Pączki z ziemniakami
Rewelacyjne pączki drożdżowe z dodatkiem gotowanych ziemniaków. Pączki z ziemniakami na słodko są super puchate i delikatne. Smak ziemniaków nie jest wyczuwalny. Pączusie pięknie wyrastają tworząc obrączkę.
Polecam Ci też mój najlepszy przepis na mini pączki serowe oraz na tradycyjne pączki domowe.
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Czas smażenia: 30 minut
Liczba porcji: 25 klasycznych pączków
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 600 g mąki pszennej
- 4 żółtka średnich jajek
- 50 g masła - 1/4 kostki
- 100 g cukru - około 1/3 szklanki
- 2 x 7 g suchych drożdży lub 40 g świeżych
- 1/3 szklanki ciepłego mleka
- szczypta soli
- mus owocowy do nadziewania pączków - mały słoiczek
Pączki z ziemniakami
Dodatkowo do zrobienia pączków potrzebujesz: 1 litr oleju roślinnego do smażenia; blat lub stolnica z wałkiem + mąka do podsypywania; wykrawaczka o średnicy 7,5 cm lub szklanka do wycinania pączków; duży i szeroki garnek; ręczniki papierowe do kładzenia pączków po usmażeniu; szpryca z długim dziobkiem do nadziewania pączków lub plastikowa duża strzykawka; cukier puder do oprószenia gotowych pączków.
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
W wersji wegetariańskiej pączki smażymy wyłącznie na oleju roślinnym.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki. Mleko lekko podgrzej a masło roztop w rondelku na małej mocy palnika. Ugotowane i przestudzone ziemniaki przepuść przez praskę lub zmiel w maszynce.
Pączki z ziemniaków
Ciasto drożdżowe z użyciem drożdży suchych:
W dużej misce umieść składniki: Mąka, cukier, suche drożdże, zmielone i przestudzone ziemniaki, 4 żółtka jajek, masło, 1/3 szklanki ciepłego mleka, szczypta soli. Ciasto wyrabiaj około 10 minut. Najlepiej wyrabiać ciasto mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto będzie lekko lepkie. Odłóż je do wyrastania na 40 minut, w tej samej misce w której było wyrabiane. Ja przykrywam miskę ściereczką i umieszczam ją w piekarniku nagrzanym do 35 stopni. Wcześniej go lekko nagrzewam i włączam, a następnie umieszczam miskę w komorze przy otwartych drzwiach.
Ciasto drożdżowe z użyciem drożdży świeżych:
Zrób zaczyn od razu w misce, do której dodasz resztę składników na ciasto. Ze składników na ciasto uszczknij po łyżce mąki, cukru oraz 3 łyżki ciepłego mleka i całe 40 gramów świeżych drożdży. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut. Zaczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić (w razie czego poczekaj jeszcze 10 minut). Dodaj resztę składników: mąka, zmielone i przestudzone ziemniaki, cukier, 4 żółtka jaj, masło, mleko, szczypta soli. Ciasto wyrabiaj 10 minut. Postępuj dalej tak samo jak przy drożdżach suchych - patrz wyżej.
Po tym czasie ciasto pięknie urośnie. Przygotuj sobie stolnicę. Wysyp na nią trochę mąki. Na tak przygotowaną stolnicę przełóż wyrośnięte ciasto drożdżowe. Jak widać na zdjęciu, ciasto jest lekko lepkie.
Ciasto oprósz odrobiną mąki również od góry. Po oprószeniu mąką ciasto idealnie się wałkuje. Rozwałkuj je na grubość około 2-2,5 cm. Wykrawaczką o średnicy około 7,5 cm lub szklanką wycinaj pączki.
Pączki układaj na desce lekko oprószonej mąką. U mnie wyszło ich 25, więc przyda się do tego duży blat lub szuflady z piekarnika. Ciasto po wycięciu (ścinki z ciasta, które zostały po wycinaniu poprzedniej partii) ponownie lekko zagniataj, wałkuj i wycinaj krążki. Pączki delikatnie posyp tez mąką od góry, by podczas wyrastania nie przykleiła się do nich ściereczka. Tak przygotowane pączki przykryte ściereczką bawełnianą, odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
Już po 10-20 minutach zauważysz jak pączki szybko rosną.
Podczas wyrastania pączków przygotuj sobie szeroki garnek, olej, ręczniki papierowe oraz cedzak do łowienia pączków. Nagrzej dobrze olej. Po umieszczeniu odrobiny ciasta w oleju powinno ono od razu wypłynąć na powierzchnię i zacząć skwierczeć. Olej może się nagrzewać nawet 10 minut i powinien osiągnąć temperaturę około 175 stopni.
Na nagrzany olej kładź po kilka pączków. Nie kładź ich za dużo na raz. Pączki jeszcze rosną w garnku a powinny swobodnie w nim pływać. Smaż je na rumiano po około 3 minuty na stronę. Jeśli pączki za szybko się rumienią - zmniejsz moc palnika. Nie można ich za szybko wyławiać ponieważ istnieje ryzyko, że będą w środku surowe. Każdą partię odkładaj na ręcznik papierowy i na kratkę do przestudzenia.
Gotowe pączki wystarczy już tylko oprószyć cukrem pudrem.
Jeśli zdecydujesz się na to, by nadziać pączki musem owocowym lub lekką marmoladą, przygotuj sobie szeroką plastikową strzykawkę (taka bez igły), rękaw cukierniczy z długą tylką lub jednorazowy i wąski worek cukierniczy. W woreczku umieść wcześniej wymieszany mus i wstrzyknij z boku do każdego pączka. Ja użyłam tym razem domowego musu z malin. Rzadsze przetwory jest łatwiej wstrzykiwać do pączków.
Z pewnością zastanawiasz się czemu nie dodałam do ciasta spirytusu, octu lub soku z cytryny. Nie dodaję spirytusu, ponieważ prawidłowo smażone pączki ziemniaczane nie wchłoną więcej tłuszczu, niż gdybym dała spirytus do ciasta. Ważne jest, by nie wkładać pączków za wcześnie do oleju. Oczywiście możesz dodać spirytus do ciasta. Przy tej ilości składników proponuję 2 łyżki.
Z pozostałych białek jajek polecam upiec bezę, którą możesz wykorzystać na wiele sposobów. W tym do tortu. Zobacz przepis beza.
Smacznego.