Ogórki w pomidorach
Ogórki w pomidorach do słoików na zimę, to pyszny sposób na przetwory z ogórków. Zapraszam po mój sprawdzony, super szybki przepis na delikatne plasterki ogórków w pysznym, słodko kwaśnym sosie pomidorowym.
- tylko najważniejsze składniki
- ogórki można zjadać razem z zalewą
- rewelacyjny i delikatny dodatek do wielu dań
Czas przygotowania: 30 minut
Czas moczenia ogórków: 2 godziny
Czas pasteryzowania słoików: 20 minut
Liczba porcji: 4 słoiki po 450 ml
Kaloryczność kcal: 235 w 1 słoiku
Dieta: wegańska, wegetariańska
- 1,5 kg świeżych ogórków gruntowych
- 2 płaskie łyżki soli kamiennej lub zwykłej - około 30 g
- 300 ml przecieru pomidorowego np. passata z butelki
- 100 ml octu jabłkowego lub dowolnego winnego
- 50 ml oleju roślinnego - 5 łyżek stołowych
- 50 g cukru - około 3 łyżki
- 3 ząbki czosnku - około 15 g
Ogórki w pomidorach
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na podaną ilość składników użyłam: 4 słoiki o pojemności 450 ml każdy. Można też użyć słoików o innej pojemności. Łącznie powinny one mieć około 1800 ml (mniej więcej).
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego przepisu.
Przed szykowaniem ogórków w pomidorach do słoików zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do swojej sałatki np. trochę cebuli.


Ogórki w pomidorach na zimę
Około 1500 gramów jak najmniejszych ogórków gruntowych bardzo dokładnie umyj w zimnej wodzie. Odetnij w nich oba końce. Ogórki pokrój na plasterki grubości około 3-5 mm. Możesz to zrobić nożem lub przy użyciu mandoliny z regulowanym ostrzem, czy tez takiej, która tnie warzywa na plastry o grubości około 3-5 mm. Wszystkie plasterki ogórków umieść w większej misce. Do miski wsyp dwie płaskie łyżki soli kamiennej lub zwykłej, czyli około 30 gramów. Dokładnie wymieszaj plasterki ogórków z solą. Miskę odstaw na bok - temperatura pomieszczenia, z dala od słońca na minimum dwie godziny. Co około 30 minut warto wymieszać zawartość miski.

Po tym czasie plasterki ogórków zrobią się elastyczne i puszczą dużo wody. Słoną wodę wylej, a w misce zostaw tylko same plasterki ogórków. Nie musisz ich mocno odciskać ze słonej wody. Wystarczy wodę odlać lub też dodatkowo przełożyć całość na chwilę, na duże sitko/durszlak.
Porada: Jeśli chcesz dodać do ogórków cebulę, to 200-250 gramów cebuli obierz i pokrój w krążki o grubości około 2-4 mm lub w piórka. Sięgam zazwyczaj po cebulę cukrową, ale i zwykła oraz czosnkowa też będą dobre. Krążki cebuli umieść na większym, metalowym sitku. Sitko z pokrojoną cebulą połóż w zlewie. Zagotuj wodę w garnku lub w czajniku. Powoli zalewaj cebulę wrzątkiem, aby ją sparzyć. Zrobi się elastyczna i będzie miała delikatniejszy smak. Możesz też umieścić krążki cebuli na 30 sekund w garnku z wrzątkiem, a następnie wyłowić ją przy pomocy cedzaka. Sparzone krążki cebuli wymieszaj z odsączonymi ze słonej wody plasterkami ogórków.

W dużym garnku z grubym dnem umieść składniki zalewy: 300 ml przecieru pomidorowego np. passata z butelki, czy też przecier/pomidory rozdrobnione z puszki; 100 ml octu jabłkowego lub dowolnego winnego o stężeniu 6%; 50 gramów cukru, czyli około 3 łyżki (nie całkiem płaskie); 50 ml oleju roślinnego do smażenia np. rzepakowego lub też ulubiona oliwa; trzy obrane i pokrojone w plasterki lub przepuszczone przez praskę ząbki czosnku.
Ustaw średnią lub nieco wyższą moc palnika. Całość mieszaj drewnianą łyżką, aż do zagotowania (bez przykrywki). Zredukuj moc palnika i gotuj zalewę przez 2-3 minuty (ma tylko lekko mrugać).
Porada: Aby otrzymać więcej zalewy o wyraźniejszym, pomidorowym smaku można dołożyć 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego oraz łyżeczkę octu spirytusowego 10 %.

Do garnka z zalewą dodaj wszystkie odsączone ze słonej wody ogórki. Zamieszaj zawartość garnka, a następnie ponownie ustaw wyższą moc palnika. Mieszając co kilka minut ogórki w zalewie doprowadź je do wrzenia - mają się lekko gotować. Gotuj je tak do 10 minut, co jakiś czas mieszaj zawartość garnka (cały czas bez przykrywki).

Przygotuj cztery czyste słoiki o pojemności 450 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 1800 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
W każdym słoiku umieść porcję wrzącej mieszanki ogórków i sosu. Postaraj się po równo rozdzielić plasterki ogórków, by słoiki wypełnić tak, by zostało 2-3 cm wolnej przestrzeni (przy rantach). Resztkę sosu, który został na dnie garnka rozlej na koniec do każdego słoika, by przykryć nim wystające ogórki. Zostaw jednak 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Aby pozbyć się pęcherzyków powierza polecam użyć drewnianych patyczków do szaszłyków. W razie potrzeby wyczyść ranty. Dopiero tak przygotowane słoiki można mocno zakręcić.
Aby można było odstawić ogórki w sosie pomidorowym do piwniczki, wszystkie słoiki należy poddać pasteryzacji. Do tego przepisu zawsze stosuję pasteryzację w garnku:
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 15-20 minut. Po przestudzeniu można wynieść je do chłodnego i zacienionego pomieszczenia bez wilgoci (chłodny schowek lub piwnica).
Porada: Czasem bywa tak, że nawet po pasteryzacji kilka słoików nadal "odbija" (nakrętni po naciśnięciu "pykają"). Wystarczy jednak tylko mocniej dokręcić takie słoiki i zostawić w spokoju do dnia następnego. Praktycznie zawsze same zassą się do tego czasu. Nie potrzebna jest zatem dodatkowa pasteryzacja. Jeśli jednak trafi się uszkodzona nakrętka, to taki słoik polecam odłożyć do lodówki, a ogórki otworzyć nie wcześniej niż po pięciu dniach od zrobienia.


Słoiki z ogórkami w pomidorach trzymaj w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Najlepsza będzie piwniczka lub chłodny schowek, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni. Najlepiej nie otwierać słoików wcześniej niż po pięciu dniach od zrobienia. Ogórki w pomidorach można jeść razem z zalewą. Będą świetną przekąską do mięs oraz wszelkich dań z grilla. Można je podawać do obiadu lub jako jedna z sałatek serwowanych na stół obok zimnych przekąsek.
Smacznego.