Wątróbka z jabłkiem
Wątróbka z jabłkiem to szybki i pyszny pomysł na obiad lub na kolację. Dla mnie jest to typowo jesienny przepis, ponieważ jednym z trzech najważniejszych składników dania są jabłka.
- wszystko robimy na jednej patelni
- tani, szybki i prosty pomysł na obiad
- garść ciekawych porad i propozycje podania
Czas przygotowania: 25 minut
Czas smażenia łącznie: 40 minut
Liczba porcji: około 1300 g dania
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 800 g wątróbki drobiowej - u mnie z kurczaka
- 400 gramów cebuli - u mnie 3 mniejsze (lub więcej)
- 400 g twardych jabłek - u mnie 2 mniejsze
- 4 łyżki oleju roślinnego do smażenia
- zioła i przyprawy: listek laurowy (można pominąć); łyżeczka majeranku; łyżka listów rozmarynu; płaska łyżeczka soli; pół płaskiej łyżeczki pieprzu
Wątróbka z jabłkami
Cebule i jabłka ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii policzona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie (użyłam wątróbki z kurczaka). Z podanej ilości składników otrzymasz cztery duże porcje.
Przed szykowaniem wątróbki z jabłkami i cebulą zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zechcesz użyć większej ilości przypraw do wątróbki np. słodkiej papryki lub też zapragniesz dodać do wątróbki wino. Uwaga - na podaną przeze mnie ilość wątróbki można śmiało podwoić ilość cebuli.
Wątróbka z jabłkami i cebulą
Około 800 gramów wątróbki drobiowej, z indyka lub z kurczaka oczyść z żyłek i tłuszczu. Wątróbki z kurczaka nie trzeba kroić na mniejsze kawałki. Jeśli zaś szykujesz przepis z użyciem wątróbki z indyka, to polecam podzielić każdy kawałek jeszcze na pół.
Kawałki wątróbek można dodatkowo lekko nakłuć widelcem. Wątroba ma w sobie sporo wody. Dzięki temu będzie znacznie mniej "strzelać" podczas smażenia. Przygotowane kawałki wątroby polecam też osuszyć dodatkowo ręcznikiem papierowym.
Porada: Jeśli danie planujesz szykować dnia następnego, to oczyszczoną wątróbkę można dodatkowo moczyć w mleku. Należy wówczas zalać wątróbki ziemnym mlekiem (mają być całkiem przykryte mlekiem) i trzymać przez noc pod przykryciem w lodówce (jeśli wątróbka zakupiona była rano, a smażona będzie na kolację, to wystarczy moczyć ją tylko przez kilka godzin). Do mleka warto wówczas dodać trochę roztartego kminku, pokruszony listek laurowy lub listki rozmarynu. Po wyjęciu całej wątróbki z mleka należy przed smażeniem osuszyć ją ręcznikiem papierowym.
Moczenie w mleku sprawi, że wątróbka będzie jeszcze delikatniejsza. Być może pomoże to też odrobinę w przypadku, gdy zakupiona wątróbka była zanieczyszczona płynem z woreczka żółciowego (nieumiejętne oddzielanie mięsa i podrobów przez rzeźnika). Gorycz w wątróbce wyczuwa się zazwyczaj z tego właśnie powodu (dostanie się płynu z woreczka do naczynia z wątróbką).
Ponieważ całe danie szykuje się bardzo szybko, to warto przygotować sobie też cebulę. Trzy mniejsze cebule o łącznej wadze około 400 gramów obierz i pokrój w cieniutkie piórka. Użyłam cebuli cukrowej, ale możesz też sięgnąć po cebulę zwykłą lub czerwoną. Bardzo dobrze smakuje też połączenie cebuli cukrowej, czerwonej i zwykłej (po jednej cebuli). Jeśli lubisz smażoną cebulę, to do tego dania możesz dać jej nawet i dwa razy więcej niż podałam w przepisie.
Wątróbki nie obtaczam dodatkowo w mące przed smażeniem (można to jednak zrobić). Nagrzej dużą patelnię (lub głębszy rondel). Zmniejsz moc palnika do trochę wyższej niż średnia. Dodaj dwie łyżki oleju roślinnego do smażenia lub smalcu. Na dobrze nagrzaną patelnię z tłuszczem wyłóż kawałki wątróbki. Smaż je z obu stron po około półtorej do dwóch minut, na lekko rumiano. Wątróbka nie musi być nawet idealnie usmażona, ponieważ będziesz ją potem dusić razem z jabłkami i cebulą.
Całą wątróbkę (bez płynu z patelni) przełóż na chwilę do osobnego naczynia (do szklanej miski). Patelnię zostaw na palniku.
Porada: Nie dawaj na patelnię zbyt dużo oleju. Mniej tłuszczu = mniej strzelania wątróbki na patelni.
Na patelnię po wątróbce wylej dwie łyżki oleju do smażenia i wyłóż pokrojone w piórka cebule. Ja dodaję też świeży listek laurowy. Jak masz suszony, to możesz go wkruszyć. Listek nie jest jednak niezbędny i można go pominąć. Zmniejsz moc palnika do trochę wyższej niż średnia. Smaż cebulkę przez około 20 minut, aż zrobi się szklista i rumiana. Co parę minut zamieszaj całość przy pomocy drewnianej łyżki.
W trakcie podsmażania cebuli przygotuj jabłka. Wybrałam dwa małe, twarde i lekko kwaśne jesienne jabłka. Jabłek nie obieraj, a tylko umyj dokładnie i osusz ręcznikiem papierowym. Przekrój je na pół wzdłuż gniazda nasiennego. Każdą połówkę przekrój na cztery lub więcej dzwonków. Usuń fragmenty gniazda nasiennego oraz ogonki i szypułki.
Jabłka umieść na patelni z cebulą. Dodaj też łyżeczkę majeranku oraz listki (u mnie świeże) rozmarynu. Całość smaż dalej tak samo przez 10 minut. Staraj się delikatnie mieszać zawartość patelni, by jabłka lekko się przypiekły.
Porada: Jeśli masz dość małą patelnię, to zalecam rumianą cebulkę przełożyć do naczynia z podsmażonymi wątróbkami i prażyć na patelni same jabłka.
Gdy kawałki jabłek lekko się zarumienią, (nie muszą być miękkie) na patelnię ponownie wyłóż wątróbki. Całość oprósz pieprzem (pół płaskiej łyżeczki) i przykryj przykrywką. Ustaw małą moc palnika i duś danie przez około 15 minut. Po tym czasie jabłka puszczą więcej soku i zmiękną.
Porada: W tym momencie można też dodać pół łyżeczki słodkiej papryki dla smaku.
Po zdjęciu patelni z palnika można posolić wątróbki z jabłkami (wystarczy płaska łyżeczka soli). Danie należy wówczas delikatnie wymieszać.
Porada: Aby otrzymać więcej sosu i aby wątróbki miały ciekawszy smak, na patelnię podczas duszenia wylej około 50 ml wytrawnego wina (białe lub czerwone).
Jeśli wątróbkę z jabłkami i cebulką podaję na obiad, to gotuję jeszcze ryż. Jeśli zaś będzie to kolacja, to wystarczy kromka ciemnego pieczywa. Talerze z gotowym daniem warto udekorować natką pietruszki lub świeżym tymiankiem.
Smacznego.