Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ciasto kruche z borówkami

Ciasto kruche z borówkami

Ciasto kruche z borówkami amerykańskimi lub z jagodami leśnymi, to deser ponadczasowy. Przepis jest tak prosty, że musisz go wypróbować. Ten smak, zapach i wygląd jest wręcz hipnotyzujący. 

Czas przygotowania: 15 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia: 50 minut
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 1250 g ciasta

Kaloryczność kcal: 310 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 400 g mąki pszennej - 300 g tortowej i 100 g krupczatki
  • 200 g zimnego masła - 1 klasyczna kostka
  • 3 żółtka większych jajek - około 65 g
  • 80 g cukru pudru - 4 czubate łyżki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 600 g borówek amerykańskich
  • 30 g proszku kisielowego np. smak cytrynowy

Ciasto kruche z borówkami
Ciasto kruche z borówkami, 1

Krok 1: Zagnieć ciasto

W pierwszej kolejności zagnieć ciasto kruche. W dużej misce umieść 400 gramów mąki pszennej, czyli około 2,5 szklanki. Polecam połączyć mąkę pszenną tortową (300 gramów) z mąką krupczatką (100 gramów). Do miski dodaj też trzy żółtka dużych jajek (jajka mogą być wyjęte prosto z lodówki) o łącznej wadze około 65 gramów. Dołóż również 200 gramów masła, czyli całą kostkę, którą polecam pokroić nożem na mniejsze kawałki (masło może być prosto z lodówki), 80 gramów cukru pudru, czyli 4 czubate łyżki oraz jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Na koniec możesz dodać też symboliczną szczyptę soli.

Zagnieć ciasto

Krok 2: Schłodź ciasto

Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Postaraj się to zrobić szybko. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, czystym blacie lub stolnicy. 

Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę polecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %. Z ciasta uformuj kulę. Zawiń je w folię i umieść w lodówce na godzinę.

Schłodź ciasto

Krok 3: Część ciasta do formy

Po godzinie leżakowania ciasta w lodówce możesz je wyjąć. Zdejmij folię, a ciasto podziel na dwie części. Jedna może być trochę większa od drugiej. Tę mniejszą zawiń ponownie w folię i umieść na chwilę w lodówce lub nawet w zamrażalniku. Jeśli nie odłożysz ciasta do lodówki, to być może ciężko będzie Ci je potem zetrzeć. Pozostaje wówczas opcja rwania ciasta kawałek po kawałku i wykładanie go po całej powierzchni ciasta).

Formę o wymiarach około  24 x 24 cm wyłóż papierem do pieczenia (dno oraz boki formy). Większą część ciasta zetrzyj na tarce, na dużych oczkach i rozłóż równo na dnie formy, a następnie lekko uklep. Formę możesz odłożyć do lodówki - chyba, że masz już przygotowane owoce. 

Część ciasta do formy

Krok 4: Przygotuj borówki

600 gramów świeżych borówek umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Do miski z owocami wsyp 30 gramów dowolnego kisielu (proszek z saszetki) z cukrem. Delikatnie wymieszaj owoce z kisielem. Najlepiej sprawdza mi się kisiel typu "Słodka chwila" o wadze 30 gramów - czyli cała saszetka. Owoce będą wtedy słodsze, wyraźniejsze w smaku, a ich sok zagęszczony. 

Porada: Cześć borówek (lub wszystkie) można zamienić na 500 gramów jagód leśnych. 

Przygotuj borówki

Krok 5: Wyłóż borówki i resztę ciasta

Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub około 165 stopni z funkcją termoobiegu. 

Na startym cieście rozłóż równo borówki z proszkiem kisielowym. Jeśli trochę proszku zostanie w misce, to posyp nim wyłożone owoce. Mniejszą część ciasta wyjmij z lodówki lub z zamrażalnika i od razu zetrzyj bezpośrednio na warstwę borówek. Ciasto ścieraj na tarce, na grubych oczkach, ale tej warstwy już nie uklepuj. 

Wyłóż borówki i resztę ciasta

Krok 6: Upiecz ciasto i podawaj

Formę z ciastem umieść na kratce, w nagrzanym piekarniku. Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około 50 minut (lub o 10 minut dłużej, jeśli góra ciasta jest jeszcze dość blada). Nie ustawiaj wyższej temperatury, ponieważ ciasto kruche z borówkami potrzebuje się piec dłużej, ale w niższej temperaturze. Po upieczeniu możesz od razu wyjąć je z piekarnika. Po całkowitym przestudzeniu warto oprószyć je cukrem pudrem. 

Upiecz ciasto i podawaj

Ciasto kruche z borówkami, 8

Ciasto kruche z borówkami, 9

Do jednej doby ciasto kruche z borówkami można trzymać w chłodnej szafce kuchennej. Jeśli jednak ma być przechowywane dłużej, to zalecam umieścić je w lodówce pod przykryciem. Świeżość zachowa przynajmniej przez 3-4 dni. Najlepsze jest jednak w ciągu pierwszej doby od upieczenia. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (35 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ciasto kruche z borówkami

Musze przyznać, że uwielbiam wszelkie ciasta kruche z owocami. W końcu przyszłą pora na przepis na to wspaniałe ciasto kruche z borówkami amerykańskimi. Ciasto kruche z borówkami i kruszonką to idealna propozycja dla każdego łasucha. Jest to wypiek, który zaskakuje swoją prostotą, a jednocześnie smakiem. Ciasto kruche z borowkami to deser, który oczaruje każdego, kto go spróbuje. Wyobraź sobie kruche, maślane ciasto, które rozpływa się w ustach, a na nim soczyste borówki pełne naturalnej słodyczy. Wszystko to zwieńczone kruszonką, która dodaje cudownej chrupkości - brzmi kusząco, prawda? Właśnie takie jest kruche ciasto z borówkami i kruszonką. Ciasto kruche z borowkami i kruszonka jest nieodparcie smaczne i niezwykle łatwe do przygotowania. Nie musisz być mistrzem w kuchni, aby upiec ten przysmak. A by zrobić przepis na ciasto kruche z borówkami wystarczy kilka podstawowych składników i odrobina chęci. Spód kruchy jest tym samym ciastem, co kruszonka, zatem łatwiej już być nie może. To ciasto jest prawdziwie wszechstronne i pasuje na każdą okazję. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do popołudniowej kawy, słodka przekąska na rodzinny piknik, a nawet jako elegancki deser na bardziej uroczyste spotkania. Możesz je również upiec z wyprzedzeniem i przechowywać, bo jest równie pyszne nawet następnego dnia. W sezonie ciasto kruche z borówkami może być pieczone z jagodami leśnymi lub mieszane: połowa jagód, a połowa borówek. Samodzielne pieczenie ciasta kruchego z borówkami i kruszonką to nie tylko satysfakcja z domowej roboty wypieku, ale także sposób na wprowadzenie do swojej kuchni odrobiny kreatywności i zabawy. Upiecz je raz, a gwarantuję, że stanie się stałym gościem w Twoim repertuarze kulinarnym, zdobywając serca domowników i gości. Gdy będzie gorąco możesz je śmiało podać w towarzystwie gałki ulubionych lodów waniliowych lub śmietanowych z owocami leśnymi. Nie czekaj dłużej! Wstań, załóż fartuch i poczuj magię tworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego w swojej własnej kuchni. W sezonie letnim i nie tylko bardzo gorąco polecam świetny przepis na Clafoutis z wiśniami, który jest tak prosty, że trzeba go upiec. Na jesieni i nie tylko super będzie pyszna szarlotka z lodami, do podania na ciepło.