Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Chlebek bananowy

Chlebek bananowy

Chlebek bananowy to mój ulubiony przepis na wykorzystanie przejrzałych bananów. To chleb bananowy, który zawsze się udaje a do tego jest super prosty do zrobienia i cudownie smakuje. Jest puszysty i wilgotny.

Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 1 godzina
Liczba porcji: 820 g ciasta - średnia keksówka

Kaloryczność kcal: 260 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 3 duże banany - 1,5 szklanki pulpy (rozgnieciony banan) - 350 g
  • 1,5 szklanki mąki pszennej uniwersalnej - 240 g
  • 1/3 kostki masła - około 70 g (lub tyle samo oleju)
  • 0,5 szklanki cukru - około 130 g
  • 1 bardzo duże jajko lub dwa małe
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli

Chlebek bananowy

Aby zrobić ciasto bananowe nie potrzebujesz nawet miksera. To ciasto jest tak proste i szybkie do zrobienia, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Przygotuj sobie niedużą foremkę do wypieków. U mnie idealnie sprawdziła się keksówka o wymiarach 9/25 cm i wysokości 7 cm. Potrzebujesz również odrobinę tłuszczu i bułkę tartą do obsypania od środka foremki przed wyłożeniem do niej ciasta. Jeśli masz ochotę udekorować ciasto bananem, to potrzebujesz jeszcze dodatkowo jednego średniej wielkości banana.

Chlebek bananowy, 1
Krok 1: Rozgnieć banany

Aby upiec perfekcyjny chlebek bananowy bardzo ważne jest to, by użyć odpowiednią ilość rozgniecionych bananów. Potrzebujesz zatem trzy duże, bardzo dojrzałe banany. Ponieważ wielkość i grubość bananów bywa różna, to dla ułatwienia możesz przełożyć ugniecione widelcem banany do szklanki o pojemności 250 ml. Powinno Ci wyjść około 1,5 szklanki rozgniecionych bananów. Jeśli masz wagę, to będzie to 350 gramów pulpy bananowej. 

Swoje banany zawsze rozgniatam widelcem. Nie robię tego super dokładnie. W cieście nierzadko znajdują się większe kawałki bananów.

Rozgnieć banany

Krok 2: Dodaj masło lub olej

Masło roztop w mikrofalówce i dodaj do miski z rozgniecionymi bananami. Potrzebujesz około 1/3 kostki masła (masło o wadze 200 gramów). Ja odmierzam zawsze 70 gramów masła. Roztopione masło dodaję lekko ciepłe. 

Porada: Masło można zamienić na taką samą ilość oleju roślinnego.  

Dodaj masło lub olej

Krok 3: Połącz jajko z cukrem

Do osobnej miseczki dodaj mniej więcej połowę szklanki drobnego cukru. Będzie to około 130 gramów cukru. Wbij też jedno duże jajko. Jajko z cukrem roztrzep dokładnie widelcem. Użycie miksera nie jest konieczne, jednak jeśli możesz i masz ochotę, to polecam zmiksować jajko z cukrem, by powstała puszysta, jasna piana. Ciasto wyrasta wówczas jeszcze wyższe. Mieszankę jajka z cukrem dodaj do bananów z masłem i wymieszaj.

Połącz jajko z cukrem

Połącz jajko z cukrem

Krok 4: Dodaj sypkie składniki

Mąkę przesiej do osobnej miski razem ze szczyptą soli i łyżeczką sody oczyszczonej. Zamieszaj suche składniki i dodaj do składników mokrych.

Dodaj sypkie składniki

Krok 5: Ciasto umieść w formie

Przy pomocy łyżki lub szpatułki wymieszaj ciasto. Powstanie ciasto gęstsze od budyniu. Ciasto przełóż do formy delikatnie wysmarowanej od środka np. resztkami masła i obsypanej odrobiną bułki tartej. Jeśli został Ci jeszcze jakiś banan, to możesz przekroić go wzdłuż i ułożyć na cieście. 

Ciasto umieść w formie

Krok 6: Upiecz ciasto

Formę z ciastem umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz 55-60 minut. Po około 50 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że chlebek bananowy jest już upieczony. 

Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.

Upiecz ciasto

Chlebek bananowy to dość słodkie ciasto, dlatego też nie oprószam go po upieczeniu cukrem pudrem i nie używam polewy. Jeśli jednak uwielbiasz ciasta z dużą ilością dodatków, to moja polewa czekoladowa będzie idealna. 

Chlebek bananowy, 9

Chlebek bananowy, 10

Chlebek bananowy bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć ciasto luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Bananowe ciasto trzymaj w szafce do około trzech dni. 
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (8411 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ciasto bananowe

Bardzo często zastanawiamy się co zrobić z bardzo już dojrzałymi bananami, których nikt nie chce już zjeść. Na przejrzałe banany jest kilka sposobów. Możesz je wykorzystać do zrobienia koktajli. Świetne są też placki bananowe dla dzieci. Jednak moim ulubionym przepisem jest ciasto bananowe. Ten niesamowity chleb bananowy szykuje się tak prosto, że możesz go robić razem ze swoimi dziećmi. Bez obawy.. zawsze wychodzi! To niesamowity placek bananowy, do którego używasz bardzo dużo dojrzałych bananów. Aby zrobić chlebek bananowy nie potrzebujesz nawet miksera. Żeby upiec chleb bananowy nie potrzebujesz też wagi i miarek. Postarałam się tak opisać składników, by każdy mógł bez problemu upiec swój cudownie wilgotny chlebek bananowy. Ciasto bananowe dla każdego.. nawet dla osób początkujących w pieczeniu. Polecam Ci też gorąco mój przepis na muffiny bananowe. Miłośnikom bananów i pysznych ciasta polecam też mój sprawdzony przepis na kopiec kreta

Chlebek bananowy

Chleb bananowy bardzo często pojawia się u nas z końce tygodnia. Robimy przegląd owoców i warzyw. Bardzo często zostaje kilka bananów, które nie zachęcają już swoim wyglądem do tego, by je zjeść. Mój chlebek bananowy przepis - to wyjątkowo proste do zrobienia ciasto z bananami. Zazwyczaj placek bananowy piekę w średniej wielkości keksówce. Ten przepis na chlebek bananowy podbił serca wszystkich domowników i gości. Chleb bananowy zachwyca nie tylko szybkością i prostotą wykonania, ale i tym niezwykłym smakiem. Chlebek bananowy jest puszysty i pięknie wyrasta. Do tego cudownie pachnie i jest niezwykle wilgotny. Zachęcam też do zobaczenia pozostałych moich przepisów. Przepisy kulinarne na moim Blogu wyróżnia dokładny opis i gwarancja sukcesu. 

Chleb bananowy

Ciasto bananowe, lub jak wolicie chleb bananowy, to jedno z ciast, które bardzo często piecze się od późnej jesieni do wiosny. Nie ma wówczas dużo świeżych, sezonowych owoców a takie ciasto bananowe jest super pyszne i super proste do zrobienia. Chlebek bananowy długo zachowuje świeżość. Chleb bananowy jest też wilgotny, więc można go zabrać i do szkoły i do pracy! Myślę, że może to być też jedno z ciast, która warto nauczyć się piec dosłownie na pamięć. Ponieważ wszystkie składniki na chlebek bananowy dostępne są przez cały rok, można go piec na każdą możliwą okazję. Takie ciasto bananowe zawsze się udaje i można wzbogacić jego smak o kilka składników. Ten chleb bananowy bardzo dobrze smakuje z dodatkiem cynamonu. Do masy możesz też dodać łyżeczkę kakao. Świetne będą też drobno pokruszone orzechy włoskie lub pekan. Ciasto bananowe można też upiec w formie babeczek i muffinek.