Dżem z wiśni
Dżem z wiśni to jeden z moich ulubionych dżemów o kwaśnej nucie. Przepis jest niezwykłe prosty, a sam dżem przepyszny i szybkie do zrobienia. Używam go do wielu dań i deserów.
- tylko kilka składników
- bez poddawania pasteryzacji
- bardzo uniwersalne zastosowanie
Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 6 słoików po 180 ml
Kaloryczność kcal: 110 w 100 ml dżemu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na tradycyjny dżem z wiśni
- 1 kg wiśni - waga przed drylowaniem
- 300 g dowolnego cukru
Składniki na szybki dżem z wiśni
- 1 kg wiśni - waga przed drylowaniem
- 250 g dowolnego cukru - niecała szklanka cukru drobnego
- 1 saszetka cukru żelującego 3:1 - 40 g
Dżem z wiśni
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte słoiki: 6 słoików o pojemności 180 ml każdy.
Z podanej ilości składników otrzymałam około 1100 ml dżemu z wiśni. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Kalorie liczone były do przepisu na dżem z żelfixem. Dżem wiśniowy gotowy jest do użycia od razu po zrobieniu i zamknięciu go w słoikach. Przed szykowaniem dżemu polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz słoiki i zdecydować co i kiedy robić.
Przepis na szybki dżem z wiśni
Zacznij od wybrania dojrzałych oraz nieuszkodzonych i nie zepsutych wiśni. Mój przepis bazuje na wiśniach o łącznej wadze 1 kg. Możesz śmiało podwoić, czy nawet potroić ilość owoców. Pamiętaj jednak o tym, że potrzebujesz wówczas przygotować więcej słoików oraz cukru i ewentualnie innych dodatków.
Wiśnie umyj pod zimną i bieżącą wodą. Polecam nawet umieścić je w dużej misce z zimną wodą i odrobiną sody oczyszczonej (mała łyżeczka). Po umyciu owoców w lekkim roztworze przepłucz je raz jeszcze zimną wodą.
Usuń wszystkie pestki z wiśni. Przy większych ilościach przyda się drylownica do wiśni. Po usunięciu pestek otrzymałam 900 gramów wiśni. Tak przygotowane owoce umieść w w garnku, w którym będą się one gotować. Wybierz większy garnek z grubym dnem. Od razu wsyp też około 250 gramów cukru (zwykłego, lub trzcinowego). Całość zamieszaj przy pomocy długiej, drewnianej łyżki, by cukier dotarł miedzy wiśnie.
Ustaw średnią moc palnika i poczekaj, aż całość zacznie się gotować. Następnie zmniejsz moc, by dżem tylko lekko mrugał i mieszaj owoce. Po około 10 minutach wiśnie puszczą sok, mocno zmiękną, a cały cukier się rozpuści. Można wówczas wsypać do garnka saszetkę żelfixu 3:1 o wadze 40 gramów (lub podobny produkt na około kilogram owoców). W tym momencie możesz też dodać łyżeczkę naturalnej pektyny, ale nie jest ona konieczna. Całość mieszaj przez 2-3 minuty, a następnie wyłącz dżem.
Porada: Jeśli chcesz by Twój dżem miał gładką konsystencję, to przed dodaniem cukru i żelfixu, możesz go zmiksować na gładko np. przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa.
Przygotowałam wcześniej sześć czystych słoików o pojemności około 180 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 1100 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Jeszcze wrzący dżem wiśniowy przelewaj do przygotowanych słoiczków (zostaw około 1 cm wolnej przestrzeni) i od razu mocno zakręcaj każdy słoik. Słoiki odwracaj do góry dnem (nie jest to jednak konieczne). W takiej pozycji zostaw je na 10 minut. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem by wolniej się studziły. Po 10 minutach odstaw je do "normalnej" pozycji, ale cały czas trzymaj pod ręcznikiem, aż do całkowitego przestudzenia. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest zatem potrzebna.
Porada: Jeśli słoiki nie zassały się od razu, to tylko mocniej je dokręć i odłóż na bok. W ciągu kilku godzin wszystkie powinny się ładnie zassać.
Przepis na tradycyjny dżem z wiśni
Tak samo jak wcześniej, umyj i wydryluj kilogram wiśni. Otrzymasz około 900 gramów miąższu z owoców. Wiśnie bez pestek umieść w szerszym garnku z grubym dnem. Od razu wsyp też około 300 gramów cukru. Całość zamieszaj przy pomocy długiej, drewnianej łyżki. Ustaw niską moc palnika i cierpliwie czekaj, aż owoce puszczą sok, a cukier zacznie się rozpuszczać.
Jeśli zbiera się piana, to jeszcze zmniejsz moc palnika. Piana z czasem znika. Można ją też "wygładzić" łyżką. Dżem z wiśni gotuj tak na najniższej mocy przez około godzinę. Cały czas bądź gdzieś w pobliżu, by zamieszać w garnku. Po tym czasie wyłącz dżem. Garnek zestaw z płyty i odstaw do przestudzenia, a następnie przykryj przykrywką. Zostaw go tak do wieczora lub do dnia następnego. Rano znów zacznij gotować dżem. Tak samo na niskiej mocy palnika. Pamiętaj o częstym mieszaniu dżemu. Dżem gotuj tak minimum godzinę lub dłużej, jeśli chcesz, by był gęstszy. Możesz też po godzinie gotowania dodać do garnka około 5-10 gramów naturalnej pektyny w proszku. Wystarczy wówczas wymieszać dżem i po 2-3 minutach wyłączyć palnik. Dzięki dodatkowej pektynie dżem będzie po przestudzeniu znacznie gęstszy.
Z gotowym dżemem postępuj tak samo, jak w przypadku wersji z żelfixem. Prawdopodobnie wyjdzie go mniej, ponieważ sporo wody odparuje w trakcie dłuższego gotowania.
Smacznego.