Kiszone pomidory
Kiszone pomidory to niezwykle ciekawy sposób na pyszne przetwory na zimę. Koniecznie wypróbuj ten super prosty przepis, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie ukiszonych pomidorów.
- można je szykować przez cały rok
- dokładny przepis oraz kroki wykonania
- pomysły na pyszne podanie takich pomidorów
Czas przygotowania: 30 minut
Czas kiszenia wstępnego: 7 dni
Czas kiszenia do wypróbowania: 30 dni
Liczba porcji: 5 słoików po 450 ml
Kaloryczność kcal: 20 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 kg małych, twardych, ale dojrzałych pomidorów
- 1300 ml wody - trochę ponad 5 szklanek
- 1 czubata łyżka soli kamiennej - około 30 g
- 4 ząbki czosnku - około 20 g
- mały kawałek korzenia chrzanu + ewentualnie liście
- mały kawałek kopru lub baldachy
- przeprawy: 4 małe listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; po pół łyżeczki ziaren pieprzu i gorczycy
Kiszone pomidory
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na kilogram małych pomidorów truskawkowych użyłam 5 słoików o pojemności 450 ml każdy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Kiszone pomidory przepis
Przygotuj pięć, czystych słoików o pojemności 450 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 2200 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
W każdym słoiku umieść po jednym ziarenku ziela angielskiego, po "szczypcie" ziaren czarnego pieprzu i gorczycy oraz po małym listku laurowym (ewentualnie po pół dużego listka). Do każdego słoika wrzuć też po jednym, obranym ząbku czosnku, oczyszczony kawałek korzenia chrzanu (kawałek nie większy niż wielkości małego palca) oraz kawałek liścia chrzanu (jeśli go masz, ale nie jest to konieczne) kawałek kopru lub baldachy. Jeśli używasz słoików o pojemności np. 1 litra to możesz podwoić ilość umieszczonych w słoiku przypraw, czosnku i chrzanu.
Bardzo dokładnie umyj i osusz około 1 kg (lub trochę więcej) małych, dojrzałych lub prawie dojrzałych pomidorów. Pomidory muszą być idealnie zdrowe, nieuszkodzone i twarde. Jeśli masz mniejsze słoiki (tak jak ja), to polecam sięgnąć po najmniejsze, najlepiej lekko podłużne pomidory typu truskawkowe. Przy słoikach litrowych bardziej sprawdzą się trochę większe pomidory np. Lima. Możesz śmiało kisić razem pomidory różnej wielkości, różnych odmian i kolorów.
Każdy słoik wypełnij pomidorami maksymalnie do 4/5 wysokości.
Zagotuj 1300 ml wody i wsyp do niej około 30 gramów (maksymalnie do 35 gramów) soli kamiennej do przetworów. Mieszaj wodę, aż sól się w niej rozpuści. Do słoików na zimę polecam właśnie sól kamienną. Gorącą wodą z solą wypełnij wszystkie słoiki (nie wrzątkiem, zatem po zdjęciu zalewy palnika odczekaj około 10 minut). Lekko wstrząśnij/przesuń słoikiem, by pozbyć się wszystkich bąbelków powietrza, które zostały wewnątrz słoików. Zalewa powinna przykryć pomidory w całości. Słoiki zakręć mocno i odstaw na około siedem dni do pomieszczenia, w którym będzie około 20 stopni. Nie odwracam słoików do góry dnem po ich zakręceniu. Nie jest to konieczne, ponieważ słoiki same się zawekują.
W pierwszych dniach kiszenia możesz zaobserwować buzowanie słoików. Mogą lekko syczeć. Nic się nie martw. To normalne i często tak się dzieje, gdy proces kiszenia jest bardziej dynamiczny. Absolutnie nie odkręcaj słoików. Możesz je tylko lekko wytrzeć. Proces kiszenia pomidorów jest spokojniejszy, niż przy kiszonkach z ogórków i może trwać o kilka dni dłużej. Może być też tak, że zakrętki w jednych słoikach zawekują szybciej, niż w innych.
Po tym czasie możesz już przenieść słoiki z pomidorami do spiżarki lub do piwniczki. Pomidory ukiszą się po około miesiącu. Oznacza to, że dopiero po około 30 dniach zalecam otwierać słoiki z kiszonymi pomidorami. Wcześniej mogą jeszcze nie osiągnąć pożądanego smaku.
Wiem, że niektórych martwi to, że nakrętka nie zassała się po pierwszym dniu kiszenia. Cały proces fermentacji trwa kilka dni. Słoiki powinny jednak zawekować się najpóźniej w ciągu 7-8 dni od zakręcenia.
Porada: Zalewa może być też lekko lub całkowicie przestudzona i kiszone pomidory również wyjdą. Ja zalewam je gorącą wodą, ale wypełniałam też słoiki zalewą po całkowitym przestudzeniu. Po ukiszeniu nie widzę różnicy. Pomidory takie potrzebują jednak zazwyczaj kilku dni więcej, by proces kiszenia doprowadził do zassania się nakrętek.
Trzymanie kiszonych pomidorów w piwniczce, w której panuje chłód jest bardzo istotne, aby spowolnić i zatrzymać proces kiszenia i cieszyć się zimą pysznymi kiszonkami.
Kiszone pomidory podajesz dokładnie tak samo, jak kiszone ogórki. Są super pyszną i ciekawą przekąską lub dodatkiem do obiadu. Można je podać do kanapek, czy też zrobić z nich zupę.
Smacznego.