Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Łazanki

Łazanki

Zapraszam po moje najpyszniejsze łazanki, czyli sprawdzony przepis na łazanki z kapustą kiszoną, kiełbasą i pieczarkami. To danie, które idealnie sprawdza się jesienią i na Święta. Są cudownie pyszne - polecam!

- tradycyjny, stary przepis na łazanki
- można je zrobić z pieczarkami lub grzybami leśnymi
- w przepisie bardzo dużo porad i zamienników do składników

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania kapusty: 25 minut
Liczba porcji: 1320 gramów dania

Kaloryczność kcal: 180 w 100 g dania

Składniki

  • 2 szklanki makaronu łazanki - 240 g - waga przed ugotowaniem
  • pół długiego pętka lekko podwędzanej kiełbasy - 200 g
  • 400 g kapusty kiszonej
  • 2 średnie cebule - 280 g
  • 4 pieczarki lub grzyby leśne - 150 g
  • 10 łyżek oleju roślinnego do smażenia
  • przyprawy i zioła: 2 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, po pół łaskiej łyżeczki soli i pieprzu, szczypta kminku

Łazanki z kapustą

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1320 gramów pysznych łazanek. 

Te właśnie łazanki bardzo często szykuję późną jesienią oraz zimą. Na Święta szykuję dokładnie takie same łazanki z kapustą kiszoną. Tylko pieczarki zastępuję suszonymi grzybami. Zapraszam po przepis!

Łazanki, 1

Łazanki przepis

W pierwszej kolejności polecam ugotować kapustę kiszoną. Minimum 400 gramów kiszonej kapusty umieść w garnku (waga kapusty odciśniętej z nadmiaru wody). Do garnka wlej też dwie szklanki wody. Dodaj dwa mniejsze listki laurowe oraz trzy ziarna ziela angielskiego. 

Porada: Jeśli wolisz łagodniejszy smak kapusty, to przed gotowaniem przepłucz ją w wodzie a następnie dokładnie odciśnij. 

Łazanki, 2

Garnek z kapustą przykryj przykrywką i gotuj około 25 minut, lub do momentu, gdy kapusta zrobi się miękka.
Łazanki, 3

Kapustę przełóż do miski, by szybciej przestygła. Następnie usuń listki oraz ziele i odciśnij dokładnie wodę. Kapustę poszatkuj drobno i odstaw. Powyższe czynności możesz wykonać w trakcie gotowania makaronu, czy też podsmażania cebuli na oleju. 

Zacznij nagrzewać średniej wielkości patelnię. Umieść na niej cały olej roślinny. Możesz też użyć dobrej jakości smalcu lub wytopić słoninę pokrojoną w drobną kostkę lub zmieloną w maszynce. 

Dwie cebule obierz i posiekaj drobno. Od razu wyłóż też na patelnię wszystkie pieczarki lub grzyby leśne (prawdziwki, podgrzybki, obrane maślaki..) pokrojone na mniejsze kawałki. Całość podsmażaj tak 20-25 minut. 

Porada: Jeśli chcesz użyć grzyby suszone: W przepisie proponuję użyć minimum 10 gramów grzybów suszonych. Grzyby suszone umieść w wąskim naczyniu i zalej szklanką zimnej wody. Przykryj przykrywką i odłóż do namoczenia najlepiej na całą noc. Zatem na patelnię dajesz wyłącznie grzyby (bez wody, w której się moczyły). W razie potrzeby grzyby pokrój wcześniej na mniejsze kawałki.

Łazanki, 4

Na patelnię z cebulą i grzybami wyłóż też około 200 gramów lekko podsuszanej kiełbasy pokrojonej na półplasterki. Całość zamieszaj i podsmażaj do 20 minut. 

Porada: Zamiast kiełbasy lub razem z kiełbasą można też dodać pokrojony w kostkę boczek wędzony lub też mięso odkrojone z wędzonych żeberek. 
Łazanki, 5

Na patelnię wyłóż też odciśnięta z wody i poszatkowaną kapustę. Całość zamieszaj i podsmażaj jeszcze około 5 minut. 
Łazanki, 6

Makaron możesz ugotować w trakcie podsmażania cebuli z grzybami. Dwie szklanki suchego makaronu do łazanek, czyli 240 gramów makaronu ugotuj w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Makaron odlej, przykryj przykrywką i odstaw. Po ugotowaniu wyszło mi 500 gramów makaronu. 
Łazanki, 7

Cały ugotowany makaron wymieszaj dokładnie ze składnikami z patelni. Dodaj jeszcze po pół łaskiej łyżeczki soli i pieprzu oraz szczyptę kminku mielonego lub w całości. Raz jeszcze wszystko wymieszaj i sprawdź smak dania. W razie potrzeby dodaj więcej soli lub pieprzu. W razie potrzeby możesz też dolać więcej oleju.
Łazanki, 8

Łazanki, 9

Jakie łazanki lubicie najbardziej i czy szykujecie je również na Święta?
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (3642 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Łazanki

W kreowaniu kulinarnej magii, tradycyjne dania regionalne stanowią podstawę naszej kuchni. I choć możemy cieszyć się szeroką gamą egzotycznych i nowatorskich potraw, to jednak niezmiennie wracamy do jedzenia, które budzi w nas sentymentalne wspomnienia, przypomina nam o miejscach, których odwiedzanie przynosi nam radość i kojarzy się z domowym ciepłem. Biorąc to pod uwagę, pragnę zwrócić uwagę na tradycyjne poleskie łazanki z kapustą, grzybami i kiełbasą. To danie, wyróżniające się swoją wyrazistością i głębią smaku, jest skarbem kuchni wschodniej Polski i zarazem symbolem jej bogactwa. Łazanki to makaron, który szykujemy przez pokrojenie ciasta makaronowego na kwadraciki o wielkości od jednego do dwóch centymetrów. Ugotowane łazanki zazwyczaj podaje się na tłusto, czyli z dodatkiem smażonej kiełbasy, słoniny, czy też z wędzonym boczkiem. W naszej tradycyjnej kuchni lazanki szykujemy zazwyczaj w wersji rozszerzonej. Łazanki podajemy zatem z kapustą słodką świeżą lub kapustą kiszoną gotowaną. Do tego obowiązkowo mięso, kiełbaska lub inna wędzonka oraz grzyby leśne lub pieczarki. Grzyby oraz pieczarki w łazankach można śmiało pominąć. Ja uwielbiam łazanki z kapustą, więc u mnie są to prawie zawsze łazanki z kiszonej kapusty. Makaron łazanki będzie też bardzo dobry do zupy grzybowej. Moja zupa grzybowa powstaje zawsze z ziemniakami, ale grzybowa z łazankami też będzie rewelacyjna. Świetna i szybka jest moja sałatka z wędzonym kurczakiem

Łazanki przepis

Mój przepis na łazanki to nie jest sam makaron a całe danie z łazankami. Tak więc moje łazanki to łazanki z kapustą kiszoną. Do tego grzyby lub pieczarki oraz cebula i kiełbasa. Według mnie łazanki z kiszoną kapustą są zdecydowanie najlepsze. A na Święta warto przygotować łazanki z kapustą i grzybami. W przepisie opiszę jak postępować z grzybami leśnymi w zastępstwie pieczarek. Jak zrobić łazanki? To naprawdę proste. Wystarczy podążać za moim przepisem. Krok po kroku podaję co należy zrobić, by wyszły najlepsze łazanki z pieczarkami lub też z grzybami. Takie łazanki z kapusty kiszonej wcześniej gotowanej mogą też śmiało jeść starsze dzieci. Kapustę można zawsze dodatkowo przepłukać w razie potrzeby i dłużej gotować. Mój przepis na lazanki jest sprawdzony, wiec nawet jeśli będzie to pierwszy raz z przepisem na łazanki, to jestem pewna, że wyjdą pyszne. Zapraszam po moje proste i sprawdzone łazanki z grzybami. Jeśli lubisz dania ze szpinakiem to na koniec polecam Ci jeszcze mój ulubiony makaron ze szpinakiem.

Łazanki z kapustą

 

Pierwszym argumentem przemawiającym za ikonicznymi łazankami jest ich prostota. Jest to danie, które można zrobić o każdej porze roku, korzystając z dostępnych, lokalnych składników. Wykorzystuje ono elementy, które są podstawą wielu tradycyjnych potraw, takie jak kapusta, grzyby i kiełbasa. W efekcie, to, co otrzymujemy, to danie, które jest smaczne, satysfakcjonujące i pachnące historią. Kolejny argument to różnorodność smaków i tekstur. Kapusta dodaje łagodności, grzyby wprowadzają głębię i naturalność, zaś kiełbasa łączy smaki. Tradycyjne, polskie łazanki to także idealne danie na rodzinne spotkania czy wieczorne biesiady. Jego aromatyczny zapach przenika cały dom, budząc apetyt i tworząc przytulną atmosferę. To danie, które można podawać prosto z garnka, co z pewnością bliskich zbliża i tworzy ciepłe wspomnienia. Na koniec, warto podkreślić walor kulinarny i kulturowy, jaki niosą za sobą tradycyjne łazanki. Kuchnia jest formą radosnego eksplorowania i odkrywania świata, a wprowadzanie regionalnych potraw do naszego menu. Daje szansę nawiązania do korzeni, tradycji i historii. Łazanki są nie tylko sposobem na satysfakcjonujący posiłek, ale także na celebrowanie naszej kulturalnej tożsamości.