Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sorbet jabłkowy

Sorbet jabłkowy

Zapraszam po przepis na niesamowicie orzeźwiający sorbet jabłkowy. To bardzo proste w przygotowaniu lody jabłkowe z nutą cytryny oraz świeżej mięty. Idealne nie tylko na lato.

- domowe lody z polskich jabłek
- bez potrzeby użycia maszynki do lodów
- świetne również w wersji na patyku lub w foremkach

Czas przygotowania: 30 minut
Czas mrożenia minimum: 7 godzin
Liczba porcji: około 1000 ml lodów

Kaloryczność kcal: 55 w 50 ml lodów
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg jabłek - około 5 średnich sztuk
  • 150 g cukru - około pół szklanki
  • 1/3 szklanki wody - około 85 ml
  • 10 łyżek soku z cytryny - świeżo wyciskany
  • 2 gałązki świeżej mięty - około 25 listków

Sorbet z jabłek

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1000 ml lodów jabłkowych, czyli około 20 małych gałek o pojemności 50 ml każda. 

Jeśli nie wiesz w czym mrozić domowe lody, to nic się nie martw. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika. Dobrym pomysłem będzie użycie pudełka po zjedzonych już lodach sklepowych o pojemności minimum jednego litra lub nawet metalowa miska. 

Sorbet jabłkowy, 1

Sorbet jabłkowy, 2

Sorbet jabłkowy przepis

Przygotuj sobie około jednego kilograma polskich jabłek. Polecam sięgnąć po mieszankę przynajmniej dwóch różnych odmian jabłek. Bardzo dobre będą jabłka Gloster o ścisłym miąższu i słodko kwaśnej nucie i np. kilka jabłek Ligol, Janagold, czy też jeszcze innych odmian, które wpadną Ci akurat w ręce 😀 Używając mieszanki różnych odmian jabłek otrzymasz jeszcze ciekawszy smak lodów. 

Sorbet jabłkowy, 3

Do większej miski wlej sok wyciśnięty z jednej, mniejszej cytryny. Będzie to około pięciu łyżek soku. 

Dokładnie umyj wszystkie jabłka pod zimną, bieżącą wodą. Obierz bardzo cienko każde jabłko, a następnie przekrawaj je na pół. Każdą połówkę jeszcze na pół. Z ćwiartek dokładnie wycinaj gniazdo nasienne. Idealnie obrane i oczyszczone ćwiartki krój na kilka mniejszych kawałków i umieszczaj w misce z sokiem z cytryny. Przygotuj w ten sposób cały kilogram jabłek.

Porada: Nie wyrzucaj skórek po jabłkach. To bogate źródło błonnika. Możesz je ususzyć i zajadać lub też parzyć z nich owocową herbatkę. Ze świeżo obranych skórek można zrobić pyszne smoothie lub dodać je jako składnik dodatkowy do ulubionego koktajlu owocowego. Drobno pokrojone skórki po jabłkach można też dodać do sałatki lub surówki np. z porem. Ze skórek i gniazd nasiennych, których zostanie Ci zapewne ponad 500 gramów możesz też ugotować kompot! Gniazda nasienne oraz skórka z jabłek zawiera najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm, regulują florę bakteryjną jelit. Zmniejszają też wchłanianie cholesterolu.

Sorbet jabłkowy, 4

Pora na lekki syrop cukrowy. Do rondelka wlej około 1/3 szklanki wody (nie więcej). Od razu wsyp też około pół szklanki cukru, czyli 150 gramów cukru. Całość zamieszaj i zagotuj, a następnie zmniejsz moc palnika, do takiej, by syrop gotował się, ale nie buzował za mocno. Syrop gotuj bez przykrywki przez 10 minut. Na koniec wlej jeszcze sok wyciśnięty z jednej, mniejszej cytryny (będzie to około pięciu łyżek soku) i dodaj umyte wcześniej i bardzo drobno posiekane listki mięty - dwie, małe gałązki. Zamieszaj zawartość rondelka i po minucie wyłącz palnik.

Chociaż wydaje się, że ilość cukru jest spora, to "syrop" nie wychodzi gęsty i klejący. W strukturze będzie bardziej przypominał zwykłą wodę, niż cukier. Zależy mi jednak na tym, by nie dodawać do lodów więcej cukru, ani syropów np. kukurydzianego. Sorbet z miąższu z jabłek z podaną ilością cukru będzie wystarczająco słodki. 

Porada: Przy produkcji większości sklepowych sorbetów używany jest cukier inwertowany. Dodaje się go po to, by w lodach nie było kryształków lodu. Dzięki niemu struktura lodów jest bardziej aksamitna i gładsza. Nie używamy tu gotowego cukru inwertowanego, za to gotujemy wodę z cukrem i sokiem z cytryny. Dodając taki domowy syrop do owoców otrzymuję lepszą strukturę sorbetu. 
Sorbet jabłkowy, 5

Jeszcze wrzący "syrop" wlej od razu do miski z kawałkami jabłek i od razu zamieszaj całość. Wrzący płyn oblepi kawałki jabłek, które przy okazji lekko zmiękną. Miskę ze składnikami na domowe lody jabłkowe odstaw na kilka minut do lekkiego przestudzenia. 
Sorbet jabłkowy, 6

Całą zawartość miski zmiksuj na gładki mus. Polecam użyć do tego blender próżniowy, kielichowy. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, to blender ręczny typu żyrafa też da radę. Jeśli posiadasz maszynkę do robienia lodów, to gotowy mus pod sorbet jabłkowy przelej do maszyny i postępuj dalej zgodnie z instrukcją swojej maszynki do lodów. Jeśli tak jak ja nie używasz maszynki do robienia lodów, to mus przelej do metalowego lub szklanego naczynia i odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi.

Porady: Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Nie trzeba będzie też mieszać masy podczas mrożenia. Prawdopodobnie już po dwóch lub trzech godzinach mrożenia lody będą idealne do zjedzenia. W wersji lodów na patyku sprawdzają się rewelacyjnie i smakują bardzo orzeźwiająco. 

Jeśli masę przelejesz do pojemniczków na kostki lodu, to otrzymasz rewelacyjne kosteczki jabłkowe, które można dodawać do domowej lemoniady, do drinków z Prosecco, do cydru lub też do samej wody. Po rozpuszczeniu w zimnej wodzie otrzymasz wspaniały, słodko kwaśny napój jabłkowy. Bardzo, bardzo gorąco polecam ten sposób!
Sorbet jabłkowy, 7

Po godzinie mrożenia wyjmij pojemnik i zamieszaj lody. Na początku używam do tego łyżki lub widelca. Po dwóch lub trzech przemieszaniach gęstniejącej masy sięgam już po ręczny blender typu żyrafa. Po każdym mieszaniu lody od razu odkładaj ponownie do zamrażalnika. Szykując sorbet jabłkowy masę mieszam zazwyczaj około sześciu razy. Tak więc po 6-7 godzinach mrożenia otrzymuję masę sorbetową o gładkiej konsystencji, idealnej do nakładania lodów na gałki. 

Jeśli lody jabłkowe mają być zjedzone następnego dnia, to polecam przykryć naczynie, by nie wysuszać lodów. Lody mrożone dłużej mogą się zrobić twarde i trudniejsze do nakładania. Trzeba je wtedy wyjąc i zostawić na blacie na 30 minut, by zmiękły. Takich lodów nie odkładaj już do ponownego mrożenia. 
Sorbet jabłkowy, 8

Sorbet jabłkowy, 9

Jeśli sorbet jabłkowy poleży w zamrażalniku znacznie dłużej i lody zrobią się twarde, jednak nie chcesz ich wyjmować i zjadać całej porcji w jeden dzień, to polecam zeskrobywanie tylko wierzchniej warstwy lodów. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego metalowa łyżka do lodów. Zeskrobane lody można jeść same, czy też z ulubioną galaretką. Można je dodawać do wody, do zimnych napojów lub do drinków. Polecam Apple Whisky z lodem i sorbetem jabłkowym. 

Jabłka są najpopularniejszymi polskimi owocami, a Polska jest jednym ze światowych liderów w ich produkcji oraz eksporcie. W naszym kraju mamy świetne warunki glebowe i klimatyczne do produkcji jabłek, a ich historia na polskich terenach ma przeszło 900 lat. Jabłka możemy kupić dosłownie wszędzie i to przez cały rok, dlatego też ich wspaniałym smakiem możemy się cieszyć nawet wiosną i latem, gdy sady z jabłoniami dopiero kwitną lub tworzą zalążki owoców. Poza sezonem korzystamy bowiem z poprzednich zbiorów. I tak też zrobiłam tym razem, gdy szykowałam swoje lody jabłkowe. 

Przepis na domowy sorbet jabłkowy powstał na potrzebę promocji polskich jabłek w ramach Kampanii CuTE: Kultywowanie smaku Europy. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu, prowadzonym również w języku polskim: fruitvegetableseurope
Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Sorbet jabłkowy, 10

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

 

Sprawdź też moje inne przepisy jak ciasto z jabłkami, pyszne jabłka pod kruszonką czy pieczone jabłka. Jest w czym wybierać :)

Smacznego!

Średnia 4.9 / 5 (173 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sorbet jabłkowy

Kiedyś nie wyobrażałam sobie, że można zrobić domowe lody i to w dodatku bez żadnych maszynek i specjalnych składników, które trzeba zamawiać lub szukać ich w specjalistycznych sklepach. Od wielu już lat robię swoje lody i w sezonie letnim wymyślam kolejne smaki. Eksperymentuję z owocami oraz innymi dodatkami. Nie każdy wie, że tak naprawdę, trudniejsze w przygotowaniu są dobre sorbety. Na lody mleczna mam kilka świetnych i sprawdzonych sposobów. Jeśli zaś chodzi o sorbety, to bywa różnie. Owoce mają specyficzną strukturę i sporo wody. Aby zrobić lody jabłkowe też trzeba mieć na to pomysł. Najprościej jest zrobić przepis na lody jabłkowe z samego soku jabłkowego. Taki sorbet jabłkowy polecam głównie tym, co posiadają maszynki do lodów. Ja tym razem mam dla moich Czytelników domowe lody jabłkowe, które robimy z całego miąższu z jabłek. I nie trzeba go nawet gotować. Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić sorbet jabłkowy, by był naprawdę pyszny, to gorąco zachęcam do sprawdzenia mojego przepisu. Przy okazji zapraszam też po przepis na pyszne lody bananowe. Zobacz też przepis na jabłka prażone na zimę do szarlotki i nie tylko. 

Lody jabłkowe

Na wielu zagranicznych i nawet naszych stronach sorbet jabłkowy szykowany jest z zielonych jabłek granny smith. Są to bardzo wrażliwe na mróz jabłka, więc nie rosną w naszym kraju. Uważam zatem, że skoro mamy w Polsce tak dużo wspaniałych i pysznych odmian jabłek, to warto używać do przepisów właśnie jabłek z polskich sadów. Na moje lody jabłkowe przepis jest bardzo prosty. Sama się sobie dziwię, że nie kupiłam jeszcze maszynki do lodów. Może to dlatego, że bardzo jestem zadowolona z samej zamrażarki i nie czuję potrzeby używania maszynki. Tak więc póki co wszystkie lody, jakie widać na moim Blogu są szykowane tylko i wyłącznie na najzwyklejszym domowym sprzęcie, jakim jest zamrażarka. Na lody jabłkowe przepis warto poznać, ponieważ można je robić przez cały rok. Bez problemu przechowujemy bowiem jabłka zbierane jesienią, nawet aż do kolejnych zbiorów. Tak wiec lody jabłkowe robione latem ze świeżych jabłek są jak najbardziej możliwe to przygotowania i zapewniam, że smakują wyśmienicie. Jeśli zatem chcesz wiedzieć jak zrobić lody jabłkowe w formie orzeźwiającego i nie za słodkiego sorbetu, to zapraszam do przepisu.