Omlet z jajek
Delikatny i puszysty omlet z jajek to nasze weekendowe śniadanie. Wymaga więcej czasu oraz uwagi niż jajecznica czy owsianka, więc omlety robię zazwyczaj w dni wolne od pracy i szkoły Dzieci.
Mam dla Was najprostszą wersję klasycznego omletu w wersji z jednego oraz dwóch jaj.
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: 1
Dieta: wegetariańska
Składniki na omlet z jednego jajka
- 1 jajko
- płaska łyżka mąki
- łyżeczka oleju np. ryżowego
Składniki na omlet z dwóch jajek
- 2 jajka
- 2 płaskie łyżki mąki
- łyżeczka oleju np. ryżowego
Dodatki
- cukier puder i owoce
Omlet z jajek
Do wykonania tego omletu nie będziesz potrzebować patelni większej niż o średnicy 20 cm.
Przed przystąpieniem do pracy wyjmij wszystko na blat - mąka, jajko, mikser, olej, cukier puder, patelnię, pędzelek do posmarowania patelni, łyżka, miseczki, szpatułka do przewracania.
Jajko powinno mieć temperaturą pomieszczenia. Oddziel żółtko od białka. Białko ubijaj mikserem w niedużym, wysokim szklanym naczyniu. Zaczynaj od mniejszych obrotów miksera i stopniowo zwiększaj. Białko powinno się ubić błyskawicznie na sztywną, błyszczącą pianę.
Możesz już nagrzewać patelnię. Najlepiej przy pomocy pędzelka wysmaruj jej dno oraz boki. Do miski z białkiem dodaj żółtko oraz mąkę i przy pomocy miksera na najniższych obrotach lub szpatułką wymieszaj składniki szybko w kilka sekund.
Cisto wyłóż na nagrzaną patelnię i wyrównaj powierzchnię. Ustaw średnią moc palnika i odczekaj dwie minuty. Po tym czasie podnieś patelnię za rączkę i ruchem równoległym do blatu potrząśnij nią kilka razy. Jeśli omlet przesuwa się w całości możesz przy pomocy szpatułki przewrócić go na drugą stronę. Po minucie zdejmij omlet na talerz.
Omlet prósz cukrem pudrem. Możesz też dodać ulubione owoce.
Przy większym omlecie postępuj tak samo. Być może białko potrzebować będzie odrobiny więcej czasu na ubijanie. Po umieszczeniu omleta na patelni będzie on potrzebował tym razem po 4 minuty smażenia z każdej strony.
Jeśli chcesz zrobić na raz kilka omletów polecam użycie kilku patelni. Nie pozwól surowej masie długo czekać na smażenie, gdyż z czasem będzie się upłynniać i straci pęcherzyki powietrza. Sprawdź też mój przepis na omlet bez mleka i bez glutenu. Jeżeli szukasz jeszcze innych przepisów na omlety, zarówno w wersji na słodko jak i na słono, zobacz mój pomysł na idealny omlet w dwóch wariantach.
Smacznego.