Ciasto czekoladowe z dynią
Ciasto czekoladowe z dynią to niesamowicie pyszny, super puszysty i bardzo wilgotny wypiek. To lekko korzenne i mocno czekoladowe ciasto polecam piec od jesieni do zimy.
- dynię można zamienić na jabłka lub gruszki
- ciasto, które długo zachowuje świeżość i super smak
- dokładny opis wykonania oraz zdjęcia wykonania - krok po kroku
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia ciasta: 1 godzina
Liczba porcji: tortownica 24 cm - około 1460 g
Kaloryczność kcal: 285 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska
Składniki na czekoladowe ciasto z dynią
- 800 g dyni prowansalskiej lub piżmowej - 500 g po obraniu
- 2 szklanki mąki pszennej np. tortowej lub uniwersalnej - 320 g
- 150 g cukru trzcinowego lub zwykłego drobnego - ponad pół szklanki
- 1 szklanka oleju roślinnego - 250 ml
- 4 duże jajka lub 5 małych - około 280 g po rozbiciu
- 20 g kakao - około 3 płaskie łyżki
- 1 saszetka cukru wanilinowego - 16 g
- po płaskiej łyżeczce cynamonu, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
Składniki na czekoladową polewę
- 80 g czekolady gorzkiej 70 %
- 80 ml śmietanki kremówki 30 %
Ciasto czekoladowe z dynią
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Forma na ciasto: u mnie tortownica 24 cm, ale może być też forma 26 cm i ciasto będzie nieco niższe.
Opcja pieczenia góra/dół; trochę niższa niż środkowa półka w piekarniku; temperatura: 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Podczas liczenia kaloryczności ciasta , nie uwzględniłam polewy czekoladowej. Przed szykowaniem ciasta czekoladowego z dynią zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania. Polecam np. w pierwszej kolejności przygotować sobie kawałki dyni.
Ciasto czekoladowe z dynią przepis
W jednej misce umieścić wszystkie składniki sypkie i dokładnie wymieszaj je np. przy pomocy rózgi kuchennej. Masz wówczas pewność, że kakao i proszek do pieczenia oraz soda będą idealnie rozłożone. Składniki sypkie to: 2 szklanki mąki pszennej np. tortowej lub uniwersalnej, czyli około 320 gramów; 20 gramów kakao, czyli około 3 płaskie łyżki; po płaskiej łyżeczce cynamonu, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia; 1 saszetka cukru wanilinowego, czyli 16 gramów.
Porada: Cukier wanilinowy możesz zamienić na domowy cukier waniliowy, trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki esencji lub pasty waniliowej. Nasiona oraz pastę, czy esencję dodajesz jednak potem, czyli do ubitego puchu jajecznego (nie do składników sypkich).
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw około 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Do dużej miski wbij cztery duże jajka (u mnie łącznie 280 gramów po rozbiciu) i wsyp 150 gramów cukru trzcinowego lub zwykłego, albo drobnego. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Kolejno wlej też 250 ml oleju roślinnego do smażenia i miksuj całość chwilę nie dłużej niż do 5 sekund.
Do miski z puchem jajecznym i olejem dodaj pokrojoną w małą kostkę (1,5 x 1,5 cm) dynię - sam miąższ o łącznej wadze 500 gramów. Polecam użyć dyni prowansalskiej, zwanej też dynią Muscat de Provence, czy tez francuską lub też dynię piżmową. Mają one bardzo smaczny i delikatny miąższ przypominający w smaku melona. Wsyp też składniki sypkie. Całość wymieszaj już tylko bardzo dokładnie szpatułką.
Porada 1: Olej można zastąpić roztopioną i przestudzoną kostką masła o wadze 200 gramów + 50 ml mleka.
Porada 2: Dynię można zastąpić innymi owocami o wadze 400-500 gramów. Polecam pokrojone w mniejsze kawałki: gruszki lub jabłka.
Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Można też użyć nieco większej formy. Ciasto wyjdzie wówczas niższe i zapewne szybciej się upiecze. Dno oraz boki formy wyłóż papierem do pieczenia (ranty wysmaruj od środka odrobiną masła, czy margaryny, by wysokie paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Gotowe do pieczenia ciasto przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 60 minut. Po około 50 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć ciasto czekoladowe z dynią z pieca.
Nie jest to konieczne, ale polecam polać je po przestudzeniu gęstą polewą z czekolady i śmietanki. Aby ją zrobić, wystarczy, że w małym rondelku zagotujesz około 80 ml śmietanki kremówki 30%. Po zagotowaniu zdejmij ją z palnika i dodaj 80 gramów drobno posiekanej czekolady gorzkiej 70 % (może być też czekolada deserowa). Całość mieszaj szpatułką, aż czekolada całkowicie rozpuści się w gorącej śmietance i połączy się z nią w błyszczący, gęsty krem. Polewę wyłóż na ciasto. Po przestudzeniu polewa jeszcze zgęstnieje. Możesz ją wówczas oprószyć np. cynamonem.
To ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w chłodnej szafce do dwóch dni. Jeśli nie zostanie do tego czasu zjedzone, to przenieś je do lodówki i trzymaj pod kloszem przez 3-4 dni.
Smacznego.