Bułki bezglutenowe
Bardzo prosty przepis na bułki bezglutenowe, które zrobisz z mieszanki mąk bezglutenowych marki Schär. Bułki są puszyste i bardzo smaczne. Można je posypać makiem, sezamem lub czarnuszką. Zapraszam!
Osoby na diecie bezglutenowej muszą pamiętać o tym, by dodatki do bułeczek były wolne od zanieczyszczeń glutenem. Bardzo często bowiem w zakładzie, w którym porcjuje się np. sezam znajdują się również produkty zawierające pszenne.
Czas przygotowania: 10 minut
Czas pieczenia : 25 minut
Liczba porcji: 19 mini bułeczek
Kaloryczność kcal: 73 w 1 bułeczce
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
- 300 g mieszanki mąki bezglutenowej Schär - Mix B Bread Mix
- 220 ml ciepłej wody
- 2 łyżki oliwy
- pół łyżeczki soli
- 7 g suchych drożdży
- 4 łyżki maki niebieskiego
Dodatkowy czas: 30 minut wstępnego wyrastania plus 60 minut wyrastania bułek przed pieczeniem.
Potrzebujesz również: średnie naczynie do wypiekania, odrobinę oliwy
Zapraszam po bardzo urocze mini bułeczki na kilka kęsów. To bułki bezglutenowe, które bardzo fajnie sprawdziły nam się jako imprezowy dodatek do przekąsek podawanych na świeżym powietrzu. Najpyszniejsze są na jeszcze ciepłe.. dopiero co wyjęte z piekarnika.

Bułki bezglutenowe
Przygotuj sobie 300 gramów mąki z mieszanki Bread Mix Schär. Będą to niepełne dwie szklanki o pojemności 250 ml.
Do miski z mąką dodaj też pół łyżeczki soli, 7 gramów suszonych drożdży i 2 łyżki oliwy.

Na koniec dodaj też wodę. Przygotuj sobie około 220 ml lekko ciepłej wody. To niecała szklanka o pojemności 250 ml. Na początku wlej około 200 ml wody i wymieszaj dobrze składniki. Jeśli ciasto jest mocno ścisłe, to dolej jeszcze 20 ml. Mąki bezglutenowe lubią pić wodę. Ciasto będzie miało konsystencję dobrze wyrobionej plasteliny. Ciasto wyrabiaj tylko do momentu, gdy zrobi się jednolite.

Wyrobione ciasto pod bułki bezglutenowe zostaw w tym samym naczyniu. Przykryj folią przezroczystą lub bawełnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. Najlepiej do lekko nagrzanego piekarnika - temperatura nie wyższa niż 35 stopni. Ciasto wyraźnie się napuszy.

Po wyrośnięciu ciasto nie lepi się już do rąk. Można śmiało formować je w kulki wielkości małego orzecha włoskiego. Każdą kulkę obtaczaj w maku i kładź jedną obok drugiej w wybranym naczyniu do zapiekania lub w zwykłej średniej wielkości formie do wypieków. Formę polecam wcześniej lekko wysmarować od środka oliwą.

Bułeczek nie układaj ścisło ponieważ prawie podwoją objętość w trakcie drugiego wyrastania. Wyszło mi 19 mini bułeczek o średnicy 3 cm (średnica przed wyrastaniem). Te które kładłam do naczynia jako pierwsze wyraźnie zdążyły już urosnąć.

Tak samo jak kulę ciasta, tak i tutaj naczynie z bułeczkami przykryj ściereczką bawełnianą i odstaw do wyrośnięcia na pełną godzinę.

Naczynie z wyrośniętymi bułkami umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 210 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Bułki piecz około 25 minut. Ponieważ ciasto wyrastało dwa razy, bułki nie rosną już w trakcie pieczenia. Możesz dodatkowo na samym początku lekko nawilżyć wnętrze piekarnika psikając wodą do komory i na bułki. Ja używam do tego zwykłej butelki z pompką do zraszania.


Sprawdź też mój przepis na tosty bezglutenowe z gotowego chleba Schär.
Smacznego!
Wpis zawiera lokowanie produktu.