Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Chałka chlebowa

Chałka chlebowa

Zapraszam po bardzo uniwersalny przepis na mało słodką i delikatną chałkę. Chałka chlebowa to mój Autorski przepis oraz nazwa. 

- nie kruszy się i dobrze się kroi
- można ją jeść zarówno na wytrawnie, jak i na słodko
- świetna nawet na drugi lub trzeci dzień po upieczeniu

Czas pieczenia: 35 minut
Liczba porcji: 8-10

Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 800 g mąki pszennej - 5 niepełnych szklanek
  • 7 g suchych drożdży - 1 saszetka
  • 400 ml ciepłej wody
  • 3 duże jajka
  • 2 łyżki cukru
  • 50 g miękkiego masła
  • pół łyżeczki soli
  • łyżeczka maku

Chałka chlebowa

Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki.
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Chałka chlebowa, 1

Jedno jajko oraz mak zostaw na potem do posmarowania chałki przed pieczeniem.
Do wypieku chałki użyłam formy o wymiarach 16/32 cm.

Do dużej miski wlej lekko ciepłą wodę - całe 400 ml. Dodaj suche drożdże oraz cukier. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się cukru oraz drożdży. Możesz użyć łyżki, by rozetrzeć drożdże. Dodaj mąkę, sól i dwa jajka. Wszystko dobrze wymieszaj. Możesz wyrabiać ciasto przez kilka minut. 

Do lepkiego ciasta dodaj miękkie lub rozpuszczone masło. Ciasto wyrabiaj 10 minut - ręcznie lub mikserem ze specjalnymi hakami. Ciasto po wyrobieniu może być nadal lepkie. Przykryj je ręcznikiem papierowym i odstaw na 90 minut do wyrośnięcia (można w lekko nagrzanym piekarniku - temperatura nie wyższa niż 35 stopni). 

Przygotuj sobie formę do pieczenia. Lekko natłuść ją od środka a następnie wyłóż papierem do pieczenia. Natłuść (resztkami mała lub odrobiną oleju) papier również z drugiej strony. 

Po 1,5 godzinnym wyrastaniu, ciasto wyłóż na obsypany mąką blat lub stolnicę. Podziel na 3 równe odcinki. Każdy wydłuż na kształt sznurka. Ta sama długość i grubość. Wszystkie końce lekko złącz i zapleć w warkocz. Od razu przełóż do formy wyłożonej papierem. (Ciasto będzie dość luźne, więc trzeba robić to sprawnie). Chałkę odłóż przykryte w ciepłe miejsce na 30 minut. 

Nagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni. W tym czasie rozbełtaj jajko, które należało odstawić na potem razem z makiem. Posmaruj nim chałkę. Obsyp makiem. Formę z chałką wstaw do piekarnika (grzanie góra dół) na 25 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz kolejnych 10 minut (do suchego patyczka).

Po upieczeniu lekko uchyl drzwi pieca na 10 minut. Chałkę najlepiej kroić po przestudzeniu.
Chałka chlebowa, 2

Chałkę chlebową można jeść na śniadania lub kolację. Krojona w kromki jest bazą pod kanapki z delikatną szynką, lub domowymi przecierami z owoców (jabłka, morele, banany).

Przykładowy posiłek z chałką:
Dwie kromki chałki chlebowej posmarowane masłem z dodatkiem: szynki z kurczaka, pomidora bez skórki, sałaty. Do tego kawa zbożowa oraz dojrzała morela obrana ze skórki lub pół jabłka.

Chałka chlebowa bardzo długo zachowuje świeżość. Jeśli nie zostanie zjedzona w dniu pieczenia, polecam zawinąć ją w papier śniadaniowy, a następnie luźno w torbę spożywczą przezroczystą i trzymać w szafce, w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Kanapki/tosty robię z niej przez dwa do trzy dni.
Smacznego. 

Średnia 4.9 / 5 (238 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania