Sałatka szwajcarska
Sałatka szwajcarska, to sałatka którą warto poznać. Mało jest tak szybkich i prostych przepisów, które zrobisz krócej niż w 30 minut. A do tego jest to danie pyszne, uniwersalne i bardzo lubiane przez gości.
- ciekawa wariacja smakowa sałatki
- tylko popularne i łatwo dostępne składniki
- idealna sałatka na wszelkie przyjęcia i imprezy
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: 520 g sałatki
Kaloryczność kcal: 190 w 100 g sałatki
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 200 g szynki np. miodowa, konserwowa
- 150 g sera żółtego np. Ementaler
- 150 g ogórków konserwowych - 4 średnie sztuki
- garść natki pietruszki lub szczypiorku
- 1 łyżka majonezu
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- łyżeczka musztardy
- przyprawy: po sporej szczypcie soli i pieprzu
Sałatka szwajcarska
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 520 gramów sałatki. Będą to cztery mniejsze porcje sałatki szwajcarskiej.
Fantastyczne w tej sałatce jest to, że zazwyczaj mamy w domu wszystkie składniki, by ją zrobić. Nie ma potrzeby szykować się na wielkie zakupy, by skomponować wszystko, co jest potrzebne, by zrobić sałatkę szwajcarską. A do tego postaram się podać kilka znamienników oraz ciekawych dodatków, jakie można zastosować do tej sałatki.
Sałatka szwajcarska przepis
200 gramów dobrej jakości szynki w kawałku pokrój na małe cegiełki, w kostkę lub też w paski. Możesz użyć szynki konserwowej, kiełbasy szynkowej lub tez innej ulubionej szynki (nawet drobiowej).
Żółty ser w kostce o wadze 150 gramów zetrzyj na tarce, na grubych oczkach lub też pokój podobnie jak szynkę. Jeśli używasz sera w plastrach, to pokrój go w paski a potem na mniejsze kawałki. Oryginalnie można sięgnąć po szwajcarski ser Ementaler. Prawdziwy Ementaler jest serem dojrzewającym, podpuszczkowym. To ser robiony z mleka krowiego. Charakteryzuje się mocno widocznymi dziurami. W smaku zaś jest delikatnie słodki z wyczuwalną orzechową nutą. Możesz jednak użyć innego, ulubionego sera żółtego.
Trzeci najważniejszy składnik to ogórki konserwowe. Ja sięgam po swoje, domowe ogórki konserwowe. Ogórki wystarczy pokroić w drobną kostkę.
W osobnej miseczce umieść łyżkę majonezu. Polecam mój przepis na majonez domowy. Dodaj też dwie łyżki aksamitnego jogurtu naturalnego oraz łyżeczkę ulubionej musztardy. Jeszcze garść siekanej natki pietruszki oraz spora szczypta soli i świeżo mielonego pieprzu.
Porada: Zamiast sosu jogurtowo majonezowego możesz też zrobić sos winegret. Wówczas oprócz ziół, musztardy, pieprzu i soli w miseczce umieść też po dwie łyżki octu jabłkowego i oleju słonecznikowego oraz daj trochę więcej musztardy np. ostrej musztardy Dijon.
Wszystkie składniki sałatki wymieszaj. Sprawdź smak sałatki szwajcarskiej i zdecyduj, czy dodać więcej soli lub też pieprzu. Bardzo dobrym sposobem na zaostrzenie smaku sałatki jest dodatek siekanej cebulki lub większej ilości musztardy.
Sałatka szwajcarska smakuje najlepiej po schłodzeniu w lodówce. Jest świetna jako jedna z sałatek na grilla, na Sylwestra, różne przyjęcia i rodzinne spotkania.
Inspiracja do przepisu pochodzi ze strony opowiastka.com
Smacznego.