Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Biszkopt genueński

Biszkopt genueński

Dołącz do mnie i odkryj sekret biszkoptu genueńskiego, lekkiego jak chmurka i pełnego delikatnego smaku. Spróbuj swoich sił w pieczeniu klasycznego włoskiego ciasta, które jest bazą dla wielu pysznych deserów.

- biszkopt wysoki na ponad 7 cm
- można go kroić na 3, a nawet 4 blaty
- bez ubijania osobno białek na sztywno 

Czas przygotowania: 10 minut
Czas ubijania jajek z cukrem minimum: 10 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: biszkopt 24 cm
W 100 g ciasta: Wartość energetyczna 265 kcal Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 6 dużych jajek rozmiar "L" - u mnie 380 g po rozbiciu
  • 240 g mąki pszennej tortowej - około 1,5 szklanki
  • [zobacz] 200 g cukru - biały Polski Cukier - 10 czubatych łyżek
  • 30 g masła - około 2 łyżki
  • pół łyżeczki ekstraktu waniliowego i szczypta soli

Biszkopt genueński

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Forma do pieczenia: tortownica o średnicy 24 cm lub większa, czyli 26 cm, ale biszkopt wyjdzie wtedy niższy. Sprawdzi się też forma 24 x 24 cm z odpinanymi bokami lub foremka o wymiarach nie większych niż 20 x 30 cm.
Pieczenie ciasta: opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 175-180 stopni; czas pieczenia: około 40 minut.

Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, ponieważ muszą osiągnąć temperaturę pomieszczenia. 30 gramów masła roztop i odłóż do całkowitego przestudzenia. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem biszkoptu genueńskiego zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania. Warto bowiem już na początku szykowania ciasta nagrzewać piekarnik i przygotować sobie wszystkie składniki oraz tortownicę (warto wcześniej wyłożyć ją papierem do pieczenia). 

Biszkopt genueński, 1

Biszkopt genueński, 2

Biszkopt genueński przepis

240 gramów mąki pszennej tortowej przesiej przez sitko lub spulchnij przy pomocy trzepaczki/rózgi kuchennej. Miskę odstaw na bok.

Biszkopt genueński, 3

Do szklanego lub metalowego naczynia wsyp 200 gramów cukru białego kryształ - Polski Cukier. Wbij 6 dużych jajek (po rozbiciu było u mnie łącznie około 380 gramów jajek) i dodaj szczyptę soli. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać bardzo puszysta i jasna masa bez najmniejszych śladów nierozpuszczonego cukru. Ubijanie może trwać nawet 15 minut (z dobrym mikserem stojącym do 10-12 minut). Naprawdę długie i cierpliwe ubijanie jajek z cukrem jest kluczowe w przepisie. Puch ma bardzo "urosnąć" i zrobić się jasny. Na koniec wlej pół łyżeczki ekstraktu waniliowego. W zastępstwie ekstraktu z wanilii można też dać trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki pasty waniliowej. 

Porada: Jeśli masz cierpliwość do ubijania puchu jajecznego mikserem ręcznym, to możesz to zrobić na parze. Jest to najbardziej wskazana metoda szykowania ciasta pod biszkopt genueński. 
Biszkopt genueński, 4

Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura: 175-180 stopni. Termoobiegu do tego przepisu nie używam. 

Mikser odstaw. Do puchu jajecznego zacznij dodawać przesianą mąkę. Wsypuj ją stopniowo, jednocześnie delikatnie i powoli mieszaj masę szpatułką. Nie mieszaj puszystego ciasta za długo. Ma być maksymalnie napowietrzone. Ciasto biszkoptowe nie musi być idealnie gładkie. 

Około 3-4 łyżki ciasta przełóż na chwilę do osobnej miseczki. Dodaj do niego rozpuszczone i przestudzone 30 gramów masła i delikatnie i powoli wymieszaj. Mieszankę ponownie przełóż do miski z ciastem biszkoptowym i całość mieszaj przez kilka sekund już po raz ostatni. 

Porada: Masło można zamienić na tę samą ilość oleju roślinnego do smażenia. Jeśli używasz oleju, to nie musisz go łączyć najpierw z odrobiną ciasta.

Biszkopt genueński, 5

Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Dno oraz boki formy wyłóż papierem do pieczenia (ranty wysmaruj od środka odrobiną masła, czy margaryny, by wysokie paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Gotowe do pieczenia ciasto biszkoptowe przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię. 

Porada: Biszkopt genueński mocno wyrasta, zatem warto wyłożyć od środka paski z papieru do pieczenia, które będą wyższe niż boki formy.

Biszkopt genueński, 6

Tortownicę umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 175-180 stopni; czas pieczenia: około 40 minut. Po około 35-40 minutach sprawdź, czy biszkopt genueński jest już upieczony. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że biszkopt jest już upieczony. Po upieczeniu tylko odrobinę uchyl drzwi piekarnika (najlepiej zablokować je rękawicą kuchenną). Po 10 minutach możesz uchylić drzwiczki szerzej, a po 5 minutach wyjąć ciasto z pieca.

Odczekaj przynajmniej 5 minut zanim wyjmiesz biszkopt z formy. Możesz wówczas odpiąć obręcz. Ostrożnie usuń paski pergaminu z boków biszkoptu. Biszkopt można odwrócić do studzenia na drugą stronę (szczególnie polecam to zrobić, gdy szykujesz tort). Jest ona równa i będzie ładniej wyglądała jako góra tortu. Ta górna zaś wyrówna się pod ciężarem ciasta.

Biszkopt możesz po ostudzeniu pokroić na 3 do 4 blatów. Mój biszkopt osiągnął upieczeniu 75 mm wysokości. 

Porada: W procesie pieczenia formę z biszkoptem umieszczasz na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z ciastem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek). 

Biszkopt genueński, 7

Biszkopt genueński, 8

Biszkopt genueński, 9

Jak jeść biszkopt genueński:
1: Biszkopt można podać jako pyszne, domowe ciasto bez dodatków lub z cukrem pudrem albo z lukrem. 
2: Zrobisz z niego dowolny tort urodzinowy. Biszkopt dzieli się bowiem na 3 lub nawet na 4 blaty.
3: Dzielisz go na dwa blaty, które posłużą jako spody do dwóch ciast np. z galaretką i owocami. Spody można dodatkowo nasączyć. 
4: Można go użyć do zrobienia bajaderek, czy też cake pops. 

Całkowicie przestudzony biszkopt genueński przechowuję zazwyczaj nie dłużej niż trzy dni (zanim zrobię z niego np. tort). Zawijam go wówczas luźno w papier śniadaniowy, a potem dodatkowo w przezroczystą torbę spożywczą. Biszkopt przechowuję w chłodnej szafce. Smacznego!

Gorąco zachęcam do zapoznania się z całą ofertą marki Polski Cukier. Znajdziesz tam nie tylko znany od dziesięcioleci Cukier biały kryształ, ale i cukier biały drobny, cukier puder, cukier trzcinowy Demerara oraz wiele innych. 

Wpis zawiera lokowanie produktu. 
Średnia 4.9 / 5 (207 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Biszkopt genueński

Biszkopt genueński, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z miasta Genuea w północnych Włoszech. Po raz pierwszy zaczęto go piec w średniowieczu, kiedy to włoscy kucharze próbowali stworzyć deser, który byłby jednocześnie lekki i sycący. Odpowiedzią była właśnie ta znakomita ciasto, czyli szybki biszkopt genueński. Najważniejszą cechą biszkoptu genueńskiego jest jego delikatność i puszystość, której większość ciast mogłaby tylko zazdrościć. Najistotniejsze jest wprowadzenie/wtłoczenie jak największej ilości powietrza do masy cukrowo jajecznej, co powoduje, że ciasto rośnie i staje się lekkie jak piórko. Celem przygotowania biszkoptu genueńskiego jest stworzenie uniwersalnej bazy dla różnego rodzaju deserów. To idealny "plac zabaw" dla wszystkich słodkości. Przepis na biszkopt genueński brawurowo łączy się ze śmietaną, owocami, dżemem czy nawet z lodami. Biszkopt genueński na trzy blaty doskonale sprawdza się jako podstawa do tortów i ciast warstwowych. Prosty biszkopt genueński dzięki swojej elastyczności i delikatnej strukturze, świetnie toleruje dodatek cięższych kremów czy polew. Jeszcze jednym powodem, dla którego warto upiec biszkopt genueński, jest jego uniwersalność. Dzięki temu, że jest on niezwykle łatwy do modyfikacji, możemy go przygotować z dodatkiem np. kakao, migdałów czy cytrusów, w zależności od naszych preferencji. Mój prosty przepis na biszkopt genueński to najlepsza baza pod tort. Biszkopt genueński wyrasta bardzo wysoki i puszysty. Możesz go dzielić z powodzeniem na trzy, a nawet i na cztery blaty. Pieczenie biszkoptu genueńskiego stało się jednym z kulinarnych rytuałów, które pomagają wprowadzić odrobinę włoskiego słońca do naszych domów. Jest to niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, szczególnie kiedy patrzymy, jak nasze ciasto rośnie i nabiera złocistej barwy. Jest to doskonały sposób na spędzenie popołudnia i stworzenie czegoś niezwykle smacznego dla siebie i swoich najbliższych. Na biszkopt genueński przepis jest niezwykle prosty i uwielbiam tę metodę. Zapraszam też po przepis na pyszne drożdżówki z morelami i kruszonką oraz na chrupiące i wyjątkowe gofry twarogowe. Koniecznie sprawdź też jak zrobić naleśniki z mąki orkiszowej