Ogórki kanapkowe
Zapraszam po super pyszne i bardzo proste w przygotowaniu ogórki kanapkowe do słoików na zimę. Błyskawicznie się je robi a jeszcze szybciej zjada. Warto spróbować!
- sprawdzony przepis
- świetne ogórki na kanapki
- można je jeść już po dwóch dniach
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: 6 słoików po 500 ml
W 100 g:
Wartość energetyczna
45 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1,5 kg małych ogórków gruntowych
- 2 szklanki wody - 500 ml
- 1 i 1/3 szklanki octu spirytusowego 10 %
- 1 i 1/3 szklanki cukru - do 350 g
- 10 ziaren ziela angielskiego
- łyżka ziaren czarnego pieprzu
- łyżka ziaren gorczycy
- płaska łyżka soli
- płaska łyżka kurkumy lub curry
Ogórki kanapkowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na 1,5 kilograma średnich lub małych ogórków gruntowych użyłam 6 słoików o pojemności 500 ml każdy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Gorąco polecam przeczytać najpierw cały przepis, by poznać jego zarys i kolejność kroków. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać przyprawę curry zamiast kurkumy. Zachęcam do przeczytania całości a dopiero potem do zabrania się do pracy :)
Ogórki kanapkowe przepis
W sześciu słoikach o pojemności 500 ml każdy bez problemu zmieścisz 1,5 kilograma i tych małych i trochę większych ogórków gruntowych. Zwróć uwagę na to, jakiej wysokości są Twoje ogórki. Przy tych już większych ogórkach polecam skorzystać z wyższych słoików, by z łatwością układać plasterki w słoiku w pozycji pionowej. Moje musiałam już lekko układać bokiem.
Oczywiście, jeśli planujesz zamknąć w słoikach więcej ogórków, to możesz podwoić, czy potroić ilość wszystkich składników. Ogórki powinny być świeżutkie. Najlepsze są ogórki zbierane tego samego dnia. Oba końce mają być twarde a ogórki jędrne i bez przebarwień, ani uszkodzeń. Unikaj przerośniętych ogórków, które są duże. Te szersze ogórki mają już duże pestki i zwyczajnie nie będą tak chrupiące i atrakcyjne jak te młode.
Ogórki umyj zatem bardzo dokładnie pod zimną, bieżącą wodą a następnie odetnij im oba, ale tylko odrobinkę.
Ogórków nie obieraj. Każdego ogórka pokrój wzdłuż w dość cienkie plasterki jak na zdjęciu poniżej.
Przygotuj sześć słoików o pojemności 500 ml każdy lub też słoiki o innej pojemności (ich wielkość dostosuj do wielkości ogórków). Łącznie mają mieć około 3000 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Plasterki ogórków układaj ciasno w słoikach.
Przygotuj sobie zalewę. Do garnka wlej 2 szklanki wody, czyli 500 ml wody. Wsyp około 1 i 1/3 szklanki cukru, co odpowiada do 350 gramom cukru. Wsyp jedną, płaską łyżkę soli kamiennej do przetworów i tyle samo przyprawy curry w proszku lub kurkumy. Wsypa także: 10 ziaren ziela angielskiego oraz po łyżce (nie czubatej) ziaren czarnego pieprzu i ziaren gorczycy. Zagotuj wodę z dodatkami. Mieszaj ją do momentu, gdy cały cukier się rozpuści. Kolejno wlej 1 i 1/3 szklanki octu spirytusowego 10 % i ponownie doprowadź zalewę do wrzenia a następnie zmniejsz moc palnika i przykryj przykrywką na pięć minut.
Zamieszaj zalewę i przecedź ją przez sitko do drugiego naczynia a przyprawy wyrzuć. Ma Ci zostać sama zalewa, którą od razu przelewaj do słoików. Zalewy wlewaj tyle, by całkowicie przykryć ogórki, ale i zostawić 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Dopiero tak przygotowane słoiki można mocno zakręcić.
Porada 1: Do szykowania zalewy użyj starego garnka, ponieważ np. kolorowe, emaliowane garnki zabarwią się od przypraw i potem ciężko je domyć. Gdyby zabrakło Ci zalewy, możesz śmiało uzupełnić jej brak przegotowaną wodą.
Porada 2: Do słoików można też wlać przestudzoną zalewę. Zalewa nie musi być gorąca. Należy jednak pamiętać o tym przy pasteryzacji i słoiki zalane chłodną zalewą umieścić w garnku z jeszcze zimną wodą, a następnie liczyć czas pasteryzacji od zagotowania wody w garnku.
Na zdjęciu poniżej słoiczki przed pasteryzacją.
Tak więc, aby można było odstawić ogórki kanapkowe do piwniczki, należy je jeszcze poddać krótkiej pasteryzacji. Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 10 minut. Jeśli użyta była gorąca zalewa, to słoiki umieść w garnku z już gorącą wodą.
Zaraz po pasteryzacji słoiki połóż na blacie jeden obok drugiego i przykryj ręcznikiem. Niech studzą się powoli nawet dwie godziny. Po tym czasie możesz wynieść słoiki z ogórkami kanapkowymi do chłodnego i zacienionego pomieszczenia bez wilgoci.
Porada: Słoiki z ogórkami można też pasteryzować w piekarniku. Jeśli ogórki zalewane były gorącą zalewą, to dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 15 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Jeśli ogórki kanapkowe zalewane były przestudzoną zalewą, to umieść je w zimnym piekarniku i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika.
Uwielbiam ogórki kanapkowe, więc pierwszy słoik otwieram już na drugi dzień po pasteryzacji. Źródło przepisu: Margarytka
Smacznego.