Chlebek bananowy
Chlebek bananowy to mój ulubiony przepis na wykorzystanie przejrzałych bananów. To chleb bananowy, który zawsze się udaje a do tego jest super prosty do zrobienia i cudownie smakuje. Jest puszysty i wilgotny.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 1 godzina
Liczba porcji: 820 g ciasta - średnia keksówka
Kaloryczność kcal: 260 w 100 g ciasta
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 3 duże banany - 1,5 szklanki pulpy (rozgnieciony banan) - 350 g
- 1,5 szklanki mąki pszennej uniwersalnej - 240 g
- 1/3 kostki masła - około 70 g (lub tyle samo oleju)
- 0,5 szklanki cukru - około 130 g
- 1 bardzo duże jajko lub dwa małe
- łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
Chlebek bananowy
Aby zrobić ciasto bananowe nie potrzebujesz nawet miksera. To ciasto jest tak proste i szybkie do zrobienia, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Przygotuj sobie niedużą foremkę do wypieków. U mnie idealnie sprawdziła się keksówka o wymiarach 9/25 cm i wysokości 7 cm. Potrzebujesz również odrobinę tłuszczu i bułkę tartą do obsypania od środka foremki przed wyłożeniem do niej ciasta. Jeśli masz ochotę udekorować ciasto bananem, to potrzebujesz jeszcze dodatkowo jednego średniej wielkości banana.
Aby upiec perfekcyjny chlebek bananowy bardzo ważne jest to, by użyć odpowiednią ilość rozgniecionych bananów. Potrzebujesz zatem trzy duże, bardzo dojrzałe banany. Ponieważ wielkość i grubość bananów bywa różna, to dla ułatwienia możesz przełożyć ugniecione widelcem banany do szklanki o pojemności 250 ml. Powinno Ci wyjść około 1,5 szklanki rozgniecionych bananów. Jeśli masz wagę, to będzie to 350 gramów pulpy bananowej.
Swoje banany zawsze rozgniatam widelcem. Nie robię tego super dokładnie. W cieście nierzadko znajdują się większe kawałki bananów.
Masło roztop w mikrofalówce i dodaj do miski z rozgniecionymi bananami. Potrzebujesz około 1/3 kostki masła (masło o wadze 200 gramów). Ja odmierzam zawsze 70 gramów masła. Roztopione masło dodaję lekko ciepłe.
Porada: Masło można zamienić na taką samą ilość oleju roślinnego.
Do osobnej miseczki dodaj mniej więcej połowę szklanki drobnego cukru. Będzie to około 130 gramów cukru. Wbij też jedno duże jajko. Jajko z cukrem roztrzep dokładnie widelcem. Użycie miksera nie jest konieczne, jednak jeśli możesz i masz ochotę, to polecam zmiksować jajko z cukrem, by powstała puszysta, jasna piana. Ciasto wyrasta wówczas jeszcze wyższe. Mieszankę jajka z cukrem dodaj do bananów z masłem i wymieszaj.
Mąkę przesiej do osobnej miski razem ze szczyptą soli i łyżeczką sody oczyszczonej. Zamieszaj suche składniki i dodaj do składników mokrych.
Przy pomocy łyżki lub szpatułki wymieszaj ciasto. Powstanie ciasto gęstsze od budyniu. Ciasto przełóż do formy delikatnie wysmarowanej od środka np. resztkami masła i obsypanej odrobiną bułki tartej. Jeśli został Ci jeszcze jakiś banan, to możesz przekroić go wzdłuż i ułożyć na cieście.
Formę z ciastem umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz 55-60 minut. Po około 50 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że chlebek bananowy jest już upieczony.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.
Chlebek bananowy to dość słodkie ciasto, dlatego też nie oprószam go po upieczeniu cukrem pudrem i nie używam polewy. Jeśli jednak uwielbiasz ciasta z dużą ilością dodatków, to moja polewa czekoladowa będzie idealna.
Chlebek bananowy bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć ciasto luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Bananowe ciasto trzymaj w szafce do około trzech dni.
Smacznego.