Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Kiszone pomidory

Kiszone pomidory

Kiszone pomidory to niezwykle ciekawy sposób na pyszne przetwory na zimę. Koniecznie wypróbuj ten super prosty przepis, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie ukiszonych pomidorów. 

- można je szykować przez cały rok
- dokładny przepis oraz kroki wykonania
- pomysły na pyszne podanie takich pomidorów 

Czas przygotowania: 30 minut
Czas kiszenia wstępnego: 7 dni
Czas kiszenia do wypróbowania: 30 dni
Liczba porcji: 5 słoików po 450 ml

Kaloryczność kcal: 20 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg małych, twardych, ale dojrzałych pomidorów
  • 1300 ml wody - trochę ponad 5 szklanek
  • 1 czubata łyżka soli kamiennej - około 30 g
  • 4 ząbki czosnku - około 20 g
  • mały kawałek korzenia chrzanu + ewentualnie liście
  • mały kawałek kopru lub baldachy
  • przeprawy: 4 małe listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; po pół łyżeczki ziaren pieprzu i gorczycy

Kiszone pomidory

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na kilogram małych pomidorów truskawkowych użyłam 5 słoików o pojemności 450 ml każdy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.

Kiszone pomidory, 1

Kiszone pomidory przepis

Przygotuj pięć, czystych słoików o pojemności 450 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 2200 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

W każdym słoiku umieść po jednym ziarenku ziela angielskiego, po "szczypcie" ziaren czarnego pieprzu i gorczycy oraz po małym listku laurowym (ewentualnie po pół dużego listka). Do każdego słoika wrzuć też po jednym, obranym ząbku czosnku, oczyszczony kawałek korzenia chrzanu (kawałek nie większy niż wielkości małego palca) oraz kawałek liścia chrzanu (jeśli go masz, ale nie jest to konieczne) kawałek kopru lub baldachy. Jeśli używasz słoików o pojemności np. 1 litra to możesz podwoić ilość umieszczonych w słoiku przypraw, czosnku i chrzanu.

Kiszone pomidory, 2

Bardzo dokładnie umyj i osusz około 1 kg (lub trochę więcej) małych, dojrzałych lub prawie dojrzałych pomidorów. Pomidory muszą być idealnie zdrowe, nieuszkodzone i twarde. Jeśli masz mniejsze słoiki (tak jak ja), to polecam sięgnąć po najmniejsze, najlepiej lekko podłużne pomidory typu truskawkowe. Przy słoikach litrowych bardziej sprawdzą się trochę większe pomidory np. Lima. Możesz śmiało kisić razem pomidory różnej wielkości, różnych odmian i kolorów. 

Każdy słoik wypełnij pomidorami maksymalnie do 4/5 wysokości.
Kiszone pomidory, 3

Zagotuj 1300 ml wody i wsyp do niej około 30 gramów (maksymalnie do 35 gramów) soli kamiennej do przetworów. Mieszaj wodę, aż sól się w niej rozpuści. Do słoików na zimę polecam właśnie sól kamienną. Gorącą wodą z solą wypełnij wszystkie słoiki (nie wrzątkiem, zatem po zdjęciu zalewy palnika odczekaj około 10 minut). Lekko wstrząśnij/przesuń słoikiem, by pozbyć się wszystkich bąbelków powietrza, które zostały wewnątrz słoików. Zalewa powinna przykryć pomidory w całości. Słoiki zakręć mocno i odstaw na około siedem dni do pomieszczenia, w którym będzie około 20 stopni. Nie odwracam słoików do góry dnem po ich zakręceniu. Nie jest to konieczne, ponieważ słoiki same się zawekują. 

W pierwszych dniach kiszenia możesz zaobserwować buzowanie słoików. Mogą lekko syczeć. Nic się nie martw. To normalne i często tak się dzieje, gdy proces kiszenia jest bardziej dynamiczny. Absolutnie nie odkręcaj słoików. Możesz je tylko lekko wytrzeć. Proces kiszenia pomidorów jest spokojniejszy, niż przy kiszonkach z ogórków i może trwać o kilka dni dłużej. Może być też tak, że zakrętki w jednych słoikach zawekują szybciej, niż w innych. 

Po tym czasie możesz już przenieść słoiki z pomidorami do spiżarki lub do piwniczki. Pomidory ukiszą się po około miesiącu. Oznacza to, że dopiero po około 30 dniach zalecam otwierać słoiki z kiszonymi pomidorami. Wcześniej mogą jeszcze nie osiągnąć pożądanego smaku. 

Wiem, że niektórych martwi to, że nakrętka nie zassała się po pierwszym dniu kiszenia. Cały proces fermentacji trwa kilka dni. Słoiki powinny jednak zawekować się najpóźniej w ciągu 7-8 dni od zakręcenia. 

Porada: Zalewa może być też lekko lub całkowicie przestudzona i kiszone pomidory również wyjdą. Ja zalewam je gorącą wodą, ale wypełniałam też słoiki zalewą po całkowitym przestudzeniu. Po ukiszeniu nie widzę różnicy. Pomidory takie potrzebują jednak zazwyczaj kilku dni więcej, by proces kiszenia doprowadził do zassania się nakrętek.

Kiszone pomidory, 4

Trzymanie kiszonych pomidorów w piwniczce, w której panuje chłód jest bardzo istotne, aby spowolnić i zatrzymać proces kiszenia i cieszyć się zimą pysznymi kiszonkami. 
Kiszone pomidory podajesz dokładnie tak samo, jak kiszone ogórki. Są super pyszną i ciekawą przekąską lub dodatkiem do obiadu. Można je podać do kanapek, czy też zrobić z nich zupę. 
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (631 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Kiszone pomidory

Przygotowywanie własnych przetworów na zimę, takich jak pomidory kiszone, ma wiele korzyści. Przede wszystkim, jest to doskonały sposób na skorzystanie z tegorocznych zbiorów, szczególnie jeśli mieliśmy obfite zbiory pomidorów w naszym ogrodzie. Kiszenie pomidorów pozwala też zachować smak lata na dłużej, pozwalając nam cieszyć się tym soczystym warzywem nawet w chłodniejsze, zimowe miesiące. Poza tym, kiszone pomidory są niezwykle zdrowe. Fermentowane potrawy są bogate w probiotyki, które są dobre dla naszego układu pokarmowego i ogólnego zdrowia. Zawierają również witaminę C i K, a także potas, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do zimowych posiłków, kiedy świeże warzywa mogą być trudniej dostępne. Na kiszone pomidory przepis jest bardzo prosty i przepis na kiszone pomidory niewiele różni się od przepisu na ogórki kiszone. Na kiszone pomidory przepisy są zatem dość do siebie podobne. Bardzo dobre wychodzą kiszone pomidory koktajlowe, które możemy szykować przez cały rok, ponieważ są one dostępne w marketach. Bardzo dobra do kiszenia jest też odmiana pomidorów Lima. Kiszone pomidory będą najlepsze z pomidorów całkowicie zdrowych, twardych, bez uszkodzeń. Pomidory mogą być jeszcze nie do końca dojrzałe, ale nie zielone. Z zielonych pomidorów bardzo dobry jest przepis na coś pysznego na zimę. Sałatka z zielonych pomidorów jest super pyszna. Tak więc na pomidory kiszone przepisy mogą być różne, ale warto wiedzieć z jakich pomidorów wyjdą Ci idealne kiszone pomidory. Kolor nie ma znaczenia. Jeśli lubisz piękne przetwory, to możesz użyć pomidorów czerwonych, żółtych, pomarańczowych. Wybieraj małe i twarde pomidory, najlepiej z podłużnych odmian. Możesz je mieszać wielkościami. Dostosuj też wymiar słów do wybranych przez Ciebie pomidorów. Na pomidory kiszone przepis jest bardzo prosty i z pewnością każdy sobie z nim poradzi. Na koniec, robienie własnych przetworów to wspaniała forma kreatywności. Możemy eksperymentować z różnymi smakami i dodawać różne przyprawy, tworząc coś naprawdę unikalnego. Również bezpośrednie zaangażowanie w proces przygotowywania jedzenia daje poczucie satysfakcji i może być bardzo relaksujące. To nie tylko sposób na zabezpieczenie obfitej ilości pomidorów, ale też na dodanie swoistego smaku i stylu do naszych zimowych posiłków. Jeśli więc chcesz zobaczyć jak zrobić kiszone pomidory, to zapraszam po przepis na pyszne kiszone pomidory. Rewelacyjne na zimę są też klasyczne pikle z ogórków. A na śniadanie polecam zrobić Menemen, czyli jajecznicę po turecku. Zapraszam też po super przepis na buraczki z papryką na zimę. Zapraszam też po super przepis na pyszny sok pomidorowy do słoików na zimę. Świetne są też pieczarki marynowane na każdą okazję.