Chlebek naan
Super pyszny i bardzo uniwersalny przepis na chlebek naan. To wyjątkowo prosty sposób na szybki, domowy chlebek. Możesz go piec w piekarniku lub też uprażyć na patelni. A do tego to tylko kilka składników!
- chleb naan na jogurcie i drożdżach
- świetny do curry oraz wszelkich past
- fantastyczny zamiennik do chleba
Czas przygotowania: 10 minut
Czas wyrastania ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia chlebków: 8 minut
Liczba porcji: 8 chlebków naan
Kaloryczność kcal: 160 w 1 chlebku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 2 niepełne szklanki mąki pszennej - 310 g
- 4 łyżki gęstego jogurtu np. greckiego - 80 g
- pół szklanki wody - 125 ml
- łyżeczka suchych drożdży - 5 g
- łyżka delikatnej oliwy
- pół łyżeczki cukru
- płaska łyżeczka soli
Chleb naan
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jogurt wyjmij wcześniej z lodówki.
Do zrobienia placków naan potrzebujesz: duża patelnia z grubym dnem, piekarnik lub też płyta kuchni kaflowej; wałek i odrobina mąki do podsypywania placków.
Dodatki do podania: roztopione masło; suszone zioła np. oregano, tymianek, płatki chili; sezam; czosnek; natka pietruszki lub kolendra.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam dodatków w postaci masła oraz ziół, których użyłam do posmarowania chlebków po upieczeniu. Z podanej ilości składników wyszło mi osiem sporych chlebków naan.
Chlebki naan
Ciasto na chlebek naan szykuje się bardzo prosto. Wystarczy umieścić razem wszystkie składniki i wyrobić je na elastyczne i jednolite ciasto.
Zatem w jednej misce umieść razem dwie niepełne szklanki mąki pszennej. Możesz użyć mąki tortowej lub też mąki typ. 00 (Tipo 00” – jest to włoskie oznaczenie na mąkę pszenną, bardzo drobno zmieloną. Taka mąka zawiera więcej glutenu, dzięki czemu ciasto jest bardzo elastyczne i łatwiejsze w wyrabianiu). Potrzebujesz około 310 gramów mąki.
Do mąki dodaj też cztery łyżki gęstego jogurtu np. greckiego. Będzie to łącznie 80 gramów jogurtu. Wlej pół szklanki wody = 125 ml wody. Woda może być lekko ciepła. Wsyp łyżeczkę suchych drożdży. Będzie to nie więcej niż pięć gramów drożdży. Zamiast suchych drożdży możesz też dodać 15 gramów drożdży świeżych.
Na koniec jeszcze łyżka delikatnej (nie może być gorzka) oliwy oraz płaska łyżeczka soli i pół łyżeczki cukru. Zamiast oliwy możesz użyć miękkiego masła lub też innego oleju roślinnego np. ryżowego lub z pestek winogron.
Ciasto wymieszaj a następnie wyrabiaj tak długo, aż drobi się idealnie gładkie. Ciasto może być lekko klejące. Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą lub folią przezroczystą. Odstaw do wyrastania na godzinę. Najlepiej do lekko nagrzanego wcześniej piekarnika - temperatura nie wyższa niż 35 stopni. W upały miskę połóż na blacie kuchennym w cieniu. Zimą możesz też położyć miskę obok kaloryfera.
Na zdjęciu poniżej widać idealnie wyrośnięte ciasto.
Wyrośnięte ciasto na chlebki naan przełóż na blat obsypany lekko mąką. Ciasto wyrabiaj chwilę a następnie podziel na dwa równe kawałki. Następnie każdą połówkę ciasta jeszcze na pół. Cztery równe kawałki podziel ostatni raz na pół. Otrzymasz w ten sposób osiem równych kawałków ciasta. Każdy kawałek uformuj w dłoniach na kształt kuli.
Przygotowane kulki ciasta rozwałkowuj na placek o średnicy około 15 cm i grubości około 3 mm. Placki kładź obok siebie na desce, blacie lub papierze do pieczenia. Placki przykryj ściereczką bawełnianą.
Chlebki naan możesz dokończyć szykować na dwa sposoby. Możesz je upiec w piekarniku lub też uprażyć na suchej patelni.
Ja naany piekę zazwyczaj w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (ustawienie góra/dół). Na środkowej półce w piekarniku nagrzewam też czystą i suchą blachę z wyposażenia piekarnika. Na taką nagrzaną blachę bardzo ostrożnie przerzucam gotowe do pieczenia chlebki naan. Na jedno pieczenie kładę cztery placki.
Piszę, że przerzucam placki ciasta, ponieważ tak też robię. Biorę jeden placek na otwartą dłoń i ostrożnie, ale sprawnie przerzucam placek na nagrzaną blachę. Kładę jeden obok drugiego i od razu zamykam z powrotem piekarnik.
Już po chwili placki zaczynają puchnąć. W większości zamieniają się w puchate poduszki. Po około 8 minutach pieczenia robią się rumiane i są już gotowe do wyjęcia z pieca. Zdejmuję je z blachy i od razu kładę drugą partię placków. Piekę je tak samo, jak pierwsze.
Jak widać na zdjęciu powyżej, chlebek naan pieczony w piecu w wysokiej temperaturze może się zamienić w jadalny balonik. Jeśli chcesz, by naany były mniej puchate to zmniejsz moc palnika i piecz je troszkę krócej.
Aby uprażyć chlebek naan na patelni wybierz niedużą patelnię z grubym dnem. Patelnię nagrzewaj na średniej mocy palnika. Niczym jej nie smaruj. Na nagrzaną patelnię kładź pojedynczo placki naan. Po około 1,5 do 2 minut zmień stronę i praż chlebek kolejne 1,5 - 2 minuty. Na chlebku najpierw pojawiają się małe pęcherzyki a po chwili rosną i zaczynają się ze sobą łączyć.
Jeszcze gorące chlebki polecam posmarować roztopionym, gorącym masłem. Posmarowane masłem chlebki możesz posypać do wyboru: prażonym sezamem; siekanymi ziołami - kolendra, tymianek lub pietruszka; ziołami suszonymi np. oregano; płatkami chili; przepuszczonym przez praskę czosnkiem.
Z czym podawać chlebki naan:
Gotowy chlebek naan możesz jeść bez żadnych dodatków. Już posmarowany masłem i posypany np. ziołami będzie smakował wspaniale. Chlebki naan sprawdzają się idealnie do zajadania z różnymi pastami. Świetna będzie np. pasta z soczewicy, czy klasyczny hummus. Naany zawsze warto podać z kurczakiem curry, czy też z serami i oliwą.
Lubisz domowe chlebki? Wypróbuj też mój przepis na proziaki. To takie małe chlebki bez proszku do pieczenia, bez drożdży, a wyłącznie na sodzie. Bardzo prosty przepis.
Smacznego.