Tarta z rabarbarem
Najlepsza i najprostsza do zrobienia tarta z rabarbarem czeka na Ciebie! Przepis na to cudowne kruche ciasto z rabarbarem, to tylko kilka łatwo dostępnych składników. To wspaniałe ciasto idealne na wiosnę!
- ciasto kruche z 3 składników
- bez podpiekania i podsmażania rabarbaru
- przepis na ciasto nawet dla początkujących
Czas przygotowania: 15 minut
Czas chłodzenia ciasta kruchego: 1 godzina
Czas pieczenia tarty: 45 minut
Liczba porcji: 1100 g - forma średnicy 24 cm
Kaloryczność kcal: 275 w 100 g tarty
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto kruche
- 300 g mąki pszennej - około 1 i 3/4 szklanki
- kostka masła - 200 g
- 6 łyżek cukru pudru - 80 g
Składniki na wsad rabarbarowy
- 650 g rabarbaru - 4-6 łodyg
- 2 płaskie łyżki cukru o grubej rafinadzie
- płaska łyżeczka cynamonu
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: metalowa lub ceramiczna foremka do tarty o średnicy 24 cm lub tortownica o średnicy 20-24 cm. Pieczenie: 190 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: do 45-50 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet mąka lub rodzaj użytego tłuszczu mogą mieć inną ilość kalorii niż te składniki, których użyłam ja.
Tarta z rabarbarem w możliwie najprostszej wersji. Mało składników i łatwe wykonanie. To taki mój ideał, bo wiecie już, że zazwyczaj staram się nie komplikować przepisów. Czasem im mniej, tym lepiej i tutaj sprawdza mi się to idealnie. Zapraszam do pieczenia, bo jeszcze inne przepisy z rabarbarem w roli głównej czekają do wypróbowania :)

Kruche ciasto z rabarbarem
Zacznijmy od przygotowania ciasta kruchego. Do miski przesiej lub zwyczajnie wsyp 300 gramów mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej. Będzie to około 1 i 3/4 szklanki o pojemności 250 ml, ale lepiej zważyć mąkę. Do tego konkretnie ciasta nie daję mąki krupczatki.
Dodaj sześć łyżek cukru pudru. Bezie to około 80 gramów, czyli mniej więcej pół szklanki cukru. Użyj cukru pudru, by ciasto było idealnie gładkie. Zimne masło prosto z lodówki pokrój sobie w kostkę. Będzie Ci wygodniej zagnieść ciasto. Możesz jeszcze dodać symboliczną szczyptę soli, ale nie jest to konieczne. I koniec.. więcej składników nie potrzeba.

Sprawnie i szybko zagnieć ciasto. Możesz to zrobić przy pomocy miksera lub ręcznie. Z ciasta uformuj kulę. Lekko ją spłaszcz i zawiń w folię. Ciasto kruche odłóż do lodówki na pełną godzinę.

W tym czasie możesz sobie przygotować foremkę na tartę. Wystarczy, że od środka wysmarujesz ją masłem. Ja użyłam formy ceramicznej do tarty o średnicy 24 cm, ale możesz też użyć foremki metalowej lub nawet tortownicę o średnicy do 24 cm.
Umyj dokładnie rabarbar i osusz łodygi. Odetnij zgrubiałą i wygiętą część łodygi, która rośnie przy ziemi oraz część łączącą łodygę z zielonym baldachimem. Łodyg nie obieraj. Dzięki temu tarta będzie miała ładniejszy, malinowo różowy kolor i więcej smaku. Każdą łodygę pokrój na małe plasterki nie grubsze niż 1 cm.

Po godzinie chłodzenia ciasta kruchego odwiń je z folii i podziel na dwie równe części. Jedną część rozwałkuj na placek o średnicy trochę większej niż dno foremki. Ciasto warto rozwałkować na bardzo lekko oprószonym mąką blacie lub stopnicy. Wałek zawsze dodatkowo oprószam mąką przed użyciem. Drugą połówkę ciasta kruchego odłóż do lodówki.
Placek z ciasta przełóż do formy i delikatnie wpasuj go w wewnętrzne ranty foremki. Nadmiar ciasta odetnij nożem od zewnątrz rantów. Odcięte ciasto możesz wykorzystać do uzupełnienia ewentualnych braków. Możesz też dołożyć je do drugiej połówki.

Na formę z ciastem kruchym wyłóż osuszony i pokrojony rabarbar. Całość oprósz płaską łyżeczką cynamonu oraz dwiema łyżkami cukru o grubej rafinadzie. Możesz też użyć cukier waniliowy, zwykły cukier lub pominąć cukier całkowicie. Jeśli nie lubisz cynamonu, to też możesz go pominąć.

Drugą połówkę ciasta kruchego wyjmij z lodówki i rozwałkuj tak samo jak pierwszą. Tym razem ciasto podziel na plaski. Możesz to zrobić przy pomocy noża lub radełka do ciast. Na cieście ułóż kratkę z pasków ciasta.

Formę z tartą rabarbarową umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz do 50 minut, aż zrobi się rumiane. Polecam obserwować tartę w trakcie pieczenia. Pieczemy ją dość długo i w wysokiej temperaturze. Jeśli tarta mocno rumieni się już w połowie pieczenia, to znaczy, że w piekarniku jest za wysoka temperatura i należy ją zmniejszyć. Tarta rabarbarowa powinna się piec minimum 45 minut.
Jeśli Twój piekarnik nie pokazuje temperatury lub masz wątpliwości, że temperatura jest prawidłowa, to polecam zakupić termometr, który dodatkowo pokazuje prawdziwą temperaturę wewnątrz komory.
Po upieczeniu możesz od razu wyjąć tartę z piekarnika. Po przestudzeniu zawsze dodatkowo oprószam lekko tartę cukrem pudrem.

Tarta rabarbarowa idealnie kroi się po całkowitym przestudzeniu. Jeśli zaczniesz nakładać ją jeszcze ciepłą, to będzie się ona kruszyć i rozpadać.


Jeśli podążysz za przepisem, to upiecze Ci się cudna tarta z rabarbarem. Kruche ciasto z rabarbarem powstanie jeśli użyjesz zwykłej tortownicy o średnicy 20-24 cm. Mniejsza średnica formy, to grubsze i wyższe ciasto. Czas pieczenia pozostaje taki sam, czyli 50 minut. Na górę zaś nie układasz wówczas kratki z pasków ciasta, jak przy tarcie. Drugą połówkę ciasta umieść wówczas na 20 minut do zamrażalnika a następnie zetrzyj na tarce prosto na wyłożone na cieście kawałki rabarbaru. Proste!
Smacznego!