Czosnek marynowany w occie

Czosnek marynowany w occie

Zapraszam po super prosty przepis na czosnek marynowany. Czosnek marynowany z octem i gorczycą, to jeden z lepszych sposobów na przechowywanie czosnku na zimę. 

Napisz z czym jadacie u Was czosnek marynowany.. u mnie sprawdza się na kanapki, prosto ze słoika. A u Ciebie?

Reklama

Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: słoiki 2 x 300 ml

Dieta: wegetariańska

Składniki:
  • 7 główek czosnku - 400 g
  • niecałe pół szklanki octu spirytusowego
  • 2 szklanki wody - 500 ml
  • po pół łyżeczki soli i cukru
  • łyżeczka gorczycy

Słoiki - wystarczą dwa słoiki o pojemności 300 ml każdy.

Jaki wybrać czosnek do marynowania? Czosnek polski czy chiński?
Ponieważ marynujemy czosnek w dużej ilości, to warto znaleźć jego dobre źródło. Polecam nasz polski czosnek. Ewentualnie czosnek z Hiszpanii. 

Polski czosnek charakteryzuje się wyraźnym, ostrym smakiem... chociaż nie zawsze. Odmiana polska "Harnaś" jest łagodna. Czosnek polski jest znacznie droższy, niż ten importowany z Chin i to jest zazwyczaj największa i najwyraźniejsza różnica między czosnkiem polskim a chińskim. Nieprawdą jest, że polski czosnek ma fioletowo szarą łupinkę a chiński białą. Są polskie odmiany z łupinką białą i chińskie odmiany z łupinką o fioletowym zabarwieniu. Istnieje wiele powielanych mitów, którymi żyje internet. 

Czosnek chiński jest znacznie tańszy niż krajowy. Dla mnie "problemem" jest to, że mamy swój, polski czosnek i powinnyśmy korzystać z naszych źródeł. Patrzymy jednak gównie na cenę i wybieramy ten znacznie tańszy produkt. Dlatego też coraz trudniej kupić polski czosnek. Sklepy go nie skupują, ponieważ Polacy wolą ten tańszy. Dodatkowo nie wiemy jak ten chiński czosnek był uprawiany. Czym nawożony?  Bardzo często pochodzi z nielegalnych źródeł, czyli jeszcze gorzej - może zawierać metale ciężkie. Czosnek chiński nie wykiełkuje - niekoniecznie. Specjalnie trzymałam kilka razy czosnek z chin i zdarzyło się, że wykiełkował.

Kiedy marynować czosnek?
Sezon na marynowany czosnek zaczyna się w sierpniu, kończy zaś w październiku. Można oczywiście marynować go później, jednak w tym przedziale jest on najlepszy i świeższy. Czosnek ze zdjęć marynowany był już pod koniec sezonu, czyli w ostaniach dniach października. W Polsce sadzi się czosnek wiosną i zimą, jednak sezon na przetwory zaczyna się jesienią i tak już zostało.. czosnek marynujemy od końca wakacji, do końca października. 

WYKONANIE
Główki czosnku podziel w zlewie na ząbki. Zalej go zimną wodą - będzie go łatwiej obierać. Ja zazwyczaj trzymam czosnek w zlewie i obieram go po jednym ząbku przy pomocy małego nożyka. Co jakiś czas przelewam czosnek wodą z kranu (łupinki nie kleją się przy obieraniu).

Do rondelka wlej dwie szklanki wody i ocet (może być też winny). Dodaj sól, cukier i gorczycę. Zagotuj marynatę. Zmniejsz moc palnika i po 3-4 minutach dodaj obrane, czyste ząbki czosnku. Gotuj całość 2 minuty. Po wrzuceniu czosnku do wrzącej zalewy będzie trzeba zwiększyć moc palnika, by całość ponownie się zagotowała. Dwie minuty wystarczą, by czosnek się sparzył i odpowietrzył. 

Wrzącą marynatę razem z czosnkiem przekładaj sprawnie do wyparzonych, suchych słoików. Od razu zakręcaj słoiki i gotowe ;-)

 

Czosnek marynowany w occie, 1

Smacznego :-)

Średnia 4.5 / 5 (53 głosów) Oceń!
Nie zapomnij zrobić zdjęcia gotowej potrawy i dodać go w komentarzu pod przepisem 📷

Dziękuję za wspólne gotowanie, Ania z AniaGotuje.pl 😊

Komentarze

2018-07-26 15:18
Czy można pominąć gorczyce?
Ania z AniaGotuje.pl
2018-07-26 15:28
Tak Gosiu, możesz nie dodawać gorczycy.
2018-07-30 17:29
Pani Aniu a jeśli mam słoiki 0.5 l jak zwiększyć proporcje ?
Ania z AniaGotuje.pl
2018-07-31 09:27
Prawie dwókrotnie Leno.
2018-07-31 16:57
Czy czosnek po obróbce cieplnej zmięknie czy będzie może nadal twardy.
Reklama
Ania z AniaGotuje.pl
2018-07-31 20:37
Czosnek jest miększy, ale nie tak miękki jak np. pieczony czy smażony. Zachowuje bardzo zwartą strukturę.
2018-07-31 21:38
Czy to normalne że marynatna stała się mętna już po zalaniu czosnku ?
Ania z AniaGotuje.pl
2018-08-01 11:55
Nigdy mi się to nie przytrafiło Kingo..
2018-08-01 10:27
Pani Aniu czy z octem jabłkowym zamiast spirytusowego można czosnek marynować?pozdr.
Ania z AniaGotuje.pl
2018-08-01 11:58
Tak, jak najbardziej można też marynować czosnek w occie jabłkowym.