Makaron z pesto
Zapraszam po pyszny makaron z pesto, który idealnie sprawdzi się na szybki obiad. To mój ulubiony przepis na makaron z zielonym pesto bazyliowym. Świeżo, pysznie i we włoskich stylu a do tego błyskawiczne.
- prosty i sprawdzony przepis
- wiele porad oraz zdjęcia krok po kroku
- ciekawy pomysł na danie na romantyczną kolację
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania makaronu: 10 minut
Liczba porcji: 660 gramów dania
Kaloryczność kcal: 290 w 100 g dania
Dieta: wegetariańska
Składniki na pesto
- pęczek bazylii - 60 gramów listków
- garść orzeszków piniowych - 50 g
- kawałek sera parmezan - 50 g
- niecałe 1/3 szklanki oliwy extra virgin (z pierwszego tłoczenia) - około 75 ml
- 2 małe ząbki czosnku - do 8 g - można pominąć
- przyprawy: niecałe pół łyżeczki soli, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu
Pozostałe składniki
- 200 g makaronu spaghetti - waga suchego makaronu
- dodatki: oliwa, parmezan, świeże listki bazylii, pomidorki..
Makaron z pesto
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam dodatków w postaci pomidorków, czy oliwy.
Przed szykowaniem makaronu z pesto zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz użyć np. innego makaronu lub też dodać na końcu trochę sera mozzarella.
Makaron z pesto bazyliowym
W pierwszej kolejności przygotuj sobie domowe pesto z bazylii. Wszystkie składniki na pesto należy zmiksować na pastę/sos lub utrzeć w moździerzu. Ser powinien być wcześniej starty, orzeszki piniowe podprażone na suchej patelni, zaś listki bazylii umyte i osuszone.
Zobacz koniecznie jak krok po kroku przygotować pesto z bazylii. Z podanej ilości składników wyjdzie około 200 gramów pesto.
Dobrej jakości makaron typu spaghetti ugotuj al-dente według instrukcji na opakowaniu. Do garnka wlej wodę i zagotuj. Na ugotowanie 200 gramów suchego makaronu potrzebujesz dwa litry wody. Wodę posól dopiero, gdy zacznie się gotować. Do wrzątku wsyp łyżeczkę soli. W garnku umieść makaron i gotuj..
Gdy makaron zmięknie na tyle, by całkowicie zanurzyć się w wodzie, możesz go zamieszać. Ugotowany powinien być sprężysty, ale nie łamać się po nawinięciu na palec. Makaron spaghetti gotuję zazwyczaj o minutę dłużej, niż zaleca producent na opakowaniu.
Ugotowany makaron przełóż na durszlak i od razu ponownie do garnka lub też dużej, szklanej miski, by nie odcedzać za mocno wody z makaronu. Niech pozostanie mokry. Mój makaron ważył po ugotowaniu około 460 gramów.
Porada: Możesz też śmiało użyć innego typu makaronu np. świderki, Pappardelle, Tagliatelle lub też grubszych rurek i muszelek.
Do ugotowanego makaronu dodaj całe pesto i wymieszaj dokładnie makaron.
Makaron z pesto podawaj od razu po przygotowaniu. Każdą porcję warto polać odrobiną oliwy, posypać tartym serem oraz posypać odrobiną orzechów piniowych lub pokruszonych orzechów nerkowca.
Sama dość często polewam swoją porcję świeżo wyciskanym sokiem z cytryny. Dodaję jeszcze kawałki małych pomidorków, by przełamać kolorystykę na talerzu i dodać daniu odrobiny słodyczy i soczystości.
Zamiast tartego parmezanu do dekoracji, bardzo dobrze sprawdzą się też małe kawałeczki mozzarelli z wody oraz czarne oliwki. Warto poeksperymentować z gotowym już daniem, by za każdym razem smakowało trochę inaczej.
Sprawdź też najlepsze spaghetti Bolognese oraz pyszny makaron z serem typu parmezan.
Smacznego!