Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Żeberka w kapuście

Żeberka w kapuście

Pyszne, domowe żeberka w kapuście kiszonej z suszonymi grzybkami i śliwkami, to danie, które idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Rozgrzewa, syci, a do tego rewelacyjnie smakuje. 

- świetny pomysł na obiad
- super do podania z chlebem lub z ziemniakami
- bardzo tradycyjna potrawa również na świąteczny stół

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas moczenia grzybów: 1 godzina
Czas pieczenia dania: 2 godziny
Liczba porcji: 1550 g
W 100 g dania: Wartość energetyczna 260 kcal Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 1 kg kapusty kiszonej - waga po odciśnięciu nadmiaru soku
  • 1 kg żeberek wieprzowych - lub więcej
  • 200 g boczku lub żeberek wędzonych - lub więcej
  • 300 g cebuli - 2 średnie lub 3 małe
  • 3 ząbki czosnku - 15 g
  • mała garść suszonych grzybów - około 8 g
  • garść suszonych śliwek - około 80 g
  • 3 łyżki oleju do smażenia lub smalcu wieprzowego
  • przyprawy i zioła: pełna łyżka majeranku; po pół łyżeczki pieprzu i kminku; 3 listki laurowe; 3 ziarna ziela angielskiego

Żeberka w kapuście kiszonej

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Naczynie do pieczenia: forma żaroodporna/do zapiekania - metalowa, ceramiczna lub szklana o wymiarach około 25 x 35 cm lub trochę mniejsza. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1550 gramów żeberek pieczonych w kiszonej kapuście. Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.

Żeberka w kapuście, 1

Żeberka w kapuście przepis

Suszone grzybki warto przed dodaniem do naczynia z żeberkami i kapustą namoczyć w wodzie przynajmniej przez godzinę lub dwie. Zmiękną na tyle, by można je było śmiało zapiekać z resztą składników. Do tego dania wystarczy dodać około 8-10 gramów suszonych podgrzybków lub borowików. Zalewam je szklanką wody z kranu lub przegotowaną, letnią wodą i przykrywam talerzykiem. 

Płat żeberek wieprzowych o wadze około jednego kilograma (lub więcej) podziel na kawałki, w których będzie przynajmniej jedna kostka. Cieńsze żeberka krój tak, by każdy kawałek miał dwie kostki. Nagrzej dużą patelnię z grubym dnem. Na patelnię wylej około trzy łyżki oleju roślinnego do smażenia lub też wyłóż podobną ilość dobrej jakości smalcu (wieprzowy lub z gęsi). Ustaw trochę wyższą niż średnia moc palnika i poczekaj chwilę, aż tłuszcz dobrze się nagrzeje.

Na patelnię wyłóż wszystkie kawałki żeberek (u mnie bez przypraw do procesu podsmażania). Smaż je na rumiano po około 3-5 minut na jedną stronę. Żeberka mają być ładnie zarumienione, ale nie dosmażone, ponieważ będą się jeszcze piekły z kapustą przez dwie godziny. Podsmażone żeberka wyłóż szczypcami na talerz. Na patelni zostaw cały tłuszcz.

Żeberka w kapuście, 2

Na tę samą patelnię z tłuszczem wyłóż pokrojony w kostkę boczek wędzony o wadze około 200 gramów (lub śmiało więcej). Sprawdzi się też delikatniejszy w smaku boczek parzony oraz żeberka wędzone (bez chrząstek i kości), a nawet dobrej jakości podwędzana kiełbasa. Moc palnika zredukuj do trochę niższej niż średnia i podsmażaj wędzonkę przez kilka minut.

W tym czasie obierz i pokrój w małą kostkę cebule. U mnie było to 300 gramów cebuli, ale można śmiało dać nawet 500 gramów cebuli (waga przed obraniem). Wyłóż pokrojoną cebulę na patelnię, zamieszaj całość i podsmażaj przez około 10-15 minut na niższej niż średnia moc palnika. Trzy ząbki czosnku obierz i pokrój w plasterki lub posiekaj drobno i dodaj na patelnię pod koniec zarumieniania cebuli. 
Żeberka w kapuście, 3

W trakcie podmazania cebuli z wędzonką przygotuj kiszoną kapustę. Użyłam kilogram kapusty kiszonej już bez soku (może być sama, a może być kiszona z marchewką i kminkiem). Odcisnęłam kapustę, a następnie lekko tylko poszatkowałam. Nie odciskam jednak kapusty za mocno. Ma być wilgotna, ale nie ociekająca wodą. Lubię, gdy kapusta z żeberkami jest kwaśna, więc nie płuczę jej nigdy. Jeśli jednak Twoja kapusta jest mocno kwaśna i słona lub też wolisz łagodniejsze dania, to zalecam przepłukać raz kapustę, a następnie odcisnąć ją z nadmiaru wody i soku. Kilogram kapusty dodaj na patelnię.

Na patelnię wykładam też garść suszonych śliwek bez pestek (do 100 gramów). Większe sztuki przekrajam dodatkowo na pół. Lekko namoczone grzyby suszone wyjmij z wody, w której się moczyły i również dodaj na patelnię. Wodę z moczenia grzybów (jeśli nie jest gorzka) można wykorzystać potem do zapiekania dania lub też zostawić do innych dań - zupa grzybowa lub barszcz czerwony. Na koniec jeszcze trzy listki laurowe (u mnie świeże), oraz trzy ziarna ziela angielskiego, pełna łyżka majeranku, a także po pół łyżeczki pieprzu i kminku (w całości lub mielony). 

Porada: Część zwykłych śliwek suszonych można zastąpić śliwkami wędzonymi (jeśli ktoś lubi ten smak). Zamiast grzybów suszonych warto pokroić w paski około 50-100 gramów świeżych grzybów boczniaków lub świeżych grzybów leśnych (borowiki lub podgrzybki). Takie grzybki podsmażaj parę minut z cebulą i wędzonką jeszcze przed dodaniem kapusty i reszty składników. Do tego dania pasuje jeszcze odrobina koncentratu pomidorowego, słodka lub wędzona papryka w proszku lub też szczypta cynamonu. Soli nie dodaję, ponieważ kapusta i wędzonka są jak dla nie wystarczająco słone. 

Żeberka w kapuście, 4

Wszystko razem dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką i podsmażaj (cały czas bez przykrycia) przez 10-15 minut na trochę niższej niż średnia moc palnika. Po tym czasie przygotuj sobie naczynie żaroodporne o wymiarach około 25 x 35 cm lub trochę mniejsze. Większość zawartości patelni wyłóż do naczynia. Następnie dodaj też odłożone wcześniej, podsmażone kawałki żeberek. Całość przykryj resztą kapusty z dodatkami. 

Porada: Jeśli żeberka będą wystawać (tak jak u mnie), to jeszcze mocniej się od góry zarumienią. Żeberka całkowicie przykryte kapustą nie będą tak rumiane, za to będą jeszcze bardziej soczyste i rozpadające się. Aby nadać daniu nutę słodyczy i sprawić, że będzie wilgotniejsze i bardziej soczyste (w wersji bez koncentratu i bez papryki w proszku) zalecam dodać jabłko lub gruszkę. Wystarczy obrać małe jabłko lub gruszkę, a następnie pokroić w większą kostkę i rozłożyć w naczyniu. Do wersji z owocami pasuje szczypta cynamonu. Wilgotność dania można też zwiększyć przez dodanie odrobiny soku jabłkowego, bulionu lub wody po moczeniu grzybów. 

Żeberka w kapuście, 5

Formę przykryj pokrywką lub zamknij folią aluminiową i umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wybierz środkową półkę z opcją pieczenia góra/dół (jeśli masz małą komorę piekarnika i grzałki od góry, to naczynie umieść na półce niżej). Z termoobiegiem ustaw 170 stopni. Żeberka w kapuście piecz przez dwie godziny. 
Żeberka w kapuście, 6

Żeberka w kapuście, 7

Żeberka pieczone w kiszonej kapuście podaję same, z pieczywem lub z ziemniakami. To danie, które świetnie smakuje po podgrzaniu w piekarniku lub na patelni. Po przestudzeniu można je śmiało odłożyć do lodówki na dwa dni, a przed podaniem tylko podgrzać. Na drugi lub na trzeci dzień takie żeberka smakują jeszcze lepiej. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (2133 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Żeberka w kapuście

Gdy zaczyna się robić chłodniej i szukamy dań oraz napojów, które nas trochę rozgrzeją, sama również zaczynam myśleć o przepisach bardziej sycących. Już nawet sezonowość produktów sprawia, że żyjemy rytmem tego co jest aktualnie bardziej dostępne. Na jesieni domowa kapusta kiszona to coś co szykuję równie często jak zakwas z buraków do picia na zdrowie. Przepis na żeberka w kapuście czekał na mojej liście przepisów do zrobienia już od dłuższego czasu. Domowe zeberka w kapuscie uwielbiam szykować i podawać na obiad na różne sposobu. Uwielbiam żeberka pieczone w kapuście kiszonej nie tylko za smak, ale i za to, że jest to jedno z dań, które można podgrzewać przez kilka dni, i każdego kolejnego dnia smakuje tylko lepiej. Żeberka w kapuście kiszonej przepis, który polecam każdemu, kto lubi konkretne jedzenie. Żeberka pieczone w kapuście smakują wspaniale i są super aromatyczne. Osobiście uwielbiam i kapustę i kiszoną i żeberka. Żeberka w kapuście kiszonej w piekarniku to danie podobne do bigosu. Jeśli więc lubisz bigos, to i polubisz z pewnością domowe żeberka w kapuście kiszonej. Bardzo gorąco polecam też przy okazji przepis na pyszne, domowe Kimchi w wersji super prostej. Zapraszam też po przepis na kotlety schabowe z piekarnika. Koniecznie zerknij tez do wpisu, w którym znajdziesz moje najlepsze dania jednogarnkowe, idealne na chłodniejsze dni. 

Żeberka w kapuście kiszonej

Swoje żeberka w kapuście kiszonej z piekarnika szykuję już od października. Moje żeberka w kapuście pieczone zawsze oprócz dobrej kapusty kiszonej zawierają żeberka wieprzowe z kosteczkami. Wybieram płat żeberek, który nie będzie ani za tłusty, ani też za chudy. Kupuję raczej grubsze kawałki żeberek, gdzie zawsze trafia się kość. To jednak tylko kwestia gustu i można kupić też te cieńsze płaty żeberek. Żeberka w kapuscie, gdzie daję kilogram kapusty, zazwyczaj szykuję z żeberkami o podobnej wadze. Można jednak śmiało dać i 1,5 kg żeberek. Ponieważ żeberka w kapuście to danie typowo jesienne oraz zimowe, to zawsze daję też suszone grzybki oraz suszone śliwki. To dodatki, dzięki którym żeberka w kiszonej kapuście smakują rewelacyjnie. Dodajemy jeszcze cebulkę oraz kilka innych składników, co bardzo dokładnie opisałam w przepisie na żeberka w kapuście. Dla urozmaicenia można też dodać trochę bulionu, by całość była bardziej miękka i wilgotna. Można dodać koncentrat pomidorowy i zrobić przepyszne żeberka w kapuście z dodatkiem koncentratu. Nawet szczypta cynamonu jest ciekawa. Słodka papryka lub wędzona papryka również sprawdzi się jako dodatek smakowy do takiego dania jak żeberka w kapuście kiszonej. Fenomenalnie smakują tez gruszki lub jabłka, które warto dodać w kawałkach do naczynia przed pieczeniem. Swoje domowe żeberka w kapuście kiszonej podaję same lub z pieczywem, albo też z ziemniakami z wody. Żeberka w kapuście na Święta Bożego Narodzenia będą przepyszną proporcją. Tym bardziej, że można je przygotować nawet dwa dni wcześniej. Żeberka pieczone w kapuście kiszonej to coś pysznego. Powodzenia i smacznego.