Boczek pieczony
Boczek pieczony to bardzo prosty sposób na pyszne mięso, które możesz upiec nie tylko na każde Święta, ale i na obiad lub jako wędlina na kanapki. Przepis jest bardzo stary i sprawdzony. Zapraszam do pieczenia!
- tylko kilka składników
- dokładny opis wykonania
- najlepszy przepis na boczek pieczony
Czas przygotowania: 5 minut
Czas marynowania boczku: 12 godzin
Czas pieczenia boczku: 1 godzina 15 minut
Liczba porcji: 1100 gramów boczku
W 100 g:
Wartość energetyczna
300 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 1300-1500 g surowego boczku bez skóry
- 3 ząbki czosnku
- 5 łyżek wody lub bulionu
- przyprawy: łyżeczka soli, łyżka majeranku, 2 listki laurowe, pół łyżeczki pieprzu
- ewentualne dodatki: łyżeczka słodkiej papryki, łyżka płynnego miodu
Boczek
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały ze składników podanych w przepisie. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja.
Czas pieczenia boczku: 75 minut
Temperatura pieczenia: 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół
Boczek pieczony to jedno z prostszych mięs z piekarnika. Można go upiec nawet na kilka dni przed podaniem, a do tego długo zachowuje świeżość i można go podać na wiele sposobów. Zapraszam do pieczenia.
Boczek pieczony
Surowy boczek wieprzowy bez skóry oraz żeber powinien ważyć 1300 - 1500 gramów. Kawałek mięsa może mieć chrząstki. Boczek osusz ręcznikiem papierowym. Przygotuj sobie zestaw ziół do natarcia mięsa. Potrzebujesz: łyżeczkę soli, łyżkę majeranku, 2 listki laurowe i pół łyżeczki pieprzu. Trzy ząbki czosnku obierz i przepuść przez praskę.
Listki laurowe pokrusz na mniejsze kawałki. Wymieszaj przyprawy z czosnkiem. Natrzyj nimi dokładnie całe mięso z obu stron. Boczek zawiń szczelnie w folię przezroczystą spożywczą i odłóż do lodówki na minimum 12 h (najlepiej na całą noc).
Po tym czasie odwiń boczek i zostaw na blacie kuchennym, by mięso nabrało temperatury pomieszczenia. Ja dołożyłam jeszcze gałązkę rozmarynu.
Boczek wraz z całą marynatą umieść w naczyniu żaroodpornym tłustszą stroną do góry. Przed pieczeniem można posmarować go jeszcze łyżką płynnego miodu i posypać łyżeczką słodkiej papryki. Nie jest to jednak konieczne.
Do naczynia z boczkiem wlej jeszcze około pięciu łyżek zwykłej wody lub bulionu.
Formę przykryj szczelnie i umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Opcja pieczenia góra/dół i środkowa półka w komorze piekarnika. Po godzinie pieczenia można zdjąć przykrywkę/folię i przez ostatnie 15 minut podpiec boczek o góry.
Upieczony boczek można od razu wyjąć z piekarnika. Po lekkim przestudzeniu wyjmij mięso z formy i odłóż do całkowitego przestudzenia (chyba, że podajesz boczek na gorąco). Boczek pieczony po całkowitym przestudzeniu przechowuj w zamkniętym naczyniu lub folii w lodówce. Najlepiej jest kroić boczek, gdy jest zimny.
Jakie mięsa najczęściej pieczecie i czy tylko na Święta?
Smacznego!