpłaszcza się jak najcieniej, by otrzymać jak najcieńszy kotlecik. Najlepiej gdy grubość eskalopki nie przekracza 5-7 mm. Nazwa eskalopki pochodzi z Francji. Pierwsze adnotacje na temat eskalopki znajdziemy pod koniec XVII wieku i pierwotnie termin eskalopka oznaczał veau à l'escalope (łyskany orzech albo też małż) i był to wówczas kawałek mięsa cielęcego podawanego w postaci lekko rozbitego plastra smażonego w tłuszczu. Po Polsce eskalopka szykowana jest jednak głównie z mięsa drobiu, a najczęściej z kurczaka. Eskalopki drobiowe szykowane są głównie z filetów, czyli z piersi z kurczaka lub ewentualnie indyka. Tak więc eskalopki z kurczaka to zdecydowanie chude mięso bez skóry, kostek, czy żyłek. by powstał eskalop, filet kroi się w cienkie plastry, najlepiej w poprzek włókien, chociaż nie jest to zasadą. Następnie eskalopek drobiowy rozbija się dodatkowo tłuczkiem (motylkiem do rozbijania mięsa), rączką noża lub też nawet ugniata dłonią. Ważne jest to, by eskalopka drobiowa była cieniutka, jednak nie rozerwana. Jeśli lubisz tego typu kotlety, zapewne spodoba Ci się też sznycel, który można szykować z różnych rodzajów mięsa. Zapraszam też po przepis na pyszne Ratatouille. Bardzo smaczny i super pyszny jest też kurczak w cieście francuskim

Eskalopki

Im cieńsze mięso, tym mniej soczyste mięso. Jeśli jednak eskalopek będzie smażony w odpowiednio ustawionej temperaturze oraz nie za długo, to wyjdzie zarówno rumiany jak i wystarczająco soczysty. Mięso po rozbiciu oprószam lekko solą, pieprzem oraz słodką papryką, a następnie smażę na dość wysokiej mocy palnika, na rozgrzanym tłuszczu. Eskalopek smaży się błyskawicznie i zazwyczaj nie jest to dłuższe smażenia niż 1,5-2 minut na jedną stronę. Według niektórych eskalop drobiowy, czy też eskalop z innego mięsa, po rozbiciu i lekkim doprawieniu jeszcze obtacza się lekko w mące pszennej lub nawet w bułce tartej. Ja jednak zostaję przy wersji na eskalopki przepis bez dodatkowej panierki. Z ciekawostek, w Australii nazwa eskalopki oznacza czasem ziemniaki pokrojone w cienkie plasterki, które są kolejno panierowane i smażone. Do zrobienia eskalopek używa się jeszcze oczywiście oryginalnie mięsa cielęcego, ale i schabu, czy też nawet z mięsa ryb. Tak wiec na eskalopki przepisy są dość różne. Trzeba sobie znaleźć taki, jaki najbardziej nam pasuje i na jego podstawie szykować swoje ulubione eskalopki. Przy okazji gorąco polecam mój przepis na kotlety z kurczaka szykowane z mięsa siekanego. A moja wątróbka drobiowa z cebulką to danie, które jest tak samo proste, jak eskalopki i tak samo pyszne. Zapraszam.